Şebeke ve Jeneratör Arası Geçiş Sistemi

maritime

Üye
YUMUŞAK GEÇİŞLİ ENVERSÖR panosu hakkında bilgi almak istiyorum .

2 adet 2x1000 kva jeneratörümüz var bunun senkronizasyon panosu nasıl olmalıdır? senkronizasyon panosu ne işe yarar bunu merak ediyorum .

Şebeke ve jeneratör arası otomatik geçiş sistemi nasıl olur ? bunun hakkında pek bilgim yok .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yumuşak geçişli enversör olmaz arkadaşım
senkron sistemlerde şebeke ve jeneratör aynı anda baraya kapattırılır senkron olmsıda şart değil ..
haberli kesintilerde yada elektrik kesilipgeri geldiğinde bir daha kesinti olmaması için yapılırlar.
mantıken şöyle yapılır
1- normal elektrik kesintisinde jeneratör çalışır devreye girer
şebeke geri geldiğinde jeneratör kartı şebekenin voltaj ve frekansı ne ise jeneratörü senkron eder ve senkronize olduğu an şebeke şalerini baraya kapatır jeneratörün governorunu ayarlanan ölçülerde kısarak yükün şebekeye akmasını sağlar sonra jeneratör şalteri açar ...

haberli kesinti olacaksa
1 jeneratör çalıştırılır şebeke ile senkron olunur şebeke ile beraber baraya kapatılır jenerator governoru açılark yük jeneratöre aktarılır sonra şebeke şalteri açılır elektrik geri geldiğinde işlem yukarda anlattığımgibidir ..

bu sayede hiç bir şekilde sistemin enerjisi kesilmeden geçiş sağlanır ..

kapalı geçiş olduğu için bu enversör değildir. tabi yazım olarak kastettiğiniz için ben sadece yazım hatasını düzeltimm ukelalık olarak algılamayınız .. bu ayarları jeneratör kartları kendinden yapar bunun için kart modelleri mevcuttur belli başlı 5-6 modul bu işi yapar
www.woodward.com www.deepseaplc.com www.comap.cz www.deif.com. www.babrbarcolman.com adreslerindeki moduller bu işiyapar

yumuşak geçişli enversör olmaz arkadaşım
senkron sistemlerde şebeke ve jeneratör aynı anda baraya kapattırılır senkron olmsıda şart değil ..
haberli kesintilerde yada elektrik kesilipgeri geldiğinde bir daha kesinti olmaması için yapılırlar.
mantıken şöyle yapılır
1- normal elektrik kesintisinde jeneratör çalışır devreye girer
şebeke geri geldiğinde jeneratör kartı şebekenin voltaj ve frekansı ne ise jeneratörü senkron eder ve senkronize olduğu an şebeke şalerini baraya kapatır jeneratörün governorunu ayarlanan ölçülerde kısarak yükün şebekeye akmasını sağlar sonra jeneratör şalteri açar ...

haberli kesinti olacaksa
1 jeneratör çalıştırılır şebeke ile senkron olunur şebeke ile beraber baraya kapatılır jenerator governoru açılark yük jeneratöre aktarılır sonra şebeke şalteri açılır elektrik geri geldiğinde işlem yukarda anlattığımgibidir ..

bu sayede hiç bir şekilde sistemin enerjisi kesilmeden geçiş sağlanır ..

kapalı geçiş olduğu için bu enversör değildir. tabi yazım olarak kastettiğiniz için ben sadece yazım hatasını düzeltimm ukelalık olarak algılamayınız .. bu ayarları jeneratör kartları kendinden yapar bunun için kart modelleri mevcuttur belli başlı 5-6 modul bu işi yapar
www.woodward.com www.deepseaplc.com www.comap.cz www.deif.com. www.babrbarcolman.com adreslerindeki moduller bu işiyapar
Bizim mahal listemizde [FONT=&quot] Senkronizasyon sistemi (yumuşak geçiş ve trafo için), Enversör panosu (PLC kontrol sistemli Enerji Analizörlü[/FONT]
aynen bu şekilde yazıyor. jeneratör için bir senkronizasyon panosu olacak sanırım.

konuyu şöle özetliyeyim son zamanlarda türkiyede bütün şartnameler fantastik olsun diye böyle çıkıyor eğer çok çok aşırı miktarda şalter yoksa plcye gerek yok 2 adet woodward easygen 3200 işini görür. eğer deepsea kullanırsan 2 adet deepsea 7510 load shearer (yük paylaştırıcı ) ve 1 adette deepsea 7560 ats kullanacaksın . zaten plc enerji analizatörü fasulyeden şeyler laf olsun küp dolsun iş yaptık adı olsun duyanda baraj yapıyoruz sanacak ama onları naylondan koyuyoruz iş miş yaptığı yok

s7 300 serisi bir plc alacaksın modbus ile çalışan enerji analizatörü seçeceksin mod bustan bunları adresliyip plcye gireceksin birde yalandan operatö paneli koyacaksın hepsi o illaki senkron panosu olacak özelden telefon nosu verirsen daha detaylı anlatabilirim şimdi uzun hikaye

sistemin can damarı senkronizasyon ünitelerini iyi seçmekte .. yük paylaştırıcılar iyi olursa bir sıkıntı olmaz ...

şöleki sistem şöyle çalışacak
kesintide jeneratörler çalışacak ilk 50 hz 400 volt olan olan ölü baraya kapatacak daha sonrA DİĞERİ kendini baraya aayarlıyıp senkron olacak .. sonra yük şalteri kapatacak elektrik geldiğinde 2 jeneratör şebekeye göre kendini ayarlıyıp şebeke ile senkron olacak daha sonra şebeke şalteri ve tüm şalterler baraya kapanacak yük aktarılduktan sonra yük şalteri bırakacak .. bütün bu olayları zaten senkronizasyon modulu yapıyor...

plc nin yapacağı iş burda enerji analizatöründen kaç amper akım çekiyorsa işte operatör panelinde yazsın .. maksat devlet zarar etsin para harcasın
buradan plc analizatör gereksiz diye bir anlam çıkmasın elbette gerekli ama nerede
1- çok fazla yükünüz olur enerjiniz az olur tük çıkış şalterlerinden kritik ve kritik olmayan yük alama yük atma operasyonları yapmaya gerek duyarsuınız illaki şart

atıyorum 2000 kva güce ihtiyaç vardır sizin toplamda 1000 yada 1500 kva yedek enerjiniz vardır .. ve budurumda 10 15 tane yük çıkışınız vardır bazı yüklerin acilen beslenmesi gerekir sistem aşırı güce gelirken bazı yüklerin devreden çıkarılması gerekir bu gibi durumlarda enerji analizatörü ve plc gereklidir oda şöylee çalışır
her yük çıkışına modbuslu analizatör koyarsınız ve bu bilgiyi plcye gönderirsiniz plcde yazdığınız senaryo ve öncelikler esasına göre işlem yapar . gerekli acil yükleri devreye alır sonra sıra ile yettiği yere kadar yük alır . eğer jeneratörlerden her hangi birinde alarm yada arıza oluşursa sırası ile hangi yüklerin atılacağı hangi yükün devrede kalacağı gibi komplike sisetemlerde çok gereklidir ..
ama yaptığımız son 10 12 ihalede 2 jeneratör bir şebek senkronunda plc koyuyoruz yük atma yük alma yok bunları neden kullandığımızı ben bile bilmiyorum kolay gelsin

ama yaptığımız son 10 12 ihalede 2 jeneratör bir şebek senkronunda plc koyuyoruz yük atma yük alma yok bunları neden kullandığımızı ben bile bilmiyorum kolay gelsin

Burda muhtemelen şartnameyi hazırlayan bunun gerekliliğine inandırılmıştır. Bu inandırılma ise bilgi eksiklğinden kaynaklanmaktadır. Neyin gerekli olup olmayacağı ve yeterli olup olmayacağı, bu konu üzerine çalışan siz değerli meslektaşlarımızın bu forum kanalıyla paylaşacağı bilgilerle ortaya çıkacaktır. Bilgileriniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürlerimi sunarım...

Arkadaşlar merhaa ;
Bu değerli bilgilerininz için çok teşekkür ederim.benim merak ettiğim genelde her birini % 30 yükle çalıştırdığımız (3 adet 100 kVa )jenaratörlerde böyle bir senkronizasyonun astarının yüzünden pahalı olup olmayacağı?aşağı yukarı ne kadarlık bir maliyet öngörünüz var acaba ?

3 adet 1000 kVA olarak düzeltiim...

bir şebeke üç jeneratör eğer plc olacaksa yaklaşık pano maliyeti 14.000 euro gibi bir fiyatı bulur. eğer plc olmayacaksa ama yine yumuşak geçiş için 9000 euro gibi bir değeri bulabilir. devreye alma hariç...

Teşekkür ederim.Bu konuda teknik anlamda yeterli olabilecek arkadaşlar varsa .bunu sorunsuz bir şekilde yapabilecek ve devreye alabilecek arkadaşlarla irtibata geçmek isterim.bu civardaki fiyatlara olumlu bakabiliriz.
iyi günler dilerim.
tel : 0 536 455 87 99

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri