Fırınlı ocakta doğalgaz dönüşümünden sonra kaçak akım rölesi atması

binbaşı abi fırının yakınında 3 priz var mutfakta 3 ünde de yapıyor ama salonun prizinden alınca yapmadı bu seferde dediğim gibi çakmaklara basınca doğal gaz borularına elektrik geçti ama tesisatta bir sorun var mı bilmiyorum. Ama bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın abi öyle bir durum olsa doğal gaz önce de bir sıkıntı olmaz mıydı.

by lent abi üst panel sökülmedi diye biliyorum sadece ocak gözlerini söküp memeleri degiştirdiler. valla babamda o salondaki prize takınca çalıştığını öğrenince belki de o prizde toprak yoktur o yüzden calışmıştır (toprak hatının ucunu cihaza bağlandığı yeden cıkarınca calışıyordu. zaten serviste onu iptal etmişti sonra bizim içimize sinmeyince tekrar taktmıştı.) dedi. Ama bilemiyorum ev sahibi bütün prizler de toprak var diyor ama bilemiyorum.

Arkadaslar benım sıze bır sorum olacak yenı ankastre ocak aldık ocak dg hortumu ıkı defadır yenı yurulukte olan dg hortumu dısındakı plastık erıyor servıs cagrıdık topraklama ıkle ılgılı sorun oldugunu soyledıler prızden sıfırlama yapılmıs toprak hatttı yok bu sorun ocakla olmafıgını belırtmektedırler sızce sorun nedır

Merhaba.Sn.yavizz,diğer odadan uzatma kablosuyla fırına elektrik verdiğiniz bu uzatmadaki toprak hattı (3. sarı-yeşil kablo) tamamıyle de boşta olmalıdır diye düşünüyorum ben.Çünkü prizlerin hepsi de tesisatta bir anormallik yoksa eğer ayni şartlar altındadır.Fırınınızda toprak (Gövde) kısmında bir sorun mutlaka da vardır,ama bu kablo,faz ve nötr şeklinde uzatma ile de geldiğinde,siz sanki bu sorunu çözülmüş gibi de görüyorsunuz geçici olarak,oysa sorun devam ediyor ve fırının içindedir bence sn. by lent'in de bir ihtimal verebildiği gibi.Fırının üst kapağını açın,ateşleme butonuna bakın,aşırı kirlenme veya temasta olduğu (Butona basma sırasında) çıplak bir kablo var mı bunu bir kontrol edin.

Ayrıca bir avometrenin sesli omaj ölçen (Buzzerli) kısmıyla prob ucunun birini yeşil-sarı renkte fırın içindeki gövde üzerindeki herhangi bir bağlantıya(Noktaya),diğer prob ucunu da nötr veya fazın (P-N) geldiği noktalara değdirirken,tam bu sırada da butona kuvvetlice de basın bakalım avometre ses verip de ötüyor mu? Ötüyorsa şüphelendiğim gibi butonla yapılan bu ateşleme sırasında faz veya nötr (fişin o anki takılış şekline göre de) arasında bir akım geçişi bir şekilde de oluyor demektir.Çaresi çakmaklığı komple tarfosuyla komple olarak yerinden söküp,temizleyip tüm bağlantılarıyla yeniden birleştirip,fırını o şekilde yeniden çalıştırmaktır.Eğer kesin olarak çakmaklık kısmından ise bu sorununuz,yapıldığı anda da mutlaka bu sorunların tüm olarak düzelmesi de lazımdır diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Abilerim son olarak fırının sevisi tekrar geldi ve bütün üst panel arka panel ve düğmelerin olduğu paneli söküp teker teker turboyu ısıtıcıları düğmeleri termostatları kontrol ettiler (soketlerini çıkartıp) son olarak sıfırlama var mı diye bir bakalım dediler prizde sıfırlama buldular prizin elektirik olmayan ucu (-) ile prizin topraklamasını voltmetreye bağlayıca ötmeye başladı. Geçiş olduğu anlamına geliyormuş. İyi bir elektrikçi gelsin düzeltsin dediler bizde ev sahibine söyledik adam geldi prizde ki topraklamayı cıkartıp gitti bi sey olmaz dedi. bu olaylardan 2 hafta öncede servis gelip aynını yapmıştı benim içime sinmediği için kabul etmemiştim ama aynısı oldu. gelen adam bir de bizde 50 tl para aldı :))

Abilerim son olarak fırının sevisi tekrar geldi ve bütün üst panel arka panel ve düğmelerin olduğu paneli söküp teker teker turboyu ısıtıcıları düğmeleri termostatları kontrol ettiler (soketlerini çıkartıp) son olarak sıfırlama var mı diye bir bakalım dediler prizde sıfırlama buldular prizin elektirik olmayan ucu (-) ile prizin topraklamasını voltmetreye bağlayıca ötmeye başladı. Geçiş olduğu anlamına geliyormuş. İyi bir elektrikçi gelsin düzeltsin dediler bizde ev sahibine söyledik adam geldi prizde ki topraklamayı cıkartıp gitti bi sey olmaz dedi. bu olaylardan 2 hafta öncede servis gelip aynını yapmıştı benim içime sinmediği için kabul etmemiştim ama aynısı oldu. gelen adam bir de bizde 50 tl para aldı :))
Ölçü aleti ile ölçüm evde enerji varken mi ölçüldü? Eğer böyle olduysa ötmesi sıfırlama oldugu anlamı gelmez çünkü ötmesi normal. Eğer enerji yokken yani sigortalar kapalıyken ölçüldüyse sıfırlama var demektir.

Arkadaslar benım sıze bır sorum olacak yenı ankastre ocak aldık ocak dg hortumu ıkı defadır yenı yurulukte olan dg hortumu dısındakı plastık erıyor servıs cagrıdık topraklama ıkle ılgılı sorun oldugunu soyledıler prızden sıfırlama yapılmıs toprak hatttı yok bu sorun ocakla olmafıgını belırtmektedırler sızce sorun nedır
Sıfırlama olduğu zaman boru erirmiymiş??? Çok saçma. Borunun metal kısmına faz veya nötr tam öpüşememe tabiriyle temas ediyorsa buradaki ısınma buna sebebiyet verebilir. Eğer ki bu durumda topraklama ve kaçak akım rolesi olsa güvende olursunuz. Bu durumda zaten kark açar.
Zannımca topraklama olsa bu kaçağın ve dolaylısıyla ısınmanın topraklama vasıtasıyla ortadan kalkacağını düşünüyorlar. Ama tamamiyle bu temas giderilmedikçe sorun ortadan kalkmaz.
Ocak gövdesine dolayısıyla hortumun metal giriş aksamına kaçak oldugu yönündedir benim görüşüm. Bu kaçak ısınmaya ısınma sonucu plastik parçayı eritiyor.

Yanlışın içinde doğru aranmaz. Prizde topraklama olsaydı kaçak akım boru üzerinden değil topraklama hattından toprağa ulaşmış olacaktı, K.A.K.R'si olsaydı kaçakta devreyi açacaktı. Kaçağın nedenini bulmak bazen uğraştırır.

Sizin doğalgaz borusu döşenirken bir yerde elektrik borusu delinmiş ve faz yani elektrikle temas ediyor. Mutfağınızdaki doğalgaz borusundaki elektriği içerisi tel örgülü olan hortum vasıtasıyla ocağa götürdünüz ve ocaktaki topraklama ile çakıştı ve kaçak akım rölesi attı anladığım kadarıyla sorun bu şekilde. Çözümü ise siz doğalgaz hortumunuzu plastik olanıyla değiştirin arayı izole etmiş olursunuz sizin sıkıntı halloldu asıl olan doğalgaz tesisatını yapan usta yukarıda anlattığım gibi tesisatı döşerken nerede elektrik borusunu matkapla deldiğini bilir yaparkende farketmiştir onu ama görmemezlikten gelmiştir önemli olan bu arızayı bulup gidermek. Aksi halde ileride daha önemli arızalar çıkabilir. O arıza hangi dairede olduysa elektrik farurası çok gelecektir. Çünkü sürekli bir kaçak var. Normalde doğalgaz borusu binanın girişinde topraklanır ama ..... O noktaların çok anlamı var. Ben bir eve arızaya gittim dağıtım kutusunu açtım görünürde K.A.R. var ama hiç bir bağlantı yok. Sonucunu bizimle paylaşırsanız işe yaradığımızı düşünürüz, soruları soran arkadaşlar işiniz bitince dönün arkanıza bakın. Saygı bizden olsun. (Unutmayın her yol ÇORUM ' a çıkar. )

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri