Görüşlerinizi Alabilirmiyim ?

brkbysl

Üye
Arkadaşlar her gün aldığım değerlere göre endüktifin yüzdesi yüksekte seyir etmekte bu gün ne oldu anlamadım bi düşüş meydana geldi fakat bu değerlere göre ne yapmalıyım ? Rölemde herhangi bir sıkıntı yok kondansatörleri devreye alıp çıkartıyor. Kondansatörlerimde sağlam. Fakat kısa süreli bi takip yaptığımda kondansatörler çok nadir devreye girip çıkıyor. En küçük kondansatör 10 kvar. Endüktif yüzdesini nasıl düşürebilirim ?

KOM.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2 fabrika besleniyor şu an biri açık diğeri 10 gündür kapalı bi kısmı çalışmaktadır. Biraz önce değerleri aldım endüktif %14 'lere çıkmış.

ON/OF surelerıne bakın, ortalama 5 sanıye gıbı yapmaya çalışın. Bır ünite devre dışı dıyorsunuz, eger akım trfaoları 2 ünite sarıyatına göre ayarlı ise, yarı yük yokken ölçme de sorun olabilir.Hissetmede yani,
kontaktörlerın bobın baglantılarına, kontakların, sıgorta geçirgenliklerine, kondansatör saglamlıklarına bakınız.

Kontaktörler sigortalar hepsi sağlam kondansatörler de öyle. On / Off süreleri 10 sn ayarlı, cos -1.00 ayarlı röle normal gösteriyor. 20 kvar sabit kondansatör var ve o devrede iken hiç bir kondansatör devreye girip çıkmıyor çok nadir 1 tane girerse giriyor o kadar. Sabah endüktifin %6 ya düştüğünü görünce sabiti devre dışı bıraktım röle çalışmaya başladı bi kaç kondansatör devreye girip çıkmaya başladı. Öğlen baktım %14'lere çıkmış. Ne yapmam gerekiyor bu değişken durum karşısında ?

Arkadaşlar her gün aldığım değerlere göre endüktifin yüzdesi yüksekte seyir etmekte bu gün ne oldu anlamadım bi düşüş meydana geldi fakat bu değerlere göre ne yapmalıyım ? Rölemde herhangi bir sıkıntı yok kondansatörleri devreye alıp çıkartıyor. Kondansatörlerimde sağlam. Fakat kısa süreli bi takip yaptığımda kondansatörler çok nadir devreye girip çıkıyor. En küçük kondansatör 10 kvar. Endüktif yüzdesini nasıl düşürebilirim ?

kademelerin büyük olabilir en küçük 10 kvar demişsin bunun altındaki değerlerde röle bunu sürmeyecektir.Bence 1,5 den başlayarak kademelerini yeniden düzenle röle ekranında ne kadar eksik ne kadar fazla reaktif olduğu gözükür.

-Sabit kondansatörünüzün değeri ne,akım trafolarından sonramı ! bağlı ?
- Akım trafo oranınız ve kondansatör değerleriniz ne ?

sabit kademe var mı?
kaç kvar?
devrede mi?

12 kademeli röle var her kademede kondansatör var + 1 tane direk bağlı 20 kvar kondansatör var.

5 tanesi 20kvar 7 tanesi 10kvar. Röleye bağlı olanlar.

Sabiti devreden çıkarttım çünkü o devrede iken röle hiç bir kondansatörü devreye almıyor hatta alıyor ama çok nadir alıyor bakıyor fazla geldi çıkartıyor. Alarm veriyor aşırı kompanzasyon diyor.

Sabit kondansatörünüzü,akım trafolarından önce bağlamanız gerekirdi.Öncelikle,o düzeltmeyi yapın.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri