Ev için gerekli jeneratör gücü ? ( araçlar belli )

Selamlar. 2 sorum olacaktı

1) 1 buzdolabı,1 çamaşır makinası,1 LCD televizyon,1 adet klima, 2 laptop, 1 elektrikli su ısıtıcısı, 1 ocak(fırın) ve 4 adet ev lambası(avize) için gerekli jeneratör gücü nedir ?

2) sonuçta Şebeke elektriği değil faturaya yansımaması gerekiyor sanırım buyuzden faturaya yansımaması için neye dikkat edilmelidir? Yani sayaçtan sonra mı jeneratör bağlanmalı vs vs ne yapılmalı?

Dipnot: ilk soru için şöyle bir hesaplama gördüm doğru mu? Lamba,buzdolabı,çamaşır makinası gibi cihazlar için 120 volt gerekli ve elektrik ısıtıcıları fırın gibi cihazlar için 240 volt gerekli amper içinse 20 amper

Elektrikli ısıtıcı 240 * 20=4800 watt
Çamasır makinesi 120V * 20A= 2400 watt
Böyle ortalama değerlerle lambalar için 120V diğerleri için 240 V gerekli doğru mu bu hesaplama?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
lamba buzdolabı çamaşır makinası ülkemizde 220v ac ile çalışır hesaplarken dikkat ama özel bir ürünse birşey demiyorum.

Türkiyede 110 volt şebeke gerilimi artık yok. 40 - 50 yıl önce olduğunu biliyorum. Amerika ve benzeri ülkelerden gelen cihazlar için 110-120 volt trafolar hala talep edilmekte. Saydığınız cihazlar için en az 10 kva lık jeneratör gerekecek. Sayaçtan sonra bağlanır.
Çok uzun süreli kesintiler oluyor galiba.

Şebeke girişiniz 3 faz ise 5ila 5.5 kva 3faz bir jen işinizi görür zira 1 fazı ise şebeke girişiniz ozaman 1 fazlı 7.5 ila 8 kva bir jen olması lazım. Otamatik transfer durumu yoksa bir enversör şalter ile saaten sonra şebeke jeneratör tatnsferi yapmanız lazım sevgiler

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri