entes rg3-12cs için ton, trc ve toff zamanları ne olmalı?

cglryzc

Üye
merhaba arkadaşlar.
entes rg3-12cs modelinde ya da diğer modellerde bu ton, trc ve toff zamanlarını kaç saniyeye ayarlamamız iyi olur. bir de bu değerleri neye göre belirlemeliyiz. yani kondansatör değeri mi yoksa yük yapısı mı ne belirler bu değerleri. şimdiden teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yük devreye girdiğinde birkaç saniye sonra çıkıyorsa (sık girip çıkıyorsa) ton ve toff sürelerini kısa ayarla. (Bu durumda kontaktörler çabuk bozulur)
Yük devreye girice birkaç dakika kalıyorsa (sabit çalışıyorsa) yüksek tutabilirsin.
trc (tekrar alma) süresini de, kondansatörlerini hızlı deşarj ettirebilen bir üniten varsa kısa tutabilirsin. Yok eğer sadece deşarj dirençleri varsa eğer 10-12 saniyeden aşağıya ayarlama.

Yani bu değerler yük durumlarına göre + kondansatör deşarj durumuna göre belirleniyor.

cglryzc ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar.
entes rg3-12cs modelinde ya da diğer modellerde bu ton, trc ve toff zamanlarını kaç saniyeye ayarlamamız iyi olur. bir de bu değerleri neye göre belirlemeliyiz. yani kondansatör değeri mi yoksa yük yapısı mı ne belirler bu değerleri. şimdiden teşekkür ederim.
arkadaşım ton tof kondastör devreye alma ve bırakma zamanlarıdır yükün değişkenliğine göre ayarlanır eğer güç sabit diilse ve çabuk değişiyorsa kısa zamanlı ayarlamalısın örneğin bir asansöre devreye girdiğinde 12 saniye ayarlamışsan asansar hareket ettimi röle ton zamanını bekler 12 saniye dolmadan devreye kondastör almaz indüktif yazar tam kata gelmek üzereyken devreye alır ve sen kata gelmişsindir asansör durur busefer tof zamanının dolmasını bekler ve bu arada kapasitif yazar daha az zamanlı yüklerde var sen iyisimi kompanzasyon kontaktörü kullanki kolay bozulmasınlar ve deşarj bobinlerini unutma panonun uzun ömürlü olmasını istiyorsan lazım

Sayın seha_elektrik,
Yukarıdaki mesajımda verdiğim bilgilerin yanlış olduğunu belirterek -pop vermişsiniz. -pop derdim değil. Ama neresinin yanlış olduğunu açık mesaj olarak belirtebilirmisiniz.
Hayır bilgi yanlışsa alıntı yaparak belirtin ki bilelim. Çünkü ikimizin mesajı arasında bir fark yok. Ben süreleri belirtmişim. Siz açıklama yapmışsınız.
Cevabınızı bekliyorum.

genç arkadaş ' Alıntı:
Sayın seha_elektrik,
Yukarıdaki mesajımda verdiğim bilgilerin yanlış olduğunu belirterek -pop vermişsiniz. -pop derdim değil. Ama neresinin yanlış olduğunu açık mesaj olarak belirtebilirmisiniz.
Hayır bilgi yanlışsa alıntı yaparak belirtin ki bilelim. Çünkü ikimizin mesajı arasında bir fark yok. Ben süreleri belirtmişim. Siz açıklama yapmışsınız.
Cevabınızı bekliyorum.

arkadaşım sabit bilgi vererek uzun zaman ayarı yapmasını tavsiye etmişsin ton ve tof süreleri yükün değişkenliğine göre ayaelanır tabiki uzun süreli olması iyi ama yük değişken ise uzun li on of ayarıindüktif yada kapasitife girmesine sebep olur bunun yerine daha doğru bilgi versen deşarj bobini ve komponzasyon kontaktörleri gibi daha iyi olmazmıydı eksik bilgi daha iyimi

seha_elektrik bu konuda haklısın.
Uzun süre görecelidir. Bunun için yük durumları hakkında bilgi edinmek gerekir ki süre olarak bir şeyler söyleyebilelim. Bir de aynı yükler, farklı işletmede farklı ayarlar yapılmasını gerektirebilir bazen.
Daha öncede söyledim
genç arkadaş ' Alıntı:
Yani bu değerler yük durumlarına göre + kondansatör deşarj durumuna göre belirleniyor.
Atalar ne demiş:
Yarım doktor candan eder, yarım imam dinden eder.

genç arkadaş yanlış bişey söylememişki, sık devreye girip çıkan elemanlar sınıfına asansörleri de sokuyoruz biz :)

Evet ben de defalarca genc arkadasin dediklerini okudum..Hatta ozellikle hata aramak maksadiyla okudum ama en ufak bir celiskiye rastlamadim :)
Konu acilmisken ben de kontaktorler uzerindeki desarj bobinleri ile kondansator uzerindeki desarj direncleri (bazen de desarj bobini kullanilir) hakkinda bir iki noktaya deyineyim :
Kontaktorun kumanda ettigi kondansator devre disi kaldiginda,(eger bu kondansator uzerinde desarj elemani yoksa),kontaktorun iki NC Kontagi uzerinden bir desar desarj elemani baglanabilir.Bu yuzden de kontaktor nominal akimi,kondansator nominal akiminin en az 1.25 kati buyuk secilir.Hatta cok siklikla girip cikan bir yuk ise 1.8 katina kadar buyuk secilmesinde fayda vardir...
Motor veya transformator uclarina bagladigimiz sabit kondansatorler icin ise,desarj elemanina gerek yoktur cunku kondansator kendisini sargilar uzerinden bosaltir..
Kondansatorlerin desarj edilmesi icin direnc elemani yerine bobin de kullanilabilir...Bobinlerin enduktif direncleri cok yuksek oldugundan surekli olarak kondansator uclarina paralel bagli kalmalarinda bir sakinca yoktur...

genç arkadaş ' Alıntı:
Yük devreye girdiğinde birkaç saniye sonra çıkıyorsa (sık girip çıkıyorsa) ton ve toff sürelerini kısa ayarla. (Bu durumda kontaktörler çabuk bozulur)
Yük devreye girice birkaç dakika kalıyorsa (sabit çalışıyorsa) yüksek tutabilirsin.
trc (tekrar alma) süresini de, kondansatörlerini hızlı deşarj ettirebilen bir üniten varsa kısa tutabilirsin. Yok eğer sadece deşarj dirençleri varsa eğer 10-12 saniyeden aşağıya ayarlama.
[/quote

arkadaşım bu bilgiye can kurban bu şekilde açıklamalar yapılsa cımbızla çekip alma olmasa daha iyiolmazmı

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri