Ferrit nüve yapımı hakkında bilgisi olan?

Arkadaşlar troidal nüve lazım oldu 10-15 adet 150mm çapında. Fiyatları çok yüksek bu yüzden kendim yapmaya karar verdim. Az çok araştırdım MnZn karışımı ile yapılıyor. Ayrıca az çok döküm bilgim var. Sorum şu;:
1- Manganez oksit 1 oksit 2 oksit 3 ve oksit 4 var hangisinden kullanmalıyım nüve için?
2- Çinkoyu oksit olarakmı eritiyoruz yoksa çinkoyu metal olarak mı eritiyoruz manganezle birlikte.
3- Bu karışımların yüzde oranları nedir? Mesela %70 Mn %30 Zn mi kullanacağım yoksa yarı yarıya mı?
4- Manganez ve Çinko harici herhangi bi element kimyasal vb. Birşeyler kullanılıyor mu?

Erime sıcaklığı zn:500°C Mn:800°C

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Int izgi metal diye ara onlara ne yapmak istedigini anlat sana kulanacagin aliminyum cinsini soyler gidip alirsin az miktarda verirlermi o kismi ni bilemem

Üzgünüm ama olmaz
  • Manganese-zinc ferrite (MnZn, with the formula MnaZn(1-a)Fe2O4). MnZn have
  • Nickel-zinc ferrite (NiZn, with the formula NiaZn(1-a)Fe2O4). NiZn ferrites exhibit higher
Kimyasal formulü biz yapamayız.
Kimyagerler yapabilir ama bari şu Türkiye'de üretirlsin şunu dışarıdan almayalım .

Demir tozundan ferrit nüve üretebilirsin ama düşük frekansda çalışır yüksek frekansda kayıp çok olur.

Demir tozunun içine toz cam yada toz taş karıştırıp exopksi ile yapıştırablirsin (denemedim hayal gücü :D)

Evet baya araştırdım kimi demir tozu diyor kimi demir oksit diyor fakat gauss değeri MnZn ye göre 2. Veya 3. Sırada. Bu yüzden mnzn ile yapmaya karar verdim. Biraz daha araştırıyım olmazsa demir tozundan yaparım ama erime sıcaklığıda baya yüksek manganezle arasında 1000 derece fark var 1800 derecede eriyor demir. Ama bence demir tozu değildir bu. Neden derseniz demir tozunu eritirsin dökersin demir dökmüş olursun. Uğraşılmaz diye düşünür mühendisler ve 60. 70 mm lik etli demir boruyu alalım kesi kesiverelim diye düşünürler. demir oksittir diye tahmin ediyorum.
Manganezin erime sıcaklığı düşük olduğundan kafama daha çok yatan bu ikisi mnzn. İlgilenen arkadaşlar varsa cvplarını bekliyorum. Teşekkür ediyorum. Ayrıca ustamın dediği kişileride bi araştırıyım.

Eritmyeceksin yapıştıracaksın (demir tozu). Epoksi ile.

Kimyasal formulü bi daha inceledim sanki kristal formulü gibi .

Çünkü mn ve zn bileşik oluşturmaz.

Demir 2 oksit 1kg fiyatı 30tl çok ucuz.

Şimdi şöyle denenebilir.

Çinko tozu , demir 2 oksit tozu , Mangan tozu karıştırıır induksiyon fırında hava almadan
eritilir.

Son düzenleme:
Devreci hocam belki denk gelmiş izlemişsindir silisli sacdan yapılmış trafo animasyonu ve MnZn ile yapılmış trafo animasyonunu. Elektronlar silisli sacda zıplayarak ilerliyorlar yani elektron dediğim manyetik alan geçimini diyorum. Fakat mnzn nüvede durma kopma gibi bi sorunla karşılaşmayıp direkt geçiş yapıldığını söylüyor animasyon. Bi nevi mnzn nüvenin silisli saca nazaran daha iyi olmasını gösteriyor. Neden? Bence silisli sacın tek tarafı veya iki tarafı yalıtkan oluyor ya işte bu yüzden olabilir. Demir2 oksiti epoksi ile yapıştırırsak epoksi yalıtkan olduğu için manyetik alan silisli sacdan farksız olabilir. Mnzn nüvenin vereceği değeri vermez. Buda trafoda istediğimiz watı yakalamak için 15 sipir fazladan sarıp bakırı telef etmek olabilir. Veya hemen nüvenin cok cabuk ısınmasına neden olabilir vs..

Kristal den yapılsa benim görüşüm metal görünümlü olur rengi. Oksitten yapıldığı için rengi siyah. Oksit mıknatıslar gibi.
Aynen o tozları karıştırcağız fakat yüzdeleri kaç olacak ki. Yap geç desek gauss tutarmı. Şimdi o değil yapmışken başkalarına da yapar ticaretini yapabilirim belki ufaktan. Millete kötü mal kakalamak gibi olmasın

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konuda ciddi iseniz bir kosgeb projesi hazırlayın ve destek alın. Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak böyle bir projeyi desteklerler herhalde, neleri destekliyorlar ...

Aydın bey yapımını bilsem kosgepe gerekte yok. 5-10 kg kapasiteli bi indiksiyon ocağında 150mm çapında günlük 500 adet dökülebilir ufaktan ufaktan.

Aynı çamurun pişirilip seramik yapılması gibi fırınlama yapılıyormuş.
Yani
0.5mol fe204
0.5 mol çinko oksit
1 mol mangan oksit (pilin içinden alınabilir) suya karıştırılır, yoğurulur, kaba konulur 800 derecelik
fırında 10saat pişirilir ve yemeye hazır hale getirlir :D

Devreci hocam belki denk gelmiş izlemişsindir silisli sacdan yapılmış trafo animasyonu ve MnZn ile yapılmış trafo animasyonunu. Elektronlar silisli sacda zıplayarak ilerliyorlar yani elektron dediğim manyetik alan geçimini diyorum. Fakat mnzn nüvede durma kopma gibi bi sorunla karşılaşmayıp direkt geçiş yapıldığını söylüyor animasyon. Bi nevi mnzn nüvenin silisli saca nazaran daha iyi olmasını gösteriyor. Neden? Bence silisli sacın tek tarafı veya iki tarafı yalıtkan oluyor ya işte bu yüzden olabilir. Demir2 oksiti epoksi ile yapıştırırsak epoksi yalıtkan olduğu için manyetik alan silisli sacdan farksız olabilir. Mnzn nüvenin vereceği değeri vermez. Buda trafoda istediğimiz watı yakalamak için 15 sipir fazladan sarıp bakırı telef etmek olabilir. Veya hemen nüvenin cok cabuk ısınmasına neden olabilir vs..

Kristal den yapılsa benim görüşüm metal görünümlü olur rengi. Oksitten yapıldığı için rengi siyah. Oksit mıknatıslar gibi.
Aynen o tozları karıştırcağız fakat yüzdeleri kaç olacak ki. Yap geç desek gauss tutarmı. Şimdi o değil yapmışken başkalarına da yapar ticaretini yapabilirim belki ufaktan. Millete kötü mal kakalamak gibi olmasın

Dostum tam tersi, en iyi trafo en az iletken olan trafodur çünkü trafo içinde elektrik akımı oluşur
ve sanki kısa devre olmuş gibi davranır;

Neden trafoları yekpare demir dökmüyorlar çünkü kendi içinde iletken olduğu için kısa devre gibi
davranacak.Bu nedenle trafoları saclı yapıyorlar ve bu sacları yalıktanla kaplıyorlar ki birbirine değip
boşuna akım çekmesin.
50hz de bu olabiliyor fakat 10khz de saçlı olsa bile akım geçiriyor bu nedenle ferrit kulaanılıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri