FM 350 Counter Modülünü Parametrelendirme?

FBG

Üye
Öncelikle merhaba!

Fm 350 hızlı saycısını kullanmaya çalışıyorum daha önce baya bi araştırma yaptım ve uğraş verdikten sonra kendime göre baya yol katettim şimdi şöyle bi sorunum var fm350 1 HW ayarlarından sonra kütüphaneden kullancağım fc, udt ve db leri kopyaladım başka bir data block oluşturup onu udt2 le ilişkilendirdim buraya kadar herşey normal fakat parametrelendirme işlemini başaramadım data sheet de örnek program var ama hepsini yapmama rağmen program hata veriyor.bu komutlar hakkında acaba yardımcı olabilecek varmı?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
üzerinde çalıştığım kodlar,

Kod:
L #1000; // Enter load value in
T T CNT_CHAN1.LOAD_VAL; // DB1 (double integer).
U TRIGGER;
S L_DIRECT; // DIRECT input parameter
R TRIGGER;
CALL CNT_CTL1 ( // FC call with the DB 1
DB_NO :=1, //Channel 1
SW_GATE :=SW_GATE // Control software gate
GATE_STP :=GATE_STP, // Stop gate
OT_ERR_A :=CON_OT_ERR, // Acknowledge operator error
SET_DO0 :=SET_DO0, // Set Output DO0
SET_DO1 :=SET_DO1, // Set Output DO1
OT_ERR :=OT_ERR, // Operator error occurred
L_DIRECT :=L_DIRECT, // Load new counter value
L_PREPAR :=L_PREPAR, // Prepare new counter value
T_CMP_V1 :=T_CMP_V1, // Load new Comparison value 1
T_CMP_V2 :=T_CMP_V2, // Load new Comparison value 2
C_DOPARA :=C_DOPARA, // Initiate parameter change
RES_SYNC :=RES_SYNC, // Delete synchronization status bit
RES_ZERO :=RES_ZERO); // Delete zero pass status bit
AN OT_ERR; // If no error has occurred,
JC CONT; // CONTinue
// *** Error evaluation START ***
L CNT_CHAN1.OT_ERR_B; // Read and display additional
T DISPLAY; // information.
SET // Generate RLO 1
S CON_OT_ERR // Acknowledge error
... // Further error response
JL END; // ***Error evaluation END ***
CONT ... // Continue with normal execution
AN L_DIRECT; // Load direct function is ready
S SW_GATE; // Open software gate;
END:

Ekli dosyalar

• app_225_2.pdf
    96.1 KB · Görüntüleme: 129
burada data bolgunun ıcerıgı verılmıs buradakı alanları uygun kullanman lazım modul adresını kanal numarası sayıcı degerını vb ben de 313c tıpı bır cpu vardı sfb47 sıstem fonsıyon blogu ıle basıt bır sekılde kullanmıstım

projeyi gönder yardımcı olayım

öncelikle ilginiz için teşekkürler... sn hans andersen bu uygulamamda ben bir incremental encoder dan(örneğin 600 pals\tur) aldığım sinyalleri saymak istiyorum elimde encoder cpu314c 2dp ve fm350 modülü var

Simdiye kadar yaptıklarının uzerıne yapmadıgın ne olabilir diye düsündüm ve iki secenek
1- modul adres bılgısını hatalı gırmıs olabılırsın örnek desımal olan adresbilgisini hex e cevirip girmen gerekli.
2- software gate veya hw gate var ise konfigrasyonunda ne ise aktif etmemis olabilirsin.
Daha fazla bilgi icin proje gerekli.

yukardada belirttiğim gibi bu örnek bi program. benim yapmak istediğim eğer buna bi proje denilirse basitce encoder uçlarını modüle girip sadece encoder dan gelen sinyalleri saymak sonra belirli aralıklar belirterek buralarda işlemler yaptırmak .İşin özeti bu modülü kullanmayı öğrenmeye çalışıyorum.

sanıyorum ilk mesajımda anlattığım işlemler doğru yukardaki örnek program burdada var

http://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_as/S7-300_FM350-1_e.pdf

314c de FM350 kullanımı israftır.Eğer gerçek bir proje ise ikisinden birini tercih etmelisiniz.

sn hans andersen sanırım kendimi tam olarak ifade edemedim bu konumdaki amaç sadece modülüm işleyişini öğrenmek bir araştırma konusu plc encoder ve modül başka bişey kullanmayacağım.parametreleri anlayamamadığım için bu işlemi gerçekleştiremiyorum sizcede uygunsa örnek bi yazılım varsa onun üzerinde konuşabilirmiyiz?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri