Fabrika otomasyonu nasıl yapılır

Sevgili abilerim...
Çalışmıs oldugum fabrikada bi otomasyon sistemi yapmamı istediler size kısaca ablatayım.2 adet 650 watlık omik ısıtıcı(resistans) war.ben bunu HMI,plc ile pid plarak kontrol etmek istiyorum...yani operator panelden 450 derece set bilgisini verecegim. sistem 450 dereceye gelinde ısıtıcı duracak.bunu on- of kontrol olarak yapmak istemiyorum cunku on-off kontrol olarak yaparsam kontaktor kulanmak zorundayım ve pid kontrol olmaz.o zaman 450 derecede dur bilgisini verdigim zaman belki bi +10 derece oynama yapabilir artık bilmiyorum kaç derece oynama yapar 1. sorum bu.
2. sorum ise neler kulllanmam gerekir hmı olarak ya enda yada easywiev kullancam plc olarak s7-200 kullancam.5 adet termocuplum ım war. ne hmı yazılımı biliyorum nede plc ile pid kontrolü biliyorum. ama sey yapmayı dusundum analog modul ile sıcaklık bilgisini okuyup yine bi analog cıkıs modulu ile analog degere cevirip bir motor surucusu ile pid kontrol yapabilirmiyim yada sizin bildiginiz baska ne gibi cihazlar kullanmak gerekir.
yardımcı olursanız sevinirim...Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
elimko e-5416 tristör modülünü kullanabilirsin
plc kullanmanada gerek kalmadan analog çıkışlı bir ısı kontrol cihazını direk buna bağlar işini halledersin
gene elimkoda analog çıkışlı kontrolörler mevcut
iyi çalışmalar

Şimdi ustam plc sadece ısı kontrol işlemi icin kullanmıcam sistemde baska proseslerde var mesela sistemi hazır lahe getirmek icin 6 saat gibi bi hazırlama soz konusu star verdiginizde belli asamalarda ısınacak ve tam hazır olması ıcın 6 saat beklemesi lazım sistemin..ondan dolayı plc kullancam.şimdi sunu yapabilirmiyim analog modul ile teomokupl degerlerini okusam duruma gore plc ile ihtiyacımı karsılasam yine analog modul ile ısıtıcıya deger gondersem yada sizin dediginiz gibi elimko e-5416 analog bilgi yollasam. bu olurmu.

Şimdi ustam plc sadece ısı kontrol işlemi icin kullanmıcam sistemde baska proseslerde var mesela sistemi hazır lahe getirmek icin 6 saat gibi bi hazırlama soz konusu star verdiginizde belli asamalarda ısınacak ve tam hazır olması ıcın 6 saat beklemesi lazım sistemin..ondan dolayı plc kullancam.şimdi sunu yapabilirmiyim analog modul ile teomokupl degerlerini okusam duruma gore plc ile ihtiyacımı karsılasam yine analog modul ile ısıtıcıya deger gondersem yada sizin dediginiz gibi elimko e-5416 analog bilgi yollasam. bu olurmu.

Arkadaşım elimko yada başka bir marka sıcaklık ölçen cihazların çoğun da set edilen değere sıcaklığın gelebilmesi için pid yada on-off kontrol seçeneği mevcut.Dolayısı ile senin plc kısmında bununla uğraşmana gerek kalmaz..senin yapman gereken şey bu cihazlarla plc aracılığı ile habarleşmek..geriye kalan kısmını sıcaklık ölçen cihazlar yapacak zati..

arkadasim bu sistem icin siemens plc degilde omron plc tercih et ozellikle pid konusunda cidden rahat edersin kolaydir pid ayarlamak omronda

kisacasi on off pid calisir. senin ihtiyacinin isi algilayicisi plc ye gireceksin analog inputa plcde pid blok kullanacaksin plc pid kontrol cikisina solidstade role kullanacaksin ister 3 faz ister tek faz piyasada degisik markalarda mevcut.

peki sey sorcam bu pid kullanmam icin plc nin cıkısının transistor olmasımı lazım elimde bi tane war ama o role cıkıslı onun ile pid yapabilirmiyim

transistorlu olmalidir

Transistörlü olmalı diye mecburiyet yok. Ancak sistemin daha uzun ömürlü olması için transistörlü olanlar daha avantajlıdır haliyle.

arkadaşlar iyi akşamlar benim sorum pid nedemek?yeni katıldım oyüzden konulara biraz fransız'ım

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri