Güç sarfiyatı

2020 ve 2021 faturalarını karşılaştırırken birşey dikkatimi çekti
100 bin küsür kwh enerji kullandığımız ay tüketim bedeli ile dağıtım bedeli yine 100 bin küsür kwh tan fiyatlandırılmış..bu ay gelen fatura 125 bin.
bir sonraki ay 170 küsür bin kwh tüketim olmuş burda dağıtım bedeli 170 den değilde yarısından fiyatlandırlmış.gelen fatura 73 bin..bu ne anlama geliyor abiler..neden dağıtım bedeli,bir ay farklı deiğer ay farklı olarak hesaplanmış =?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2020 ve 2021 faturalarını karşılaştırırken birşey dikkatimi çekti
100 bin küsür kwh enerji kullandığımız ay tüketim bedeli ile dağıtım bedeli yine 100 bin küsür kwh tan fiyatlandırılmış..bu ay gelen fatura 125 bin.
bir sonraki ay 170 küsür bin kwh tüketim olmuş burda dağıtım bedeli 170 den değilde yarısından fiyatlandırlmış.gelen fatura 73 bin..bu ne anlama geliyor abiler..neden dağıtım bedeli,bir ay farklı deiğer ay farklı olarak hesaplanmış =?
Tedarikçiler faturalarını EPDK nın her 3 ayda bir açıkladığı faaliyet bazlı tarife tablosuna göre hesaplarlar. Bana karşılaştırma yaptığınız ayları ve o aylara ait tüketim değerleriniz ile bulunmuş olduğunuz tarife bilgisini verirseniz size ne kadar fatura gelmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Tedarikçiler faturalarını EPDK nın her 3 ayda bir açıkladığı faaliyet bazlı tarife tablosuna göre hesaplarlar. Bana karşılaştırma yaptığınız ayları ve o aylara ait tüketim değerleriniz ile bulunmuş olduğunuz tarife bilgisini verirseniz size ne kadar fatura gelmesi gerektiğini söyleyebilirim.
İş yerine geçince yazayım abim
Elektrik tedarikçisi cengiz..
Ben bugün firmayı arayıp bu durumun nedenini sordugumda bir beyfendi telefonu açıp detaylı bir şekilde bunu anlatmaya çalıştı fakat ben maalesef hiç bir şey anlayamadım..yekden farkı denen birseylerden bahsetti.tahmini değer bilmemne deger bir sürü şey anlatti.nedir bu yekden meselesi tam olarak??

Son düzenleme:

Elektrik tedarikçisi cengiz..
Ben bugün firmayı arayıp bu durumun nedenini sordugumda bir beyfendi telefonu açıp detaylı bir şekilde bunu anlatmaya çalıştı fakat ben maalesef hiç bir şey anlayamadım..yekden farkı denen birseylerden bahsetti.tahmini değer bilmemne deger bir sürü şey anlatti.nedir bu yekden meselesi tam olarak??
Önceki iletimde elektriği görevli tedarikçiden alıp almadığınızı sormuştum cevap gelmeyince görevli tedarikçiden alıyorsunuz diye düşünmüştüm ama anladığım kadarıyla siz tedarikçinizi kendiniz seçmiş ve aranızda ikili anlaşma yapmışsınız. Bu durumda aranızda ne tür bir anlaşma yaptığınızı bilemeyeceğim için hesaplama yapma imkanı olmaz ama birkaç faturanızı paylaşma imkanınız olursa faturayı oluşturan bileşenleri görüp nasıl bir hesaplama yaptıklarını anlamaya çalışabilirim.
EPDK her yıl serbest tüketi olunabilmesi için bir limit belirliyor eğer bu limiti aşarsanız tedarikçi seçebiliyor ve elektriği ucuz alma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bu limit 2021 yılı için 1200 kWh/yıl olarak belirlenmişti. Bu limit değişebiliyor muhtemelen 2022 yılında bu limiti ortadan kaldırıp herkesin serbest tüketici olabilmesinin yolunu açabilirler. Serbest tüketici olanlar son kaynak tedarik tarifesi üzerinden faturalandırılıyorlar. Burada da yine limitler devreye giriyor. Yüksek ve düşük tüketimli aboneler. 2021 yılı için yüksek tüketimli abone limiti EPDK tarafından 7 milyon kWh/yıl olarak belirlenmişti. 2022 yılı için bu limit 3 milyon kWh/yıl olarak uygulanacak. Bu limitler şu anlama geliyor:
Eğer yıllık tüketiminiz 2021 için 7 milyon kWh geçmiyorsa siz düşük tüketimli abone oluyorsunuz bu durumda eğer herhangi bir tedarikçi ile ikili bir anlaşma yapmadıysanız bölgenizdeki görevli tedarikçiden elektrik alıyorsunuz ve faturalandırmanız EPDK nın her 3 ayda bir açıkladığı tablodaki serbest tüketici niteliği taşımayan abonelere uygulanan tarife üzerinden yapılıyor. Eğer yıllık 7 milyon kWh tüketiyorsanız yüksek tüketimli abone grubuna dahil oluyorsunuz, eğer herhangi bir tedarikçi ile anlaşmada yapmadıysanız yine görevli tedarikçiden elektriği alıyorsunuz ancak faturalandırma işlemi bukez EPDK nın açıkladığı tabloya göre değilde :

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180120-26.htm

SKTTd = (PTFd + YEKDEMd) x KBK (1)
SKTTd : d fatura döneminde ilgili yüksek tüketimli tüketici için belirlenen son kaynak tedarik tarifesini,
PTFd : d fatura dönemi için organize toptan satış piyasasında gerçekleşen ağırlıklı ortalama günlük piyasa takas fiyatlarının ortalamasını,
YEKDEMd : d fatura dönemi için eşitlik (2)’ye göre belirlenen YEKDEM birim bedelini,
KBK : Kurul tarafından, bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen enerji tedarik maliyeti dışındaki diğer tüm maliyetler ile makul kâr dikkate alınarak belirlenen katsayıyı,
gösterir.

(6) YEKDEMd değeri aşağıdaki eşitlik (2)’ye göre hesaplanır:

YEKDEMd = (g1 x YEKDEMg + g2 x YEKDEMö) / (g1 + g2) (2)
YEKDEMg : d fatura dönemi içinde yer alan ay ya da aylar için EPİAŞ tarafından açıklanan gerçekleşen YEKDEM birim bedelini,
YEKDEMö : d fatura dönemi içinde yer alan ay ya da aylardan henüz EPİAŞ tarafından gerçekleşen YEKDEM bedeli açıklanmamış olanlar için Kurul tarafından ilgili ay için öngörülen tahmini YEKDEM birim bedelini,
g1 : d fatura döneminde YEKDEMg bedelinin geçerli olduğu aydaki gün sayısını,
g2 : d fatura döneminde YEKDEMö bedelinin geçerli olduğu aydaki gün sayısını,
gösterir.

yukarıda şekilde hesaplanıyor. Bu şekilde olunca tedarikçi seçmediğiniz ve yüksek tüketimli olduğunuz için yüksek faturalara katlanmak zorunda kalırsınız.

Ben sizin yıllık 7 milyon kWh tüketeceğinizi sanmıyorum. Bu durumda siz herhangi bir tedarikçi ile anlaşmamış olsaydınız düşük tüketimli son kaynak kullanıcısı olduğunuz için görevli tedarikçi tarafından EPDK nın açıkladığı fiyatlara göre faturalandırılacaktınız. Başta da yazdığım gibi birkaç fatura paylaşma imkanınız olursa sizin tedarikçi seçmekle iyi mi kötü mü yaptığınızı EPDK tarafından açıklanan tarifelerle fatura kıyaslaması yaparak tespit edebilme imkanımız olabilir. Tabi birde şöyle bir hususta var, eğer tedarikçiniz ptf ve yekdem açıklanmadan önce tahmini tüketim değerleriniz üzerinden faturalandırma yapıp sonraki ay ptf ve yekdem değerleri ile gerçek tüketim değeriniz üzerinden tekrar hesaplama yapıyor ve mahsuplaşma yapıyorsanız işler çok karışık...Kıyaslama yapabilmek bizim ilgili aya ait nihai fatura tutarını biliyor olmamız gerekir.
Yek : Yenilebilir enerji kaynakları
Yekdem : Yenilebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanızması yani elektriği yenilebilir enerji kaynakları ile üreten üreticilere, yüksek tüketimli son kaynak tarifesi tüketicilerinin tüketimleri oranında tedarikçiler vasıtasıyla ödediği para. Tedarikçi sizden alıyor üreticiye veriyor. Tedarikçi ile anlaşma yaptığınızda bu değer anlaşmanıza dahil değilse faturada dağıtım ücreti+ yekdem ücreti diye iki ayrı ücret görmeniz olası...Yüksek tüketimli aboneyseniz bu işlere hakim olan firmalardan destek almanızı öneririm.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri