Evimde fön makineleri çalışmıyor

kartalxyz

Üye
İyi günler arkadaşlar, 220V 2200W-2000W'lık 3 tane fön makinesini ayrı ayrı denediğim evimde, makineler en fazla 5 saniye çalıştıktan sonra duruyor, 2-3 dakika sonra tekrar çalışmaya başlıyor ve 5 sn sonra tekrar duruyor. Makineler durduğunda fazla ısınma olmuyor. Yani durmasının sebebi ısınması değil gibi gözüküyor. Makineleri başka evde test ettiğimde cool tuşuna basmadan bile 1 saat kesintisiz çalışıyor. Yani makinelerde herhangi bir problem yok. Farklı prizlerde denedim belki fön makinesi için ayrı linye çekilmemiştir diye ama yine aynı sorunla karşılaştım. Uzatma kablosuyla denedim olmadı. Fakat 1000W'lık mini saç kurutma makinesini denediğimde uzun bir süre sorunsuz çalışıyor. Bu durum çok canımı sıktığından ve çözüm yolu bulamadığımdan sizlere danışmak istedim. Belki aynı sorunu yaşayıp çözüm bulanlar vardır. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Herkese iyi günler diliyorum.

Edit: Apartman dairesi. Bina 3 yıllık. Elektrik odasına 3 faz geliyor, dairelere 2 faz gidiyor.

Son düzenleme:
Burası neresi aprtman dairesi mi?Yer evi mi?Ev yeni mi?Eski mi?
Voltaj problemi gibi duruyor fakat voltajın neden düştüğünün belirlenmesi gerek.(gevşek bağlantı vs.)

Burası neresi aprtman dairesi mi?Yer evi mi?Ev yeni mi?Eski mi?
Voltaj problemi gibi duruyor fakat voltajın neden düştüğünün belirlenmesi gerek.(gevşek bağlantı vs.)

Apartman dairesi. Bina 3 yıllık. Elektrik odasına 3 faz geliyor, dairelere 2 faz gidiyor.

Bu işi kesin netleştirmen lazım. Dairelerede iki fazın işi ne? Ya monofaz yada trifaz olur. Prizleri ölçü aletiye ölçülüp voltajın ne olduğu tesbit edilmeli nötr ve toprak ayıklanmalıdır. Daire içindeki sigorta kutusundan bakılıp ayarlanmalı. Elektrik odasına herhalükarda trifaz gelmek zorunda çünki dağıtım sistemi ordan verilmektedir.

Fön ve saç kurutma cihazlarında koruyucu termik eleman vardır, aşırı ısınınca açar, ısıtıcı soğuduğunda tekrar devreye girer. Gerilim yüksekse fazla akım çeker ve bu nedenle açar. Gerilimi ölçün.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri