Faz’a çivi girerse Kaçak akımın atması ?

elektelekt

Üye
Selam şöyle bir yorum okudum.
1)Eğer çivi faz ile nötr’ü değdirirse kısa devre olur sigorta atar
2)Eğer çivi faz kablosunu sıyırırsa (kopmazsa) Kaçak akım rölesi atar. Yoksa tavandaki metalde elektrik olur

Neden 2. durumda kaçak akım atıyor ama sigorta atmıyor ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
2)Eğer çivi faz kablosunu sıyırırsa (kopmazsa) Kaçak akım rölesi atar. Yoksa tavandaki metalde elektrik olur

Faz- nötür kısa devresinde uygun değerde sigorta seçimi yapılmışsa kısa devre akımı büyük olduğu için ve giren çıkan akım eşitliği bozulmadığı için sigorta amper değerini aştığından sigorta devreyi açar.Fakat toprağa sızıntı gibi akımlarda 30 miliamper değerini çok rahat aştığı için kaçak akım hemen açar devreyi fakat sigorta akımı en az 16 amper ve üzeri olduğu için bu akım kolay kolay eşik değerine ulaşamaz.Fakat çok güçlü toprağa kısa devre olursa sigorta da atar fakat eşik değerlerine bakıldığında 16/0,03= 533 katı kadar fark olduğundan doğal olarak kaçak akımın daha erken devreyi açması beklenir.

Son düzenleme:

Kaçak akım adı üzerinde nereye kaçıyor? Tabii ki toprağa kaçıyor. Ya topraklama tesisatı yoksa kendine yol bulup sızıntı şeklinde yada topraklama hattı üzerinden. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra sorulara geçelim;

1) Çiviyi çakarken çekiç kullanılır ve sapı ahşap yani izoledir. Bu sap ıslak değilse, eller terli değil ve izole ayakkabı varsa, çivi duvar betonuna değmediyse, özetle çiviyi çakma durumunda akımın toprağa yol alma durumu yoksa faz ve nötr kısadevre olur kaçak durumu oluşmaz.
2) Çivi sadece fazı sıyırır ve duvar betonuna da temas ederse kaçak akım kendine yol bulmuş olur oluşan kaçak akım rölenin eşik değerini geçerse kakr atar. Bu durumda faz-toprak kısadevresi gerçekleşir amma velakin toprağa yol alma(Duvardan) direnci yüksektir. Çivi duvarda donatı demirine denk gelirse kakr ve sigorta birlikte atabilir. oluşan kısadevre akımı ve bu akımda sigortanın açma süresi, kakr'nin tepki süresinden nispeten uzundur genelde kakr önce açar.

Özetle bütün olay toprağa giden yol üzerinde döner !

Şu anda,Simens ve Eatondada var.Bu alet-
lerin kullanımı yaygınlaştıktan sonra,elekt-
rikten yangın çıktı diye kısa yoldan üfürenler,bundan sonra neler uyduracaklar bakalım.

Abi bu mesleğin içindeki bir sürü teknik elemanın evinde bile kaçak akım rölesi olmadığını biliyorum. AFDD kullanımının yaygınlaştığı günleri biz herhalde göremeyiz...

Yönetmeliklere girmediği sürece çok zor tabi.Girse bile,projelere girmesi ! bir 30 yıl alır:rolleyes:Allah sizlere uzun ömür versin,benim görmiyeceğim kesin.;)

Son düzenleme:
Yönetmeliklere girmediği sürece çok zor tabi.Girse bile,projelere girmesi !
bir 30 yıl alır:rolleyes:Allah sizlere uzun ömür versin,benim görmiyeceğim ke-
sin.
Baba sen ömrünün en az 40 yılı doğal besinle beslenmişsindir . Bizim ömrümüzün alayı gdo lu besinlerle geçti . Sanırım sen bizi gömersin çok rahat :)

Arkadaşlar merhaba başlıkta sorulan soru farklı ama burada tartışıldığı için ayrı başlık açmak istemedim. AFDD kullanımı panoda nasıl olur. Yani kaçak akım rölesi gibi bir daire gibi düşünürsek bir adet kullanmamız etkili olur mu? Yoksa her linye için ayrı ayrı AFDD kullanılması mı gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri