Fm devresi sorunu?

Okan1234

Üye
Selam Değerli Arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. 6-7 saat uğraşıyorum bir fm verici yaptım ama ya çalışmıyor yada frekansı bulamıyorum. Sizden rica ediyorum bu devrenin çalıştığını nasıl test ede bilirim başka türlü? Birde bu elektret mikrafonların artı ve eksi kutbu hangisi(3 kutup bulunuyor)

Devre şeması
bug-sch.gif

Konuya 164 kişi bakıyor şu an ama bir cevap veren yok. Lütfen bekliyorum ama rica ediyorum

Birde bu elektret mikrafonlar nasıl test edilir?

C3 ü ayarlı yapıp emitere giden ucunu söküp kollektöre bağlamayı dene..Elektret mikrofon uçlarının biri üzerindeki yollarla gövdesine bağlı o ground.

C3 ü ayarlı yapıp emitere giden ucunu söküp kollektöre bağlamayı dene..Elektret mikrofon uçlarının biri üzerindeki yollarla gövdesine bağlı o ground.
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Nihayet(devre doğruydu sadece electret micrafonda sorun vardı hall ettim) çalıştı radyoda ses çok gürültülü çıkıyor bobinle ayarlamaya çalışıyorum ama durum aynı, rica etsem bu gürültü nasıl kaldırılır diye söylermisiniz lütfen?

Nasıl bir gürültü ,verici çalıştığıda tam bir sessizlik olmalı ..Olmuyorsa LC tank devresi istenen frekansta değildir..Islık sesi gibiyse alıcıya çok yakınsın..C3 için 47p bana yüsek geldi,ayarlı yapsan iyi olur..

Nasıl bir gürültü ,verici çalıştığıda tam bir sessizlik olmalı ..Olmuyorsa LC tank devresi istenen frekansta değildir..Islık sesi gibiyse alıcıya çok yakınsın..C3 için 47p bana yüsek geldi,ayarlı yapsan iyi olur..
Lc tank nedir hocam? anlatırmısınız lütfen? unutmuşum birde ses karışık çıkıyor biti düşük anlaşılan. Bu ayarlı c3 kondansator bu sorunları çözermi?

LC bobin,kondansatör....Bu ikisi çalışma frekansını belirler birinin ayarlı olması doğru fr. bulmanı sağlar.Keşke mikrofon çıkışını transistörle kuvvetlendirseydin.

LC bobin,kondansatör....Bu ikisi çalışma frekansını belirler birinin ayarlı olması doğru fr. bulmanı sağlar.Keşke mikrofon çıkışını transistörle kuvvetlendirseydin.
Hocam lütfen düşündüğünüz devrenin şemasını çizerek eklermisiniz buraya? :) Zahmet verdiğim için özür dilerim.

Basit devrelerden çok bir şey beklemeyin, iyi bir yayın için kristalli devrelere bakın.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri