FM stereo tunerda radyo frekansı yanlış görünüyor

sasen1

Paylaşımcı üye
FM radyomda fark ettiğim bir hata var.Mesela yayın frekansı 89.20 MHz olan radyo kanalı 89.20 MHz de mono olarak çalıyor ve TUNED yazısı çıkmıyor.Aynı kanal 89.35MHz e getirince TUNED yazısı ve MUTING yazısı çıkıyor ,stereo ışığı yanıyor,ancak çok parazit oluyor.Bu 0.15 Mhz lik bozukluk her radyo yayın frekansında gözlemleniyor.Bu osilatör ayarından mı kaynaklanır?

Ekli dosyalar

• orjinal frekans.jpg
    orjinal frekans.jpg
    183.1 KB · Görüntüleme: 10
  • yanlış frekans.jpg
    yanlış frekans.jpg
    189.7 KB · Görüntüleme: 9
Teşekkür ederim serkan_48 arkadaşım. Yamyam hoca her derde deva. :)Ancak test etmek için osilaskop gerekli olması elimizi kolumuzu bağlıyor tabi.Siz sorunu çözebildiniz mi?

FM IF (ara frekans) geniş band olursa TUNING sorunlu olabilir.
Tuning farklı bir frekans bölgesinde gerçekleşiyorsa, bu durumun öncelikli olarak counter (display) de aranması gereklidir.
Display tam ölçekli ise FM IF uygun seviyede NARROW olarak kalibre edilmelidir.
FM I,F genellikle bobinde oluşan kaymalardan dolayı wide (geniş) band olmaktadır.
Eğer alıcı IF devresi entegreli ise tek bir bobinin ayarlanması sorunu çözecektir.

Muayyen bobinin kond den kaynaklanmıyor mu?

Benim elimde sinyal jeneratör, osiloskop ve frekansmetre yok. Olsaydı girisebilirdim.

Simdilik bu şekilde cihaz duruyor. Cihazi aktifte kullanmiyorum.

FM IF (ara frekans) geniş band olursa TUNING sorunlu olabilir.
Tuning farklı bir frekans bölgesinde gerçekleşiyorsa, bu durumun öncelikli olarak counter (display) de aranması gereklidir.
Display tam ölçekli ise FM IF uygun seviyede NARROW olarak kalibre edilmelidir.
FM I,F genellikle bobinde oluşan kaymalardan dolayı wide (geniş) band olmaktadır.
Eğer alıcı IF devresi entegreli ise tek bir bobinin ayarlanması sorunu çözecektir.
Yamyam hocam merhaba,sizin bilgilendirmeniz doğrultusunda Bakım kitapçığında(PDF) şemayı inceledim.IF devresi entegresini buldum. Kalibre IFT101 bobini ile mi ayarlanmalı?Burada gerilim değişmesi mi oluşmuştur?
Bu ayar için osilaskop olmadan pratik bir ayar için sizin farklı yöntemleriniz var mı? :D

Display de hata varsa bunun testi nasıl yapılmalı?

Ekli dosyalar

• FM Discriminator Alignment.jpg
    FM Discriminator Alignment.jpg
    198.2 KB · Görüntüleme: 14
  • FM IF amplifier.jpg
    FM IF amplifier.jpg
    242.8 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için yeniden anlatayım.
Radyo stereo yayınları sorunsuzca alıyorsa teorik olarak doğru çalışıyor denilebilir. Bunun tespiti için ekran counter kontrol edilmelidir.
Çünkü counterde de ayar kayması olabilir.
Counterde kayma olup olmadığının tespiti için counter girişine sağlıklı bir frekans counter bağlanarak kıyaslama yapılmalıdır.

FM IF nin kayık olduğu varsayılırsa...
Radyo orta frekanslarda örneğin 98MHz e getirilir. Uygun bir anten bağlı olmalıdır. Çünkü bazı radyolarda antenler aynı zamanda bobin olarak görev yapmaktadır ve 75 ohm olmayan antenlerde anten bobini FM FRONT END içerisinde kayık frekansta çalışmaktadır.
İdeal anten için yaklaşık 75-80cm uzunluğunda teleskopik anten kullanılabilir.
98MHz te yayın yapan istasyon counterde bulunur. Counter 98MHz i göstermelidir.
Aktif olan FM IF bobini IFT101 veya IFT102 (Birisi fazla aktif değildir.) plastik veya tahta bir tornavida ile çevrilerek 98MHz te yayın yapan istasyonun tam frekansa oturacak şekilde yani counter 98MHz gösterirken istasyonun da stereo yu tam alacak şekilde kaydırılarak oturtulur.
Böylece frekans tam oturmuş olacaktır.
Madeni tornavida kullanımı KÖTEK sebebidir :D

Bu ayar ile sonuç alınamazsa FM FRONT END devresi incelenmelidir.
Muayyen bobinin kond den kaynaklanmıyor mu?
Çoğu SONY ürünlerinde bu kondansatörün değeri değişiyor olsa da başka faktörler de sıklıkla görülmektedir.

Bu yöntem ile sonuç alınabilirse service manualde gösterilen hassas ayarlamalar yapılabiir. Ancak bu ayarlamalar için sinyal jeneratörü gerekli olup, 75KHz deviasyonlu 1KHz modülasyon verebilenlerden gereklidir.

Hocam önce KÖTEK yememek için tahtadan tornavidamı yaptım :D :D
Radyonun kendi teloskopik anteni 72cm olduğu için başka anten kullanmadım.Radyonun counterını 98MHz e ayarladım.IFT101 bobini ile TUNED ve STEREO ışığı yanacak şekilde ayarladım.

Sonra bütün radyo frekansları kendi orjinal frekanslarında yayın almaya başladı.:)Parazitler de ortadan kalktı.

Hocam sizin bilgi ve tecrübeleriniz bize ışık oluyor ve her seferinde yeni kazanımlar elde ediyoruz.
Tabi böyle bir sorunla karşılaştığımda veya sizinle bir proje yaparken işin teorisini de öğrenmek için internetteki kaynakları kullanarak çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.Sizin için basit sayılabilecek, ama bizim gibi amatörler için önemli olan bu değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Sizin sorun odaklı çözümlerinizi başka yerde bulmak pek mümkün değil.

Ekli dosyalar

• 98MHz.jpg
    98MHz.jpg
    220.2 KB · Görüntüleme: 16
  • IFT101.jpg
    IFT101.jpg
    219.4 KB · Görüntüleme: 35
  • 98MHz de ayar.jpg
    98MHz de ayar.jpg
    208 KB · Görüntüleme: 27
  • Önceki Kayık frekans.jpg
    Önceki Kayık frekans.jpg
    189.7 KB · Görüntüleme: 19
  • Sonra Frekanslar yerinde.jpg
    Sonra Frekanslar yerinde.jpg
    243.5 KB · Görüntüleme: 20
  • Ahşap Tornavida.jpg
    Ahşap Tornavida.jpg
    213.2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Isırdım @sasen1 gardaşım. 😋
Seni köteklemek hoşuma gidiyorsa da söz dinleyip titizce iş yaptığın için pek kötekleyemiyorum :)
Ama her işin üstesinden geldiğinde ben de seviniyorum.
Çünkü birlikte birşeyler yaparak öğrenmenin bedeli asla ölçülemez.
Başka sorunlarda herdaim bana sorabilirsin. Hiç çekinme.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri