Flyback Trafo Sürücü Devresi

euler29

Üye
Elimde televizyondan söktüğüm şu flyback trafo var.
AEVTXg.png

Bu trafodan 15-30kv arası DC çıkış almak istiyorum.İnternette 12v ve 220v'den yükseltilen devreler var.
schematic1.gif

Bu devrede 12v dan yükseltiliyor.Ancak burada alabileceğim max çıkış kaç kvdir,kaç watt çekebilirim bu devreden?
Bir de 220v için tasarruf ampullerinin iç kısmındaki devreden yükseltiyorlar.Bu durumda kaç watt çekebilirim?
Bir diğer sorum bu trafo galiba ac to dc şeklinde alt kımında diyotlar var galiba.Direk dc çıkışı uç kısmındaki siyah ve kırmızı kablolardan alabilir miyim?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şimdi yapmak istediğinizi tam anlayamadım.

Maksimum çıkışı sormuşsunuz 15 - 20 kV civarında voltaj alabileceğinizi düşünüyorum. Kaç watt çekebilirim dediğiniz bu yüksek voltajla ne besleyeceksinizki wattını hesaplıyorsunuz? bunu tam anlayamadım.

Diyotları görmedim o yuzden yorum yapamam bilen varsa yorum yapabilir. Yüksek voltaj diyotu ilede sizde haricen doğrultabilirsiniz.

Dikkatli olunuz bu tür gerilimlerle çalışırken hayati risk içerdiğini unutmayınız.

Bu devre çalışır fakat bobinlerin yönü önemlidir, çalışmazsa bobinin birisinin iki ucunu ters çevir.

Yüksek voltaj diyotları genellike 5mA dayanıklıdır. Yani bu trafoya yüksek akım zorlarsanız 5ma 20kv
den yüksek akım alamazsınız (aslında alırsınızda AC akım olur DC yüksek vermez)

Bu flyback devresi zaten 20kvX5mA=100W vermez zaten

Şimdi yapmak istediğinizi tam anlayamadım.

Maksimum çıkışı sormuşsunuz 15 - 20 kV civarında voltaj alabileceğinizi düşünüyorum. Kaç watt çekebilirim dediğiniz bu yüksek voltajla ne besleyeceksinizki wattını hesaplıyorsunuz? bunu tam anlayamadım.

Diyotları görmedim o yuzden yorum yapamam bilen varsa yorum yapabilir. Yüksek voltaj diyotu ilede sizde haricen doğrultabilirsiniz.

Dikkatli olunuz bu tür gerilimlerle çalışırken hayati risk içerdiğini unutmayınız.
Bu devre çalışır fakat bobinlerin yönü önemlidir, çalışmazsa bobinin birisinin iki ucunu ters çevir.

Yüksek voltaj diyotları genellike 5mA dayanıklıdır. Yani bu trafoya yüksek akım zorlarsanız 5ma 20kv
den yüksek akım alamazsınız (aslında alırsınızda AC akım olur DC yüksek vermez)

Bu flyback devresi zaten 20kvX5mA=100W vermez zaten
Laboratuar tipi katot tüpünü beslemek için kullanacam.Buradaki 12v'luk devre ile 15-20kv arası dc çıkış alabilir miyim?Genelde flybacklerin ucunda tek kalın kablo olur.Bununkinde iki kalın kablo bir de ince(galiba toprak)var.Bu kablolardan direk dc alabiliyomuyuz yoksa ac yi doğrultmam mı lazım?

Bunlar yüksek gerilim (YV/HV) verse de akımları düşüktür, düşündüğünüz pek çok işe uygun değildir, buunla plasma topu veya tesla bobinindeki gibi şerareler yapmak gözlemlemek için kullanılır. Bir benzeri zenon farlarda balast adıyla kullanılır.

Laboratuar tipi katot tüpünü beslemek için kullanacam.Buradaki 12v'luk devre ile 15-20kv arası dc çıkış alabilir miyim?Genelde flybacklerin ucunda tek kalın kablo olur.Bununkinde iki kalın kablo bir de ince(galiba toprak)var.Bu kablolardan direk dc alabiliyomuyuz yoksa ac yi doğrultmam mı lazım?

Bunu bilmek için trafonun bilgilerine erişmek lazım.

benim bilgim dahilinde deeğil. belki model nosundan şema ve bağlantı şekli çıkartılabilir.

Dostum o kablolardan birisi 6kv focus yapmak için diğeri ise 25-30kv DC çıkış.

Eski tip (renksiz televizyon) trafoları ac verir sen buna 20 tane uf4007 bağlarsan 1Amp alabilirsin

Tabi bu devre ile değil farklı devre yapman lazım.

Ya da kendin sar :)

Katod tüpü nasıl bişey, merak ettim, ne amaçla kullanılacak.

Dostum o kablolardan birisi 6kv focus yapmak için diğeri ise 25-30kv çıkış.

Eski tip (renksiz televizyon) trafoları ac verir sen buna 20 tane uf4007 bağlarsan 1Amp alabilirsin

Tabi bu devre ile değil farklı devre yapman lazım.

Ya da kendin sar :)

Katod tüpü nasıl bişey, merak ettim, ne amaçla kullanılacak.
Şöyleki hocam,
Belirli bir amacımız yok.Katot tüpü içersinde gaz bulunan vakum tüpleridir.Bu vakum tüplerine yüksek gerilim uygulandığında katottan anota doğrusal yeşıl ışık oluşur.Bu ışığı olusturan ise elektronlardır.Elektrik alan veya manyetik alan uyguladığınızda saparlar.Zamanında Thomson tarafından bu tüp kullanılarak manyetik alanda elektronları saptırarak onların yük/kütle oranını hesaplamıştır.Aslında eski CRT(Cathode Ray Tube) tvlerdede bu mekanizma vardır.Yani bizim tüplü tvlerde.

Bu devre yeterlidir o dediğin işler için , zaten voltajı fazla versen x ışını çıkar ciddiyim :D

CAmın dışından mı vereceksin akmı yokda camın içinde tel var mı ? Eğer tel yok dışarıdan teli yaklaştıracağım diyorsan bu trafo ile olmaz DC olmaz AC lazım.

Vakum pompan var mı ? yoksa tüp zaten vakumlu mu?

Bu devre yeterlidir o dediğin işler için , zaten voltajı fazla versen x ışını çıkar ciddiyim :D

CAmın dışından mı vereceksin akmı yokda camın içinde tel var mı ? Eğer tel yok dışarıdan teli yaklaştıracağım diyorsan bu trafo ile olmaz DC olmaz AC lazım.

Vakum pompan var mı ? yoksa tüp zaten vakumlu mu?
Tüp vakumlu zaten hocam.Camın dışından verecem voltajı.

Tüp şu şekilde.Bu tüpten x ışını elde edildiğini duymuştum.Hatta Röntgen bu tüpü kullnadığında galiba x ışınlarından dolayı kapalı kutu içindeki fotoğraf filmleri etkilendi.Bu şekilde keşfetti röntgeni.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri