Flip flop devresi dayanıklılık süresi

merhabalar ben bir flip flop devresi yaptım.12 V adaptöre bağladım çalışıyor.Ben bu devreyi gece lambası olarak kullanmak istiyorum sorun oluştururmu ledler vs. patlarmı?
1616768151770.png

Klasikleşmiş bir devre .. bişey olmaz. rahat ol.

Devre patlamaz ama 12v kullanacağım demişsiniz şemada da göründüğü gibi 9 volt ile de çalışıyor muhtemelen biraz daha altını da kaldırır. 12 volttan ötürü her gece yakacaksanız ledler uzun ömürlü olmayabilir. https://www.marketdijital.com/sayfa/led-direnc bu siteden yardım alarak kullandığınız ledlerinin çalışma gerilimleri de yazıyor bu sitede, akım kısmına da 20 mA yazarak gerekli direnç değerini bulabilirsiniz. Şemanızdaki en sağ ve soldaki dirençler için değerler bunlar. Çok uzun vadede kullanmak istiyorsanız bence böyle bir değişiklik yapabilirsiniz.

Devre patlamaz ama 12v kullanacağım demişsiniz şemada da göründüğü gibi 9 volt ile de çalışıyor muhtemelen biraz daha altını da kaldırır. 12 volttan ötürü her gece yakacaksanız ledler uzun ömürlü olmayabilir. https://www.marketdijital.com/sayfa/led-direnc bu siteden yardım alarak kullandığınız ledlerinin çalışma gerilimleri de yazıyor bu sitede, akım kısmına da 20 mA yazarak gerekli direnç değerini bulabilirsiniz. Şemanızdaki en sağ ve soldaki dirençler için değerler bunlar. Çok uzun vadede kullanmak istiyorsanız bence böyle bir değişiklik yapabilirsiniz.
bizim hocamız söylemişti 12 V destekler diye o sebepten kulladnım

bizim hocamız söylemişti 12 V destekler diye o sebepten kulladnım
12 volt destekler ama ledleri maximum ömürde kullanmak için optimal bir voltta sürmek gerekir. Yoksa 4 voltta patlamayan led de var 1 ay dayanır. 3.5 voltta 6 ay- 1 yıl diyelim (renge de bağlı tabi). Siz patlar patlamaz diye üzerinde durmuşsunuz, maddi önemi 1 lira eder etmez iki ledin. Tavsiye olarak önerdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri