Fabrika, Endüstriyel Tesis Vb. Çevre Aydınlatma Projelendirmesi

Arkadaşlar merhaba,
Genel olarak fabrika olsun endüstriyel tesis olsun veya antrepo depo olabilir bunların çevre aydınlatması hesabı nasıl yapılır?
Direkler arası mesafe, direk yüksekliği ve seçilecek armatür gücü? Bunlar için bir standart var mı? Mesela 8 mt direk yüksekliği, 17 mt direkler arası mesafe ve 80W armatür gücü mantıklı gibi duruyor ama bilemedim tabi.
Ben genel olarak araştırdım ama neredeyse hiçbir bir kaynak bulamadım. Varsa yoksa yol aydınlatma, bir arkadaşta bu konuda bizi aydınlatabilirse seviniriz
Şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Genelde,direkler arası 25-30 mt,armatür
yüksekliği 6,5 mt. dir.Armatür renk sıcak-
lığı 2700-300 kelvin.Dokümanı en bol konudur.Google dedede,aradığınız hertürlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• minimum_aydinlik_duzeyleri.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Hocam ar
lığı 2700-300 kelvin.Dokümanı en bol konudur.Google dedede,aradığınız hertürlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
Hocam armatürler için cos fi değerlerini nerden bulabiliriz?
Hocam benim konum farklı 3*2 şeritli yol aydınlatma projesi ve elektriksel hesabını yapmam gerek ancak bu konuda hiçbir fikrim yok bu konuyu da ödev olarak verdiler zorlandığım nokta ise sigorta hesabı bu konu da bilginiz var mı acaba?

Ekli dosyalar

• 20211125_005325.jpg
    20211125_005325.jpg
    187.2 KB · Görüntüleme: 26
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    133.5 KB · Görüntüleme: 24
  • Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 20
Sami hocam cevabınız için teşekkür ederim, yalnız armatür watt değeri(aslında lum/watt) vermemişsiniz. 25-30 mt değeri neye göre hangi armatüre göre belirledik. Tesis direk arası mesafe kaç mt ?
Ayrıca google'da konu ile ilgili proje, kaynak vs. var demişsiniz ama ben bulamıyorum, paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Öğrenmeye çalıştığımız konu yol aydınlatması değil çevre aydınlatma. Zira yol aydınlatması olsaydı dediğiniz gibi bolca kaynağa ulaşabilirdik.

- 25-30 mt. genel uygulamadır,
- Armatür gücü,istediğiniz aydınlık şidde-
tinden çıkar,
- Lümen / watt değerleri ve diğer bilgileri,
hangi tip armatür kullanmak istiyorsanız
o firma dokümanlarından bulurdunuz,
- Verdiğim direk aralığı ve direk boyu,çev-
re aydınlatması içindir.Yol aydınlatması
için,direk boyu 9-11 mt,aralık 35-40 mt. dir,
- Pelsan dokümanlarından yararlanabilir-
siniz.

Son düzenleme:
- 25-30 mt. genel uygulamadır,
- Armatür gücü,istediğiniz aydınlık şidde-
tinden çıkar,
- Lümen / watt değerleri ve diğer bilgileri,
hangi tip armatür kullanmak istiyorsanız
o firma dokümanlarından bulurdunuz,
- Verdiğim direk aralığı ve direk boyu,çev-
re aydınlatması içindir.Yol aydınlatması
için,direk boyu 9-11 mt,aralık 35-40 mt. dir,
Hocam benim sorum hakkında bi fikriniz var mıdır?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri