Ersa 24v-60 watt Havya - 0670CDJ İstosyon Ayarlama

tusker

Üye
Elime Ersa marka 0670CDJ havya geçti.. Sadece Ac giriş ve toprak var.. Ancak bu modelde termostat yok. Piyasada 24 voltluk çoğu havyada termostata göre ısı derecesi ayarlanıyor. Ersa da yok.. Şuanda mevcut olan 24 votluk herhangi bir istasyon devrem var termostat algılamalı.. Bu Havyayı en sağlıklı nasıl çalıştırabilirim ? Termostat olmadan sürekli ısıya maruz kalmasını istemiyorum.. Yani triyak lı flip flop çalışıyor bendeki devre ama sürekli 24 volt gidince havya rezistansı zarar görmesin diye düşündüm ?

Ekli dosyalar

• ersa.jpg
    ersa.jpg
    40.6 KB · Görüntüleme: 9
Merhabalar.

Bende ERSA model 60 watt kalem havyasını kullanıyorum. Aynen sizin görselde eklediğiniz kalem havya. Bu havyanın istasyonu olması lazım. Çok kaliteli bir havyadır.

İstasyonun içinde 24 volt transformatör ve bu trafo çıkışını süren bir regülatör devresi mevcut. Devreyi ne ile sürüyor hatırlamıyorum. İçini açıp resimleyebilirim ama yapılabilir bir devremiydi hatırlamıyorum.

Sıcaklık ayarını havyanın rezistansının çektiği akıma göre ayar yaptığını hatırlıyorum. Eğer devre yapabilirseniz 24 volt havya için dizayn edilmiş başka bir devre önerebilirim.

Merhabalar.

Bende ERSA model 60 watt kalem havyasını kullanıyorum. Aynen sizin görselde eklediğiniz kalem havya. Bu havyanın istasyonu olması lazım. Çok kaliteli bir havyadır.

İstasyonun içinde 24 volt transformatör ve bu trafo çıkışını süren bir regülatör devresi mevcut. Devreyi ne ile sürüyor hatırlamıyorum. İçini açıp resimleyebilirim ama yapılabilir bir devremiydi hatırlamıyorum.

Sıcaklık ayarını havyanın rezistansının çektiği akıma göre ayar yaptığını hatırlıyorum. Eğer devre yapabilirseniz 24 volt havya için dizayn edilmiş başka bir devre önerebilirim.
Tahmin ettiğim doğrı.. Resiztans'ı düpe düz ac yi kontrol etmeyen bir devreye bağlarsak rezista kesinlikle zarar görür.. Çünkü 220 volt ac havyada 220 volt sürekli akım çekiyor ve havyanın kendisi soğutucu görevi yaparak 60 watt ise 60 waata kadar çalışıyor.. Ama biz bunu dereceli yapmamız lazım.. Mümkünse devre varsa paylaşırsanız yaparım hemen

Bende 80W olanını kullanıyorum. Serkan Beyin söylediği gibi içerisinde 25.3 V transformatör var ve sıcaklık kontrolünü rezistansın çektiği akıma göre yapıyor olmalı ki havyadan istasyona sadece 2 kablo geliyor. Sıcaklık sensörü için ekstra kablo yok. Devre üzerinde BT137 triyak kullanılmış. Benim cihazda işlemcide olduğu için pek yapılabilir bir devre olduğunu düşünmüyorum.

Akım okumak için , işlemcili devre olması muhtemel. Opamplarla da olabilir.. Ama şimdi bir sürü havya devresi varken maceraya girip kendim tasarlamaya çalışmayayım .Varsa paylaşırsanız yaparım

Burada benim havyaya göre devre yok

Benim cihazın devresi aşağıdaki gibi. Pek yapılabilir gibi durmuyor.

n42ri06.jpg

tt8wgmp.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri