flip flop flasör devre güçlendirilmesi hk.

merhabalar elimde bir flip flop devresi var. ben bu flip flop devresine toplamda 100 adet led bağlamak istiyorum 50 adet led bir tarafa 50 adet led bir tarafta çalışmasını istiyorum fakat bağladığımda hiç bir led çalışmııyor (ledleri paralel bağladım)
tahminime göre ledlerin çektiği akımı transistörler kaldırmıyor.
yardımlarınız bekliyorum.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

sn streetracer,
Led lerden 20mA akım akıtmanız gerekir. Kırmızı led ise 470 ohm yerine 220 ...270 ohm luk direnç kullanmanılmalıdır. Mavi ve beyaz ledlerde direnç 100 ohm dan yüksek olmamalı.
50 adet led parelel baglı ( akım sınırlayıcı direnç kullanılarak ) çalıştırıldıgında 50X20 =1 A akım çekilir.
BC 547 lerde 200mA den fazla akım çekildiklerinde tr ler bozulabilir. Tranzistörlerin daha yüksek akımlara dayanıklı tiplerinden kullanmalısınız..........

sn streetracer,
Led lerden 20mA akım akıtmanız gerekir. Kırmızı led ise 470 ohm yerine 220 ...270 ohm luk direnç kullanmanılmalıdır. Mavi ve beyaz ledlerde direnç 100 ohm dan yüksek olmamalı.
50 adet led parelel baglı ( akım sınırlayıcı direnç kullanılarak ) çalıştırıldıgında 50X20 =1 A akım çekilir.
BC 547 lerde 200mA den fazla akım çekildiklerinde tr ler bozulabilir. Tranzistörlerin daha yüksek akımlara dayanıklı tiplerinden kullanmalısınız..........

öncelikle ilgin için teşekkür ederim. transistör için bir öneride bulunabilirmisin peki?

arkadaşım transistörlerle hiç oynamadan 5v roleyle bu işi çok rahat çözebilirsin ledleri çıkar yerine role koy arkadaşım

arkadaşım transistörlerle hiç oynamadan 5v roleyle bu işi çok rahat çözebilirsin ledleri çıkar yerine role koy arkadaşım

ben burda ledleri 1 sn de ortalama 5 6 kez yakıp söndürüyorum role bu işlemi yapamam
pic ile yapılacak bir devre şeması buldum fakat hex kodları yok elimde
pic ile yapılan devrede picin çıkışına bd139 kullanılmış ve ardından 50 adet led fakat bd139 a herhangi bir voltaj beslemesi uygulanmamış

arkadaşım o zaman çift kararlı multivibratör entegresi olan CD4047 'li bir devre yapman gerekli ledleri süre bilmen içinde BD 139 yada daha büyük güçler için IRFZ44 IRFP250 ğibi transistör kullanabilirsin mosfet transisterler hızlı tetiklemelere çok rahat cvp verebilirler.

üzerinde çalışabileceğim örnek bir şema varmı elinde?

arkadaşım google den cmos 4047 entegresini arattıgın zaman inverter devreleri çikacak karsına hesaplarla beraber R-C oynayarak saniyede kaç kere yanmasını istiyorsan R potansiyometresi yardımı ile ararlarsın osiloskopla görebilirsin tabiki gözle olmazda başarılar kolay gelsin

Selam ;
Arkadaşlar yukarıdaki flip flop devresinin hemen aynısını kuruyorum. Yalnız bazı devrelerde sol taraftaki led sürekli yanıyor, sağ taraftaki hiç yanmıyor sizce hata nerde olabilir?

Selam ;
Arkadaşlar yukarıdaki flip flop devresinin hemen aynısını kuruyorum. Yalnız bazı devrelerde sol taraftaki led sürekli yanıyor, sağ taraftaki hiç yanmıyor sizce hata nerde olabilir?

kapasitörleri kontrol etmenizi öneririm

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri