Faz ve Toprak hattı kullanılarak LED ampül yakma !!!

Okan05

Üye
Merhaba,bugün fazı toprağı ve nötr hattı belli olmayan bir pano dan aydınlatma için enerji aldım fakat faz nötr ve Toprak kablolarını tespit etmek için pano girişine gelen kablodan sarı mavi siyah ve kahverengi olan kablolardan (ki normal de olması gereken sarı-yeşil :toprak,mavi:nötr,kahverengi:faz,siyah:faz olarak biliyorum) fakat renklere uygun gitmişler. Ben de tespit için ki kablo arasında 380v görürsem ki ikisin faz olduğunu faz nötr arasının 220 v olduğunu nötr toprak arasını. Eğer topraklama iyi yapıldıysa 0 v ile 5 v arasında olduğunu biliyorum.Neyse denedim bütün kombinasyonları mavi hatta enerji var mavi sarı arası 220 v siyah mavi arası 170 v mavi kahverengi arası 380 v gördüm yani kontrol kalemiyle de bakınca sarı yeşil yani toprak hari hepsin de enerji var mavi ayah arasını neden 170 v geldiğini analmdım zaten ben de dedim ki lamba faz ve nötr ile yanar o yüzden 16 amperlik tekli sigortadan aldığım fazı ya kahverengi ucu duya getirdim nötr için de siyah ucu aldım dedi heral de budur neyse bağladım verim enerjiyi yanmadı ben de faz ucunu aynı tutup duyun diğer ucunu sarı yeşil toprak olarak bildiğim kabloya bağladım ve yandı LED çalışıyor.
Şimdi pano da kaçak akım koruma rölesi olmadığı için mi toprak faz kullanarak LED yandı yoksa sarı yeşil kabloya toprak değil de nötr mü bağlamışlar. Bildiğim kadarıyla kaçak akım rölrsi olsaydı faz toprak bağladığım da atması gerekirdi ama kaçak akım rölesi yok ama şuan çalışıyor lamba sizce sorun nedir ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Siyah'ta Enerji yok ya da düşük gerilim var. Siz Sarı kabloyu takip edin, Pano'nun diğer Notr bağlantıları Sarı ile irtibatlı mı? KAKŞ kesinlikle takılması gerekir, KAKŞ'siz Alıcı çalıştırmak sorumluluk almak demektir!
Uyarmazsan sorumlu sensin haberin olsun!

Siyah'ta Enerji yok ya da düşük gerilim var. Siz Sarı kabloyu takip edin, Pano'nun diğer Notr bağlantıları Sarı ile irtibatlı mı? KAKŞ kesinlikle takılması gerekir, KAKŞ'siz Alıcı çalıştırmak sorumluluk almak demektir!
Uyarmazsan sorumlu sensin haberin olsun!
Pano başka bir panodan besleniyor sarı kabloyu takip ettiğim de o panoda da neyin nerede olduğu belli değil ama sarı kablolar klemenste toplanılmış ve yanlış görmesiysem mavi kablo da nötr e bağlanmış KAKŞI kullanmazsam Allah korusun kaçak durumun da kullandığım sigortanın 16 Amper değerine kadar atmaz değil mi ? KAKŞların insan hayatı için 30 mA ile 300 mA arasında değeri var diye biliyorum.
Siyah da enerji yoksa neden 170 v görünüyor

Yukarıda yazdığına bakarsak Mavi-Kahverengi arası 380V yazmışsın! Son Alıcı'da 30mA KAKŞ kullanılır. Manyetik alandan dolayı yanıltıcı rakamlar görülebilir. Fakat Gerilim düşükte olabilir. Klasik Ampül alıp Siyah-Notr arasında gözle kontrol yapabilirsin.
Evet, Zamana ve Sigorta Tipi'ne bağlı olarak 3-5-10 hatta 20 katına kadar Sigorta atmayabilir. Son Alıcı için 30mA KAKŞ kullanmak zorunludur. İtiraz edenin gözüne Şartname'deki ilgili maddeleri sokarsın.

300mA Hayat Koruma'ya girmez! Hayat Koruma için 30mA üst sınırdır, Zaman Karakteri'de Ani Tip olmalıdır!
Fakat bazı Yük Tip'leri ve parazitler için geliştirilmiş Short Time Delay röleler de vardır. Ani Tip röleye göre ilk 10ms sürede tepki vermeyip fazladan 10ms de geç açma yapan tip rölelerdir.

Sigortaların Açma Karakteristik tablolarını mutlaka incele.

Son düzenleme:
300mA Hayat Koruma'ya girmez! Hayat Koruma için 30mA üst sınırdır, Zaman Karakteri'de Ani Tip olmalıdır!
Fakat bazı Yük Tip'leri ve parazitler için geliştirilmiş Short Time Delay röleler de vardır. Ani Tip röleye göre ilk 10ms sürede tepki vermeyip fazladan 10ms de geç açma yapan tip rölelerdir.
Anladım KAKŞ kesinlikle önerdiğniZ tipten kullanacağım yarın fotoğraflarını olmadı video çekerim bir siz de yorum yapın ben çıkamadım işin içinden

Sizin çalıştığınız yer fabrika mıydı?

Evet ufak bir kereste fabrikası zaten kendi yerimiz

İzolasyon Trafosu falan var mıdır? Direkt Şebeke'den mi dağıtım yapılıyor?

İzolasyon Trafosu falan var mıdır? Direkt Şebeke'den mi dağıtım yapılıyor?
Hocam 20 senelik herşey çok eski ama şöyle anlatayım zamanın da sırf fabrika için direkt özel direkt dikilmiş trafosu ve beslemesi hemen oradan ana panoya geliyor kompanzasyon panosuyla yanyana artık izolasyon trafosu mudur bilmiyorum. Her arıza da gelen elektrik teknisyeni ayrı şeyler yapmış gitmiş sabit elektrik Bakım ekibi yok
Ayrıca bir bilgi daha vereyim bir cihaz da daha doğrusu bileyleme makinasını ufak da olsa sürekli elektrik çarpıyordu belki de sistem de bir sıkıntı var

Son düzenleme:
Demek istediğim "bahsi geçen Pano'da İzolasyon Trafosu ile bir dağıtım yapılmış mı?" olacaktı ama gereksiz oldu. Siz yarın bol bol foto çekin, Ana Pano, Alt Panolar ne bulursanız çekin.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri