Fındık Kabuğu Kırma Makinası

eleştri güzel ama: yapıcı olursa . unutmayalım bugünkü uçaklar hezarfen çelebinin dünyaya armağanıdır.basit bir uygulamayla başladı ama galata kulesinden uçmayı başardı.

bu makineyi yapan arkadaşları btebrik ederim.

bir fikir de benden.
bir tank veya kazan içindeki titreşim ağır malzemeyle hafif malzemeyi ayırır. hafif olan malzemeyi temizlemek için yani kabukları,
1: üfleme yöntemiyle püskürtmek,
2: emme yöntemiyle toplamak olabilir,
3: hem üfleyip hemde emme ilede yapılabilir diye düşünüyorum.

basit gibi geliyor ama faydalı olacağını düşünüyorum.

sn. cs-tech

emeğe her zaman sayğı göstermek lazım

O makinada bir uğraş bir emek var kimbilir kaç kişinin çalışması ile
yapılmıştır. Öğrencilerin o imkanlarla bukadarı bile yapabilmeleri çok güzel

fındığın ilk ağaçtan toplandığı zaman bir makinaya dökülüyor yeşil kabuklarından ayırmak için
aynı mantıkla düşünülebilirmi acaba ama kırma işlemi nasıl olmalı.

yandan üfleme ile kabukları ayıra biliriz.
üflenilen seminde delikli olursa kırılan fındık içleri o deliklerden düşmesi sağlanır.
kırma işlemide bir silindir ile aradan gecen fındıklar sıkışarak kırılabilir o kırılma anında üfleme yapılamalı
fındığın içi delikli kısımdan alta düşer bu şekilde olabilr mi.

Bu makinenin biraz daha gelişmişini yine Düzceli bir hemşerim olan mucit Hasan Kum abimiz yaptı. Fındık tanelerini hiç kırmadan kabuklarını ayırabiliyor. Ayrıca çok mükemmel bir buluşu daha var ama malesef henüz farkına varılamadı. Çok az bir enerjiyle yüksek güçler elde edebilen "Ver Kaç Şanzuman" icat etti. Üstelik Bunu kendi yaptığı Traktöründe uyguladı.. Araştırmanızı tavsiye ederim. İsteyince insan ne imkanlarda neler yapabiliyor..

turkmucit-11.jpg

iyi günler

Murat ÖZ

kardeşim bu ver kaç şanzumanın çalışma prensibini biliyormusun bizimle paylaşmanı isterim

FINDIK KIRMA MAKİNASI

Önceden sınıflandırılmış kabuklu fındığın kabuklarının kırılmasında kullanılan, FINDIK KIRMA MAKİNASI

# Makina , önceden sınıflandırılmış fındık kabuklarının kırılması içindir. Ürün kalınlığına göre üst taş yüksekliği bir kol yardımı ile ayarlanır ve sabitlenir.
# Alt taş sabit olup 3 kw' lık redüktörlü motordan hareketini alır.
# Fındık Kırma işlemi herhangi bir parçalama işlemi olmaksızın, kırıcı takımın arasının fındık ölçüsüne uygun olarak ayarlanması ile kolayca yapılır. 1000 ila 1500 kg/h ürün işlenmekte olup, 1.55 m³ lük hacme sahiptir. ALINTIDIR.

Ekli dosyalar

• fındık kırma makinası.jpg
    fındık kırma makinası.jpg
    60.4 KB · Görüntüleme: 41
Moderatör tarafında düzenlendi:
mini fındık kabuğu kırma makinası
evlerimizde fındığı kabuğundan ayırabilecek ve yenmeye hazır hale
getirebilecek küçük boyutta kahve makinası gibi bir alet icat edilse
hiçte fena olmaz ,biz fındık üreticilerinin kendimize ayırdığımız
fındıkları evde yerken dişimizle kırdığımız için dişlerimize zara
veriyor,bir misafirimiz geldiğinde evin içine dağılan fındıklar hiçte
iyi olmuyor. ilgili arkadaşlara bu konuda bir cihazın yapılasını iyi olur.

arkadaşlar biz burda elekrikçi ve elektronikçiyiz.olaya değişik yönlerdan bakmalıyız.cs-tech arkdaşımın dediğine katılmıyorum ozaman at arabalarıda war neden otomobile biniyorsun at arabasıda gidiyor altındaki milyarlar werdiğin arabada....!!!!! (düşündürücü)

arkadaşlar bunun en kolay ve basit yolunu söledim aslına bakarsanız.Fan yöntemi...Fındıkları kırdıktan sonra düşey bir şekilde serbest bırakırsak ve belli bir noktadanda fanı kullanarak kabukları ayırmaya çalışırsak inanıyorumki işe yarıcaktır.(örn: eskiden buğdayla sapını nasıl ayırıyorlarmış? biçilen bugday önce kesilir (bizde fındık kırılıyor) sonra tırpan yardımıyla havaya atılırmış.(bizde düşey bir ortamdan aşağıya bıakılıyor) havadaki rüzgarın etkisiylede buğday ve sapları ayrılırmış.(bizdede fan yardımıya kabuklarıyla beraber aşagıya düşen fındıgı rüzgar sayesinde ayırabiliriz.)...)

Atalarımız asırlarca bunu kullanmışlar ve hepte başarılı olmuşlar.Şimdi neden düşey bir ortam diye kafasını çalıştıramayanlar olursa diye sölüyorum.Fındık bir makinanın içinde yukarıya doğru nasıl atılır? ve düşeceği yer neresidir.?düşeceği yer aynıdır doğal olarakta kabuklar ve fındıkta aynı yere düşer.

Gelelim diğer ark. düşüncelerini değerlendirmeye.Ark. bitanesi elek gibi bişi düşünmüş ama sunu düşünememiş fındıgın içinin geçtiği yerden kabuk geçmezmi?eğer kabuklar alta düşsün fındıklar üstte kalsın dersenizde kabukları nasıl aynı ölçüde kıracakısınız?

Fındıgı kırarken bir standart belirlemeli ve kırıcı bölümünü ona göre ayarlamalısınız

Arkadaşlar bence fanı bir deneyin.Bazı arkadaşlar beni belki yanlış anlamış olabilir tekrarlıyım.elinizde bulunan 12dcv 24dcv veya değişik değerlerdeki fanlar OLMAZ.220v luk dewri yüksek bir fan sizin işinizi görecektir.

Saygılarımla iyi çalışmalar. Ü.YILMAZ

hoobyelektrik ' Alıntı:
mini fındık kabuğu kırma makinası
evlerimizde fındığı kabuğundan ayırabilecek ve yenmeye hazır hale
getirebilecek küçük boyutta kahve makinası gibi bir alet icat edilse
hiçte fena olmaz ,biz fındık üreticilerinin kendimize ayırdığımız
fındıkları evde yerken dişimizle kırdığımız için dişlerimize zara
veriyor,bir misafirimiz geldiğinde evin içine dağılan fındıklar hiçte
iyi olmuyor. ilgili arkadaşlara bu konuda bir cihazın yapılasını iyi olur.

bahsettiğiniz makinadan var zaten.Akçakocalı bir fındık üreticisi olarak bunlardan birinide kullanıyorum ben.Ufak bir ağızdan dökülen fındıklar fındık büyüklüğüne göre ayarlanabilir bir dişilinin arasından geçerek baskı yardımı ile kabukları kırılıyor.Yalnız fındığımızı kırdıktan sonra el ile kendimiz ayıklamak durumundayız.Evde yemek için yani.Diğer makina fındık kırım tesislerinin çok işine yarayacak bir makina.İlgisi olan arkadaşlar bilirki bir fındık entegre tesisi yani sadece kabuğundan ayırma işlemini yapan tesis geniş bir arazi büyük bir maliyet ve enerji gerektiriyor.Doğal olarak iç fındığın ayrılma işlemini diğer arkadaşlarımın dediği gibi fan ile olabileceği kanaatindeyim.

hoobyelektrik. arkadaşım resimdeki fındık kırma makinesi, sınıflandırılmış ve kırma aralığı ayarlanmış fındıkları parçalamadan kabuğunu içinden ayırabildiğini yazmışsınız. Ben de tam böyle birşey araştırıyordum, ev tipi ticari kırma makinesi, bu makinenin fiyatı nedir? ve nasıl sipariş verebiliriz. icat edenlerin aklına sağlık, iyi akşamlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri