Entes RG3-12C Rölenın 1 Kademesine Neden En Büyük Kondansatörü Bağlamak Lazım?

Bütün arkadaşlara slm arkadaslar neden ilk kademeye sistemdeki en büyük güçteki kondansatör bağlamak gerekir, kompanzasyona ne gibi bir artısı oluyor bunu merak ediyorum.bu tür baglantının oranları düşürmeye bir katkısı oluyor mu?röle zaten sistemdeki kondasatörlerin güçlerini kendisi tanımıyor mu?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bütün arkadaşlara slm arkadaslar neden ilk kademeye sistemdeki en büyük güçteki kondansatör bağlamak gerekir, kompanzasyona ne gibi bir artısı oluyor bunu merak ediyorum.bu tür baglantının oranları düşürmeye bir katkısı oluyor mu?röle zaten sistemdeki kondasatörlerin güçlerini kendisi tanımıyor mu?

cevap veriyorum :D çünkü bazı arkadaşlarımız 500/5 akım trafosuna 1kvar kondanstör baglıyor haliylede röle ilk devreye alındıgında akım ve gerilimlerin yönünü bulamıyor ve arızaya geçiyor sonra ne oluyor destek hattı aranıyor entesin bu durumdan telefonları susmuyor onlarda en güçlü kademeyi 1. kademe yapın diyorlar, sistemdeki kondasatörlerin güçlerini kendisi tanıyor ama en küçük değerleri tabiki tanımıyor kullanıcı tanımadıgını kontrol etmiyor 12 kademe olan rölede tanımadıgı 2kademeyi kapattıgı için röle 10 kademe calışıyor arkadaşım anlatabilmişimdir inşallah saygılar.

Aranıza yeni katıldım.Ben en büyük kondasatör değilde mutlaka trifaze kondansatör bağlanacak olarak biliyorum.

Aranıza yeni katıldım.Ben en büyük kondasatör değilde mutlaka trifaze kondansatör bağlanacak olarak biliyorum.

tabiki trifaze olcak çünkü ilk devreye aldıgında 3 akım trafolu 3 fazlı oldugu için

akım ve gerilim yönlerini nasıl bulacak beyin ???

kael varkombi kullanın bu sorunlardan kurtulun.istediğiniz kondansatörü istediğiniz kademeye bağlayın.akım trafosu büyükse ve bu yüzden her hangi bir kademeyi görmezse bile çalışmaya devam eder.Ayrıca bu göremediği kademeleri elle girebilirsiniz ve kondansatör öğrenmeyi kapatabilirsiniz de.
Minumum bağlanıcak kademe seçimi formülü atrf primer değeri/100
Örneğin;
500/5 atrf de 500/100=5 Amp ;
5 amper dal başı akım çeken kondansatör nedir? yaklaşık olarak 2,5 kvar
yani en küçük trifazemiz 2,5 kvar olmalıdır 500/5 atrf li bir işletmede.

bu hesap'a göre monofaze kondansatör seçimi için monofaze kondansatörün etiket değerine bakınız.monofaze kondansatörler eşdeğer trifaze kondansatöre göre yaklaşık 3,15 kat daha fazla akım çekerler.

kael varkombi kullanın bu sorunlardan kurtulun.istediğiniz kondansatörü istediğiniz kademeye bağlayın.akım trafosu büyükse ve bu yüzden her hangi bir kademeyi görmezse bile çalışmaya devam eder.Ayrıca bu göremediği kademeleri elle girebilirsiniz ve kondansatör öğrenmeyi kapatabilirsiniz de.
Minumum bağlanıcak kademe seçimi formülü atrf primer değeri/100
Örneğin;
500/5 atrf de 500/100=5 Amp ;
5 amper dal başı akım çeken kondansatör nedir? yaklaşık olarak 2,5 kvar
yani en küçük trifazemiz 2,5 kvar olmalıdır 500/5 atrf li bir işletmede.

bu hesap'a göre monofaze kondansatör seçimi için monofaze kondansatörün etiket değerine bakınız.monofaze kondansatörler eşdeğer trifaze kondansatöre göre yaklaşık 3,15 kat daha fazla akım çekerler.
abi sırf büyük kondansatörü 1. kademeye bağlamamak için 500 lira verip röleyi mi değişelim:)
Bizim elemanlara 1 çikolatalı gofret alsam,bütün kademeleri yeniden düzenlerler.

1- röle 460 tl liste fiyatı, bunun üstüne daha bayi iskontosu var:)
2-elinizdeki rölenin kondansatörleri off yapma derdinden kurtulacaksınız.
3-sistemde kapasitif etki varsa bir fazda monofazeleri off yapma derdinden kurtulacaksınız.
4-zaman aralığı girebileceksiniz röle ne zaman alıp çıkaracağına kendi karar vericek (ceza sınırlarına ve içinde biriktirdiği enerjilere göre.)
5-Hangi faza bakıyorsanız o fazın elektriksel büyüklüklerini gördüğünüzü bileceksiniz.
5-cos fi değil tan fi ye müdahele ederek daha hassas ayar yapıcaksınız.
.....vs vs

ya da sürekli gofret ısmarlamak zorunda kalıcaksınız :p

büyük kondansatörden kasıt nedir arkadaşlar 50 kvar falanmı birinci kademeye bağlanacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri