güç elektroniği ile kompanzasyon

YSFORL41

Üye
arkadaşlar bana güç elektroniğini elemanlarının kompanzasyonda nasıl kullanılacağını anlatan bir döküman lazım.eğer elinizde böyle bir döküman varsa paylaşırsanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba aslında bende böyle bişey arıyorum.
Güç elektroniği dediğin tristör yada triyak olabilir
aslında tröstörlü sistemler var yani hazır olarak mevcut
mesela ABB, Siemens gibi büyük firmalar zaten tristörlü kompanzasyon sistemlerini satıyor. Bu sistemler çok hızlı ve Bakım gerektirmediği için çok tercih ediliyor ancak bi okadarda pahallı. aslında işin temeline indiğin zaman böyle bişeyi sende yapa bilirsin yani sonuçta tristörü 0 noktasında devreye alıp çıkaracak bi kart ihtiyacı var. böyle bi kart tristörler hazıt buldum ama biraz pahallı 25Kvar için 300Euro gibi bi fiyat. tabi bunla birlikte bu tristörleri devreye sokacak reaktif güç kontrol rölesi gerekecek onunda sıfırdan yapman hem zor hemde gereksiz zaten pyasada olanları analiz etmek gerekiyor. bende bu çalışma içerisindeyim eğer tröstörleri sürücek bi devre bulabilirsem ilk aşama tamamlanmış olacak ondan sonra Reaktif güç kontrol rölesi araştırması kalıcak böylece kendi sistememi istediğim güçde ve ucuza mal etmiş olucam. sende bu konuda bilgilere bulaşırsan beni bilgilendirirsen sevinirim..
kolay gelsin..

Merhaba, güç elektroniği ile reaktif güç kompanzasyonuna yönelik T.J.E Miller'ın Reactive Power Control in Electric Systems kitabını önerebilirim. internette aradım ama malesef bulamadım, dolayısıyla link veremiyorum, üzgünüm. Bu uygulamalar literatürde genel olarak FACTS ("Flexible AC Transmission Systems") yani Esnek AA İletim Sistemleri adıyla geçiyor. İnternette bu şekilde de arama yapabilirsiniz. Eskiden Tristör Kontrollü Reaktörler yaygın iken artık IGBT'ler ile oluşturulan STATCOM'lar da kullanılmaya başlandı. Bahsi geçen yapıların ayrıntılarını önerdiğim kitapta bulabilirsiniz.

Bir de RPS Mühendislik diye bir firmanın internet sitesinde (RPS Mühendislik) reaktif güç kompanzasyonuna yönelik faydalı bilgiler var pdf formatında, ayrıca FACTS ile ilgili de açıklamalar verilmiş. Bunlar da yardımcı olur diye düşünüyorum. Yine aynı firmanın üretmiş olduğu tristörlü kompanzasyon modülü var. Sanırım Sayın baran-ist'in aradığı türden birşey. Kontrol kartını tek başına satarlar mı bilmiyorum açıkçası. Sormak lazım.

bu önemli bulabilirseniz sevinirim

Selam ben flybac i araştırıyorum bi yardım cı olursanız sevinirim final sınavı yerine geçecek ve anlaşılır bir cevap bulamadım.bulduklarımda hep ingilizce bana bir link veya bi yere yönlendirirseniz sevinirim.şimdiden çok teşşekkür ediyorum.

bu benim yapmış olduğum proje umarım fayda sağlar sizlere

Ekli dosyalar

• cihan.doc
    1.8 MB · Görüntüleme: 84
Merhaba, güç elektroniği ile reaktif güç kompanzasyonuna yönelik T.J.E Miller'ın Reactive Power Control in Electric Systems kitabını önerebilirim. internette aradım ama malesef bulamadım, dolayısıyla link veremiyorum, üzgünüm. Bu uygulamalar literatürde genel olarak FACTS ("Flexible AC Transmission Systems") yani Esnek AA İletim Sistemleri adıyla geçiyor. İnternette bu şekilde de arama yapabilirsiniz. Eskiden Tristör Kontrollü Reaktörler yaygın iken artık IGBT'ler ile oluşturulan STATCOM'lar da kullanılmaya başlandı. Bahsi geçen yapıların ayrıntılarını önerdiğim kitapta bulabilirsiniz.

Bir de RPS Mühendislik diye bir firmanın internet sitesinde (RPS Mühendislik) reaktif güç kompanzasyonuna yönelik faydalı bilgiler var pdf formatında, ayrıca FACTS ile ilgili de açıklamalar verilmiş. Bunlar da yardımcı olur diye düşünüyorum. Yine aynı firmanın üretmiş olduğu tristörlü kompanzasyon modülü var. Sanırım Sayın baran-ist'in aradığı türden birşey. Kontrol kartını tek başına satarlar mı bilmiyorum açıkçası. Sormak lazım.

Power Electronic Control in Electrical Systems
Şu siteyi buldum belki bahsettiniz kitap budur.

cihan kardeş gonderdığın dosya cok işime yaradı allah razı olsun işin rast gelsin

Sayın Sadr-ı Cihan,
Bahsettiğim kitap bu değildi ama bunu da inceledim, gayet güzel ve faydalı bir kitap. Hatta bu kitap daha yakın tarihli olduğu için FACTS hakkında daha çok bilgi içeriyor. Benim için de faydalı oldu, teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

kitabı indiren oldu mu , olduysa buraya koyabilr mi

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri