Fotokopi Çıkması Nema 17 Motorlar Hk

Merhaba arkadaşlar,

Kısa süre önce fotokopi çıkması Minebea marka 17PM-K345-P2SV nolu 3.1V 1.14A etiket değerine sahip Nema17 motorlar satın aldım.

Kullandığım sistem Ardunio Uno+CNC Shield + A4988 motor sürücü.

Güç Kaynağı: 12V 5 amper ve 24V 5 amper denendi.

Sorun: Step motorlar 0.22 Vref değerinin üzerinde olduğu zaman sadece kalkış ve duruş hareketlerini yapıyor. Geriye kalan sürede sadece ses çıkarıyor. Vref 0.22ye ayarlandığı da eksen hareketini sorunsuz bir şekilde yapıyor ancak tork çok ama çok zayıf oluyor.

Bu arada kablolama ile ilgilide bir çok yöntem denedim.

Sizce step motorlar arızalı mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu motorlarla ne yapmayı düşünüyorsunuz?Fotokopi çıkması motorlar çok düşük güçtedir görevleri kağıt gibi hafif şeyleri hareket ettirmek.Birde step ve servo motorlarda şüyle bir durum vardır her motor her sürücü ile çalışmaz çalışsada orjinal sürücüsündeki gibi verimli çalışmaz
Yapacağız işe uygun hem sürücüsü hemde motoru takım olarak alırsanız daha az uğrarışırsınız

Bu motorlarla ne yapmayı düşünüyorsunuz?Fotokopi çıkması motorlar çok düşük güçtedir görevleri kağıt gibi hafif şeyleri hareket ettirmek.Birde step ve servo motorlarda şüyle bir durum vardır her motor her sürücü ile çalışmaz çalışsada orjinal sürücüsündeki gibi verimli çalışmaz
Yapacağız işe uygun hem sürücüsü hemde motoru takım olarak alırsanız daha az uğrarışırsınız
Hocam dönüş için teşekkürler. İşin aslı biraz aceleye geldi çok miktarda aldım. Robotik, 3D mini CNC gibi bir çok projede kullanmayı planlıyordum. Güç durumları bu şekildeyse sanırım 3D dışındaki projelerde kullanilanayacaklar.

Merhaba,

Motorlarla ilgili bir güncelleme paylaşacağım. Motorların bağlantı kablolarını kalın kablolarla değiştirdim. Motor sürücüyü DRV8825 ile değiştirdim. Şuan çok iyi durumdalar, sorunsuz şekilde kullanabiliyorum. Vref ayarında da sorun yaşamadım. Yaklaşık bir saat aralıksız çalışlmalarına rağmen elimi değdiğimde soğuktu. Performans olarakta yaptığım basit 3 eksenli kolu sorunsuz bir şekilde hareket ettirebiliyor. Ve ses olarak sıfır ses var.

Hocam merhaba bende 4 tane Nema 17 motoru A4988 le kontrol etmek istiyorum bu 4 üne yeticek kaç volt kaç amper bi güç kaynağı kullanmalıyım

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri