Ev Yapımı Cnc Mekanik Aksam

forgatten2

Üye
Bakır plaket kazıma ve mdf kesme işleri için a3 boyutunda plaketleri kazıyabilecek büyüklükte cnc tezgahı yapmaya karar verdim.

Elektronikçi olduğum için elektronik kısmında sorun yok fakat mekanik kısmı çok zorluyor beni. Tezgah alüminyumdan olsun istiyorum fakat mekanik kısmı nasıl çizeceğimi ve alüminyumu nasıl işleyeceğimi bilmiyorum.

Mekanik kısmı hazır satan varsa çok iyi olur benim için. Yardımlarınızı bekliyorum.

Edit: Autocad veya solid works'de çizilmiş bir proje de işimi görür

Son düzenleme:
Selamun aleyküm
Allah(c.c.) yardım etsin.
Bu sitede de bulunan bir başlıkta bizlerin de cnc yapımı ile ilgili projelerimiz var. Kendim de mekanik de rahat ama elektronikte eksik durumdayım.
Sizin probleminize yardımcı olmayıo düşünürüm,ama şu sırada atölye vebenzeri imkanlardan mahrumum. Fiyatları uygu7n tutmaya çalıştığımdan dışarı iş yaptıramayabilirim diye düşünüyorum. Ama siz tasarladığınız bir sistemi ifada ederseniz ve aklınızdan geşen maksimum meblağı belirtebilirseniz araştırma yapmaya çalışır ve size bilgi vermeye çalışırım.
Daha sonraları iletişmimiz olursa elektronik mekanik takas da yapılabilir.
Tabii mekanik tasarımı başkasından istemeniz halinde bu konuda uzmanlaşmamış ama mekanikte uzman birisi için belirli bir uğpraşı ister ve tasarım da size maliyetle dönebilir. Sisteminizi tarif etmenizde fayda olur. Tabi bu işlerde bilinen tasarımların yanısıra yeni teknikleri uygulamak da çok önemlidir.
Hayırlı günler dilerişm.

Öncelikle zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Makine pcb kazıma amaçlı kullanılacağı için mümkün olduğunca hassas olması lazım. Mdf kesme, işleme amaçlı kullanılacağı için de biraz güçlü olması yeterli sanırım. 300 tl ayırdım mekanik kısım için

Rica ederim Yardmcıolabilirsek memnunoluruz
Eğer web den mekanik sistemleri incelediyseniz gerek sağlamlık gerek işinize uygunluk açısından(hassasiyet vb.) istediğiniz sistemi tarif etmenizi rica ederim. Kaba birçizim güzel fikir verebilir, yanında istediğğiniz ölçüleri ve size gerekli basğlantı biçimlerini yazabilirsiniz.( vida mil bağlantı ucu gibi)
Bu arada Vidalı mil ve gerekli aksamları kendiniz mi alıp yaptırdıığınız mekaniğe bağlamak istiyorsunuz?
Şu an Ankara dayım. Uygun birdurum oluşursa gerekli kargo işlemleri de ayarlanabilir.
Hayırlı günlerdilerim.

Araştırdığım kadarıyla civatalı ve bilyalı diye iki çeşit var. Bilyalıya çok pahalı diyorlar. Kendim fiyat araştırması yapmadım ama bilyalı çok pahalı değilse hassasiyet açısından daha iyi olur.

Dediğim gibi mekanik kısımdan anlamadığım için tarif edemiyorum ama aşağıya resim koydum onun gibi birşey yapmak istiyorum. Vidalı mil vb. nereden alınır bilmiyorum o yüzden yardımcı olursanız sevinirim. Ölçü olarak da 25x35 cm mdf ve plaketi işleyebilecek büyüklükte olması yeterli benim için.

http://img.donanimhaber.com/upfiles/460219/7C8FD27F87B24CBBB62884C33B42E09C.jpg

Resmi gördüm Olabilir.
Sizin bilyalı dediğinizlinner kızaklı sistemle olsa gerek. Eğer hazır alırsanız pahalı olur ama kendim zaten bu tip sistemleri yapabilirim. Yalnız kendime ait bir atölye ve de bu işin tasarım işlemini yapıyor olmadığımdan sizin ihtiyaçlarınıza cevap veriyor olarak çalışılmış olunur. Nitekim çok hassas sistemler de imkanlar dahilinde olabilir ama gerek Ar-Ge işlemleri, gerek maliyet açısından uygun olmayabilir. Ve de kendi alanıma da giren birçok hesabın sistem üzerinde uygulanması gerekmekte uzman bir çalışma için yalnız şu anki durumlar buna elvermeyip , size uygun gelen bir sistemi gerçekleştirmeye yönelik olur. Şunu da ilave edelim ki tek bir ürün tasarlanılma durumunda olunduğundan belki basit de olabilen sistemler ucuz ve uygun olmayabilir. Bu durum bir kısıtlama oluşturmakta. Durumunuzu bilmiyorum ama net bir hesap çıkarıldığında düşündüğünüze göre tekrar bir ayarlama yapmanız mümkünse belki daha rahat olunur.
Nasip olursa bu işi halledebilirsek, mekaniğin üzerine step motor vb kısımları elektronik bağlantıları size kalmış olur.
Sizin stepmotorlarınızın bağlantı uçları nasıl?
Vidalı milin adımı değişik değerlerde olsa siz elektronik kısımdan pozisyon kon trolü için
gerekli ayarları yapabilir misiniz? Örneğin hırdavatçılardakji somun civata adımlarında olsa siz step motor hızlarıyla ayarlamanızı yapıp sisteminizi çalıştırabilir misiniz?
Daha önce alüminyumdan bahsetmiştiniz ama iskeletin alüminyum olması pek beklenmez. Esnemeyen sağlam malzeme ile çalışılması beklenir.
[email protected] msn adresim Detaylı konuşmamız uygun olur. Genelde sabahları bu saatlerde dışarıdan bağlanıyorummsn e Aynızamanda mail de atabilirsiniz.
Sizin bulunduğunuz yeri öğrenebilir miyim mahsuru yoksa? İsmim Bilgehan Hayırlı günler dilerim.

forgatten2 arkadaşım , hassas ve dayanıklı olması için boyutlarda ufakmış madem alüminyum sigma profiller var. Her türlü montaja müsait ve işlemesi kolay. Lineer sistem ekipmanları içinse Birlik Rulman adersine bak derim.
Kolay gelsin...

Resmi gördüm Olabilir.
Sizin bilyalı dediğinizlinner kızaklı sistemle olsa gerek. Eğer hazır alırsanız pahalı olur ama kendim zaten bu tip sistemleri yapabilirim. Yalnız kendime ait bir atölye ve de bu işin tasarım işlemini yapıyor olmadığımdan sizin ihtiyaçlarınıza cevap veriyor olarak çalışılmış olunur. Nitekim çok hassas sistemler de imkanlar dahilinde olabilir ama gerek Ar-Ge işlemleri, gerek maliyet açısından uygun olmayabilir. Ve de kendi alanıma da giren birçok hesabın sistem üzerinde uygulanması gerekmekte uzman bir çalışma için yalnız şu anki durumlar buna elvermeyip , size uygun gelen bir sistemi gerçekleştirmeye yönelik olur. Şunu da ilave edelim ki tek bir ürün tasarlanılma durumunda olunduğundan belki basit de olabilen sistemler ucuz ve uygun olmayabilir. Bu durum bir kısıtlama oluşturmakta. Durumunuzu bilmiyorum ama net bir hesap çıkarıldığında düşündüğünüze göre tekrar bir ayarlama yapmanız mümkünse belki daha rahat olunur.
Nasip olursa bu işi halledebilirsek, mekaniğin üzerine step motor vb kısımları elektronik bağlantıları size kalmış olur.
Sizin stepmotorlarınızın bağlantı uçları nasıl?
Vidalı milin adımı değişik değerlerde olsa siz elektronik kısımdan pozisyon kon trolü için
gerekli ayarları yapabilir misiniz? Örneğin hırdavatçılardakji somun civata adımlarında olsa siz step motor hızlarıyla ayarlamanızı yapıp sisteminizi çalıştırabilir misiniz?
Daha önce alüminyumdan bahsetmiştiniz ama iskeletin alüminyum olması pek beklenmez. Esnemeyen sağlam malzeme ile çalışılması beklenir.
[email protected] msn adresim Detaylı konuşmamız uygun olur. Genelde sabahları bu saatlerde dışarıdan bağlanıyorummsn e Aynızamanda mail de atabilirsiniz.
Sizin bulunduğunuz yeri öğrenebilir miyim mahsuru yoksa? İsmim Bilgehan Hayırlı günler dilerim.

Tabiki imkanlar dahilinde hassas bir sistem geliştirmeye çalışacağız. Fakat ben mekanik kısımdan fazla anlamadığım için size bırakıyorum bu kısmı.

Elektronik kısmı hiç sorun değil. Gerekli hesapları yapıp sistemi çalıştırabilirim.

Msn adresinizi ekledim. Hayırlı günler

forgatten2 Hassas iş yapacaksan vidalı mil ve linear kızaktan vazgeçemezsin. Pantograf ve metal kalıp imalatında kullanılan cnc ler yaptım. Bunlar max. %0-1 (0.01 mm den fazla toleransı bulunmayan işlerdir. (Aşağıda örnek olarak linklerini verdim. Fikir verebilir sana)

Bu mekanikleri de kendi imkanlarınızla gerekli hassasiyetlerde üretmeniz neredeyse imkansız.

Gövde olarak alüminyum işlemesi kolay, vibrasyon emici fakat hassas malzemedir. Fazla zorlamaya gelmez. İmalat çeliği ise işlemek için freze, taşlama daha büyük boyutlarda ise Borwerg gerektirir. Bunlar da maliyet demektir.

Sigma profiller tercih edebilirsin hemen hemen bütün aksamlar hazır olarak bulunur fakat maliyeti çok yüksek olur.

CNC Router İmalattan.. Pantograf, Reklamcılık, Metal Kalıp vb. 13.500 TL?ye sahibinden.com?da

CNC ROUTER,PANTOGRAF, METAL KALIP vb.... 13.500 TL?ye sahibinden.com?da

arkadaslar bilyalı lineer araba kullanmak bıraz pahalı olur araba ve ray fıyatı oldukca yuksekdır. bunun yerıne lineer rulman kullanabilirsiniz bunun ıcın yuzey sertlestırılmıs mil işinizi gorur , daha ucuz olsun dıyorsanız sertlestirilmiş mil yerıne krom kaplı mil kullanabilirsiniz ama kısa omurlu olur, kromlu mil kullanacaksınız linner rulmanı yaglamasız lıneer kızak secersenız tum yuzey mıle temas edecegı ıcın daha uzun omurlu sıstem olur! tahrik sistemi basit ve hassas olması ıcın en uygun secım vidalı mil ve bu mil için bilyalı somun kullanmak en uygunu olur! normal vidalı mil (saplama diye gecer) ve bunun ıcın normal somun kullanmak cok ucuza maal olur ama cok saglıklı olmaz!
triger tahrıklı sıstem de yapabılırsınız daha hızlı bır makınanız olur ama trıger kullanacaksanız yuksek torklu motor kullanmanız gerekır, vıdalı millerde daha dusuk tork degerıne sahıp motorlarla bıle yuksek guc elde edebılırsınız, vıda moment artısı saglayacaktır. trıger ılede momentı artırabılırsınız ama bu sıstemı bıraz karısık hale getırır bır tur reduktor olusturmanız gerekebılır..
lineer rulman , sertlestırılmıs mıl , vidalı mılden olusan bır sıstemı kurmak cok kolaydır, oyle cok fazla ıscılık falan gerektıren parcalar olmayacaktır, bır torna atolyesıne gıdıp saatler ıcersınde sıstemı calısır hale getırmenız mumkun.. hafıf olması acısından alüminyum profiller kullanmanızı tavsiye ederım.

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri