Ev jeneratörleri için şebeje - jeneratör arası bir geçiş

Değerli abilerim öncelikle hepinize iyi geceler dilerim.

ben elektrik kesintilerinde bir ayrıcalığım olsun adına ev için bir jeneratör almayı düşünüyorum gerekli hesaplamaları yaptım ve kendimce (kaba taslak) bir kontaktör ve pako şalter kullanarak şebeje - jeneratör arası bir geçiş şeması çizdim
jeneratör şeması.jpg elektrik bilgim çok üst düzey olmadığı için kafamdakini yazıya dökmekte biraz zorlanıyorum o yüzden böyle bir şey çizdim. (proteus programım çalışmadığı için orda çizemedim)

dairede 4 adet sigorta var 2 tanesi lambalar 2 tanesi prizler için ayrılmış

Mutfak 1
Salon 1
Oturma Od. 1
Hol 2
Genç Od. 2
Tuvalet-Banyo 2
Yatak Od. 1 = 10ad. Osram 24W = 240W

Bilgisayar 2 Lcd Monitörler vs. =1000W
Televizyon 2 = 200W

1440W

Bilgisayar ve Televizyonlar Line Interactive Ups ler ile beslenmekte almayı düşündüğüm jeneratör

Einhell BT-PG 2800 Benzinli Jeneratör | hızlıal.com

her türlü yardım ve öneriye açığım. Herkeze iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar konuya pek hakim değilim ama şunlara bi göz atın öncelikle KontrolKalemi.Com - KontrolKalemi.Com Google Arama elektrik kesintisinde öncelik aydınlatmadır(buzdolabı+kombi) onun dışında çalıştıracaklarınız gereksiz yani lükstür. Önceliklerinizi iyice gözden geçirip buna göre alışveriş yapın akıllıca paranız cepte kalsın.

3.5 kva işini görür daha küçük alma arızası sıkıntılı olur makul fiyatla alırsın 600 tl olması lazım gbg3500 modeli serviside var www.sthjenerator.net siteyi incele derim ben

hocam tavisiyeniz için çok teşekkür ederim peki şöyle bir şey sorsam

ben şimdi elektrik kesildiğinde kendiliğinden devreye giren otomatik bir jeneratör almak istiyorum geçiş panosunu vs. kendim yapabilirim bu konudaki elektrik bilgimin yeterli olduğunu düşünüyorum(özellikle bu kısımları kendim yapmak istiyorum aklımın ermediği yerde babam elektrikçidir ona danışacağım) ama tek tıkandığım nokta, bu babamın da bilmediği birşey jeneratörde nötr olmama olayı ve panoya nasıl bir bağlantı yapacağım ? yardımcı olabilirseniz mutlu olurum.

Saygılarımla.

jeneratörlerle ilgili yarin telefonla görüşürüm.

Son düzenleme:
merhaba jenerator monefaze ise herhangi bir çıkışı nötr olarak kullana bilirsiniz trifaze ise zaten nötr çıkışı vardır

monofaze jenerarörlerde istediğin ucu nötüre bağlayabilirsin . hangi ucu nötüre bağlarsan diğeri faz olur . istersen fiş tak hiç farketmez . çünki iki uç arasındaki potansiyel fark 220 volttur . problem olmaz. ama kontrol kalemi ile bakarsan iki tarafıda faz görürsün bu seni yanıltmasın . bir ucu nötre bağla sen diğer taraf otomatik faz olur. bunu zaten ayhan arkadaşım anlatmış . otomatik mevzusu basit amerikayıo keşfe gerek yok ama değmez tavsiye etmiyorum benzinli jeneratörlerde. problemli oluyor. jeneratör camiacında yapıyoruz oluyor yok jiklesine zaman rölesi koyuyoz yak valf koyuyoz diyen bir sürü adam var ama aldanma . illa yapacam diyorsan datakom dkg105 al orada ne yapacağın yazıyor .

Son düzenleme:
datakom ile yaparsanız jeneratörünüzün kendi marş motoru olması lazım el ipi ile çalışanlarda yapamazsınız

datakom dkg105 kullanım kılavuzu

http://datakom.com.tr/Assets/Documents/105_KUL.pdf

eğer yaparsanız marş motorunun rölesini araçlarda kullanılan 12v/20A veya 40A rölelerden kullanın
080_805.jpg

arkadaşlar dizel jenetörle benzinli jenaratörün neden taransfer pano bağlantıları değişiktir

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri