Farklı Elektronik Balastların Farklı Güçteki Floresan Ampülünü Yakabilmesi.

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Evde bozulan 25 watt.lık ince simit tipte tasarruf lambalarının simit lamba ve elektronik balast kısımlarını birbirinden ayırıp,farklı güçteki(Daha düşük ve daha yüksek) klasik flüoresan ampüller üzerinde, merakım üzerine bir deneme-yanılma ve test çalışması yaptım.Bunu sizinle paylaşıyorum.

Sonuçları: 25 watt.lık tasarruf lamba balastı,18 wattlık kısa düz(Klasik tip) ve 32 watt.lık simit(Evlerde yaygın olup,ayrı satılıp da kullanılan tipi)flüoresan lambaları başarıyla yaktığını gördüm.Düşük güç olanının değil,ama 32 watt.'lık olanının,sanki 32 watt.'lık eski balastların(Şok bobinli geleneksel) aydınlatmasından farklı olmadan,ayni şekilde aydınlatabilmesi mutluluk vericiydi.

Uygulama: Bunun üzerine enerji tasarrufu amacıyla, evde iki yerde(Balkonda ve koridor boşluğunda) kullandığımız 32 watt.lık flüoresan ampullerinin, eski(klasik) 32 watt.lık olan balastlarını, bu iki adet sağlam 25 watt.lık elektronik balastlarla, bağlantılarını orijinalinde özüne bağlı kalarak değiştirdim.Aydınlatmada en ufak bir fark göremedim ve halen startere de ihtiyaç duyulmadan(Elektronik balast olduğundan) başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.Eski,tasarruf lambalarının, bu şekilde ömrü biten 25 watt.lık sağlam olan balastlarını, ayni şekilde değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Başka bir uygulama:Yine 20 ve 26,32 watt.lık tasarruf ampullerin arıza durumlarında ölçü cihazıyla hem basılı devre,hemde flüoresan lamba kısımlarının fitil kısımlarının direnci ölçü cihazıyla ölçülerek,sağlam olanlarının yine ayni yerde biriktirilip,daha sonraki arızalarda bu sağlam fonksiyonlu olan parçalar birleştirilip kullanılabilir.Ancak ampül ve devre kartının anma güçleri birbirinin aynisi olmak kaydıyla.(Örneğin 20 watt.lık sağlam devre kartı yine sağlam flamanı kopmamış,ömrü bitmeyen ampülle lehim bağlantıları tamamlanıp çalıştırılabilir.Bu yolla tasarruflu ampullerden bir tasarruf da böyle sağlanmış olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Az önce başka bir değerlendirme denemesini daha yaptım,bunu sizlerle ayrıca paylaşıyorum.Çünkü çok başarılı bir eşleştirme gerçekleşmiştir.Flüoresanı bozulan 20 watt.lık bir tasarruf lambasının sağlam kalan balastını (Flüoresanın bir tarafı omaj gösterdi yani sağlamdı,diğer taraftaki flamanı ise yanmıştı,omajı yoktu),daha önceden balastı yanan energy saver (25 watt'lık) simit flüoresan tipte bir tasarruf lambasına bağladığımda,arada 5 watt.lık bariz bir güç farkı bulunmasına rağmen,tasarruflu simit flüoresan lambaya bağlanan bu devre,sanki orijinal balastlıymış gibi çalışarak ışık verdi.Her iki "A" enerji sınıfındaki tasarruflu lambanın da marka ve teknik detaylarını ayrıca aşağıda size yazıyorum;

Marka: Scarlet,enerji tasarruflu lamba,20 watt=100 watt=1130 lümen,TEL-950,6000 saat,2700 K(Renk sıcaklığı),sodyum sarısı

Marka: Phılıps,energy saver,cırcular(Yuvarlak),25 watt=150 watt=1800 lümen,WW 827,6000 saat,2700 K,sodyum sarısı

Lümen ve güç olarak da ayrıca farkları bulunmasına rağmen,her iki tasarruf lambasından düşük güçte olanının balastı diğerini yakmada başarılı olabilmiştir.320volt.com sitesinde bu sağlam kalan balastların,power ledlerle değerlendirilmesi üzerine başka bir uygulama da ayrıca yapılmıştır.Kolay gelsin.

Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri