Solar aydınlatma sistemi

migu

Üye
Merhaba arkadaşlar... Aranıza yeni katıldım.
Yaylada bulunan bahçemizdeki evimize yedaş 500 mt öteden hat geçmesine rağmen trafo yok diyerek elektrik vermiyor. hattın geçtiği yerde aboneler var ama bize vermiyor. tarımsal abonelik filan diye uğraşılırsa alınabiliyormuş ama çok sık kullanmıyoruz yayla evi olduğu için. o yüzden uğraşmadık. sadece aydınlatma ve tel şarjı için 12v bir sistem kurmak istiyorum.
bunun için 100w mono panel, tommatech 20a şarj kontrol cihazı ve 60 ah solar jel akü den oluşan bir sistem var kafamda. 12v 3 lamba günde 2 saat kadar çalışacak maksimum... ileride sitemi büyütürüm invertor vs belki alırım ancak şu an düşünmüyorum.
size sormak istediklerim ise..
1.- bu sistem aydınlatmayı sorunsuz sağlar mı? lambalar 220v olmalı mı yoksa 12v de yeterli aydınlatmayı sağlar mı?
2.- elektriği aküden mi şarj kontrol cihazından mı alacağız?
3.- bu yazdığım ekipmanlar arasında "bunun yerine şunu al" diyeceğiniz bir şey var mı?
önerilerinize açığım.
yardımcı olan ve bilgi paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhabalar.
12 volt LED ampüllerde gerekli aydınlatmayı sağlar.
İlerde sistemi büyütmek adına şarj kontrol cihazını yüksek amper değerinde seçin.
100 watt panel tam güneşli havalarda 4 amper ve az üzeri akım sağlar.
60 amper aküyü 1 günde tam kapasite doldurmaya yetmeyebilir ama sık kullanım olmayınca durumu kurtarır.
Lambalar için çıkışı şarj kontrol cihazı nın load çıkışından alın.
Aynı zamanda şarj için yine şarj kontrol cihazı nın USB çıkış portlarını kullanabilirsiniz.

Merhaba ben bu sistemin değişik ihtiyaçlara hitap eden konfigrasyonlarını imal edip satıyorum: 85w polikristal panel 10a şarj kontrol cihazı 44ah orbus jel akü 1000w orbus mod.sinüs inverter. 220v çıkışı ve entegre 4w led lambası var. 12v çıkışı şarj kontrolden alınıyor. 650-700w matkap tarzı aletleri rahatlıkla çalıştırıyoruz.
12v 7w lambayı 55 saat yaktı tam şarjlıyken. Dolayısıyla sizin işinizi fazlasıyla görür.

Ekli dosyalar

• LS80401000.jpeg
    LS80401000.jpeg
    92.7 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20210225_102455[1].jpg
    IMG_20210225_102455[1].jpg
    168.4 KB · Görüntüleme: 15

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800