Fatura Bilgileri

Fatura Bilgileri

1-FATURA NO :

Aboneye tahakkuk eden faturanın seri numarası

2-FATURA TARİHİ :

Fatura tahakkukunun yapıldığı tarih.

3-SON ÖDEME TARİHİ :

Faturanın en son hangi tarihte ödeneceğini gösteren tarih.

4-ABONMAN ŞUBESİ :

Abonenin bağlı bulunduğu bölgenin abonelik işlemlerini yürüten şube.

5-İŞLETME KODU :

Abonenin bağlı bulunduğu işletme bölgesini gösteren koddur.

6-TESİSAT NO :

Sözleşme sırsında aboneye enerji kullandığı tesisat için verilen abonelik numarası.

7-KARNE-SIRA NO :

Abonenin enerji kullandığı tesisatın bulunduğu bölgenin defter numarası.

8-ABONE GRUBU :

Abonenin hangi tarife grubunda enerji kullandığını gösteren kod numarası.

9-GÜNLÜK ORTALAMA (kWh) :

Abonenin bir aylık enerji tüketim ortalamasıdır.

10-SÖZLEŞME GÜCÜ :

Abonenin talebi üğzerine çekeceğikabul edilen ve sözleşmesinde çekilmesi veya verilmesi konusunda belli hükümler konulmuş bulunan güç miktarı.

11-İLK OKUMA TARİHİ :

Abonenin bir önceki dönemde sayacının okunduğu tarih.

12-SON OKUMA TARİHİ :

Abonenin sayacının fatura döneminde okunduğu tarih.

13-SONRAKİ OKUMA DÖNEMİ :

Abonenin sayacının bir sonraki okuma dönemi.

14-DEMANT GÜÇ (W) :

Abonenin aynı ay içinde çektiği maksimum gücü gösterir.

15-GÜÇ AŞIMI (W) :

Abonenin bir aylık okuma döneminde sözleşme gücü üzerinde çektiği güç miktarı.

16-GÜÇ AŞIM BEDELİ :

Çift terimli abonelerin sözleşme gücü üzerinde güç çekmesi durumunda, sözleşme gücünü aşan güç üzerinden hesaplanan sabit ücret.

17-AKIM TRAFO ORANI :

Abonenin kullanmış olduğu akım trafolarının çevrim oranını gösterir.

18-GERİLİM TRAFO ORANI:

Abonenin kullanmış olduğu gerilim trafolarının çevrim oranını gösterir.

19-ÇARPAN :

Akım trafolu ve gerilim trafolu abonelerde endeksler arası farkın çarpıldığı değeri gösteren katsayı.

20-SAYAÇ BİLGİSİ :

Abonenin kullanmış olduğu elektrik sayacının cinsini, sayaç numarasını ve markasını gösterir.

21-SON ENDEKS :

Abonenin elektrik sayacının en son okunduğu gündeki endekstir.

22-İLK ENDEKS :

Abonenin elektrik sayacının bir önceki dönem okumasındaki endekstir.

23-TÜKETİM (kWh) :

Son okuma değerinden ilk okuma değerinin çıkarılması ile hesaplanan tüketim miktarının kwh cinsinden değeri.

24-TRAFO KAYBI (kWh) :

Ölçüsü alçak gerilim tarafından yapılan trafolu abonelerden tüketim üzerinden % 3,5 (üç buçuk) oranında alınan bedel

25-EK TÜKETİM :

Sayaç arızası nedeniyle yapılan ilave tahakkuk miktarını kwh cinsinden gösterir.

26-BİRİM FİYAT :

Abonenin ait olduğu tarife grubuna ait kwh karşılığı tüketimlerin ytl değeridir.

27-AKTİF TÜKETİM BEDELİ:

Abonenin kwh cinsinden toplam tüketiminin birim fiyat ile çarpılması sonucu elde edilen ytl değer.

28-REAKTİF TÜKETİM BEDELİ :

Abonenin kwh cinsinden aktif tüketim miktarının % 33 (yüzde otuzüç)’ü geçmesi durumunda alınan bedel.

29-AKTİF TÜKETİM TOPLAMI :

Son okuma endeks değeri ile ilk okuma endeks değeri arasındaki fark abonenin toplam tüketimini kwh cinsinden gösterir.

30-PERAKENDE SATIŞ HİZMET BEDELİ :

Dağıtım şirketinin sayaç okuma,fatura dağıtım,sözleşme yapımı vb.hizmetlerine karşılık toplam kwh tüketiminin perakende satış hizmet bedeli birim fiyatı ile çarpılması sonucu hesaplanan bedel.

31-İLETİM SİSTEM KULLANIM BEDELİ :
Dağıtım şirketinin iletim hizmetlerine karşılık toplam kwh üzerinden iletim şirketine (T.E.İ.A.Ş) ödediği bedel.

32-DAĞITIM SİSTEM KULLANIM BEDELİ :

Dağıtım şirketinin açma-kapama, arıza, Bakım, onarım vb. hizmetlerine karşılık toplam kwh tüketiminin dağıtım sistem kullanım bedeli birim fiyatıyla çarpılması sonucu hesaplanan bedel.

33-ENERJİ FONU :

Enerji sektöründe yapılacak araştırma,geliştirme,etüd,proje denetim faaliyetleri ile kurulacak tesislere finansman yönünden destek sağlamak amacıyla % 1 (yüzde bir) oranda alınan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına iletilen bedeldir.

34-MUHTELİF İLAVE :

Abonenin fatura döneminde ilave edilen bedelleri gösterir.

35-MUHTELİF TENZİL :

Abonenin önceki dönem alacakları için yapılan iadelerdir.

36-BELEDİYE TÜKETİM VERGİSİ :

Abonenin, abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren Belediye için aktif enerji bedeli üzerinden hesaplanan vergi bedeli.

37-TRT PAYI :

TRT Gelirleri Kanunlarına istinaden % 2 (yüzde iki) oranda alınan ve TRT’ye iletilen bedeldir.

38-KESME-BAĞLAMA :

Enerjisi kesik abonenin enerjisinin açılması durumunda alınan bedel.

39-SAYAÇ BEDELİ:

Kurum tarafından değiştirilen sayaç için alınan bedel.

40-SAYAÇ AYAR BAKIM BEDELİ :

Periyodik sayaç değişmesinde sayacın labaratuarda ayarı ve bakımı çin alınan parasal değer.

41-KDV:

Abonenin enerji bedeli,belediye vergisi ve diğer muhtelif para ilaveleri üzerinden hesaplanan vergi miktarı.

42-MAHSUP :

Abonenin önceki dönem alacakları için yapılan iadelerdir.

43-ÖNCEKİ AYDAN DEVİR :

Bir önceki fatura bedelindeki küsüratın,tahakkuk eden faturaya aktarılan miktarı.

44-GELECEK AYA DEVİR :

Tahakkuk eden faturadaki küsüratın bir sonraki dönemde tahakkuk edecek faturaya aktarılan miktarı.

Alıntıdır!

Kaynak: AYEDAŞ WEB SİTESİ

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
trafo/demir kaybı diye bir olay var bunun ne olduğu ve yasal dayanağı hakkında bir bilginiz varmı ?

1175329_4699624549194_1377022616_n.jpg 536812_4699627309263_1973822689_n.jpg

işte size bir fatura ve tedaştan aldığım fatura içeriği. sıkıntısu endeksleri hesaplarsak faturalandırılan ile çıkan arasındaki farkı görürüz . tedaş trafo kaybı dedi demir kaybı dedi ama tatmin edici bir bilgi veremediler .şimdi sayacı og den okuduğum için trafo kaybını benden alamazlar oradan yakaladım ama benim anlamadığım diğer fotodada görüldüğü üzre bir kayıp bedeli almışlar birde trafo/demir kayıp bedeli adı altında almışlar. bu trafo/demir kayıp bedelinin herhangi bir yasal tarafı varmı bilen arkadaslardan rica ediyorum .. tskler

basıma gelen bir olayı paylaşmak istedim. yıl 2005 çalıştığım bir fabrşikada 2 adet trafo vardı. trafonun biri kullanılmıyordu ve seksiyoneri açıktı, bu trafoya bakır demir vs kaybı diye fatura kesiliyordu ve ödüyorduk bende anlamış değildim. daha sonrada kullanılmayan bir trafodan niye demir bakır kaybı adı altında ücret alındığını araştırmadım kendimce mantığını bulamadım

Ölçümü OG den yapılan aboneler için,kayıp bedeli olmaz.AG den yapılan aboneler için ise,aktif tüketimin % 3,5 ğu kadar bir kayıp tahakkuk ettirilir.Bunun dışındaki uygulamalar,yasal değildir.

Trafo kaybı özel trafolu müşterilerden alınan bir bedeldir. eğer dağıtım firmasına trafonuzu kullanmadığınıza dair bir başvurunuz yoksa ve trafo seksiyonerinden kesme işlemi dağıtım firması tarafından yapılıp mühürlenmediyse bu bedel otomatik olarak faturanıza yansır. Primer ölçüm yapılan trafolarda bu bedel alınmaz çünkü sayaç zaten trafo kaybını kaydeder.

faturaların içeriği hakkında biraz arastırma yaptım ve baya bir ciddi rakamları geri alabiliyoruz.
bunların arasında bulunan k/k bedeli-per.sat.hiz.bedeli-psh(say.oku)bedeli-ile.sis.kul.bedeli ve dağıtım bedeli adı altında bu beş kalemin iadesi vatandasın biri tarafından dava edilerek tekrar alınmış. bunun yanı sıra sayacı og den okunanlar için kayıp bedeli-trafo/demir kaybı bedeli için bu hafta resmi yazıyla tedaştan bilgi isteyerek hukuki savaş başlatıyoruz.yanlız bunun yanı sıra fatura içeriğinde gizlenmiş bir kaç kalem kesinti daha farkettik örneğin trt payını almış bide trt payı tedarikçi adı altında bir pay daha alınmış. bunlar netleştikçe bilgi verebilirim. sizinde kuruluştan tüm sene için fatura detayınızı isteyip incelemenizde fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri