Enerji Nakil Hattı Projesi Nasıl Çizilir?

fnr98

Üye
Öncelikle herkese merhaba,
Elektrik Elektronik mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. Enerji nakil hatlarıyla ilgili bir proje yapmak istiyorum. Proje elbette gerçeğe dönüşmeyecek sadece öğrenmek amaçlı. Ama nereden başlamam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Atilla Yunusoğlu nun 34,5 kV enerji nakil hatları kitabını alman şart.Baş ucu kitabıdır. İlgili yönetmelikleri,tedaşın yayınladığı tip projeleri inceleyebilirsin.EMO nun yayınladığı güzel kaynaklar da var.Eğitim kursları da düzenleniyor diye biliyorum ayrıca. Udemy gibi sitelerde de belki eğitim videoları bulabilirsin.

zck07 üye arkadaşımızın da dediği gibi saygı değer Atilla Yunusoğlu hocamızın kitaplarını alman senin için çok faydalı olacaktır.

Öncelikle ilk adım olarak Atilla Yunusoğlu'nun kitaplarıyla birlikte TEDAŞ ve EMO resmi web sitelerinde yayınlanan tip projeleri inceleyerek, ENH iletken ve direk karakteristiklerini analiz edip tanımanı, kullanım alanlarını öğrenmeni tavsiye ederim.

ENH projeleri çizebilmen için NetCAD ve AutoCAD gibi çizim programlarını iyi bilmen şart. Plan ve Profil çizimi ve şablonlama için bunlar gerekli. Bunun için piyasada özel ENH programları mevcut fakat fiyatları gereği öğrenme amacıyla edinmek biraz zor. Bu programlara aşinaysan internette kısa bir araştırma ile nasıl Plan ve Profil çizildiğini öğrenebilirsin. Kendin kafana göre koordinatlar belirleyerek bir hayali güzergah oluşturarak şablon denemeleri yapabilirsin.

Ayrıca TEDAŞ Web Sitesinde yer alan "TEDAŞ Yetkisi Kapsamındaki Projelerin Onayına İlişkin Usul ve Esaslar" yayınına göz atarsan kurumların ENH projeleri için istediği çizim ve hesapların listelerine ulaşabilirsin.

ENH proje çizimi çok kapsamlı ve detayları çok olan bir konu olduğu için buradan ancak bu kadar bilgi verebiliyorum. Umarım işine yarar. Bana her zaman özel mesajla ulaşabilirsin. Zamanım oldukça yardımcı olmaya çalışırım.

zck07 üye arkadaşımızın da dediği gibi saygı değer Atilla Yunusoğlu hocamızın kitaplarını alman senin için çok faydalı olacaktır.

Öncelikle ilk adım olarak Atilla Yunusoğlu'nun kitaplarıyla birlikte TEDAŞ ve EMO resmi web sitelerinde yayınlanan tip projeleri inceleyerek, ENH iletken ve direk karakteristiklerini analiz edip tanımanı, kullanım alanlarını öğrenmeni tavsiye ederim.

ENH projeleri çizebilmen için NetCAD ve AutoCAD gibi çizim programlarını iyi bilmen şart. Plan ve Profil çizimi ve şablonlama için bunlar gerekli. Bunun için piyasada özel ENH programları mevcut fakat fiyatları gereği öğrenme amacıyla edinmek biraz zor. Bu programlara aşinaysan internette kısa bir araştırma ile nasıl Plan ve Profil çizildiğini öğrenebilirsin. Kendin kafana göre koordinatlar belirleyerek bir hayali güzergah oluşturarak şablon denemeleri yapabilirsin.

Ayrıca TEDAŞ Web Sitesinde yer alan "TEDAŞ Yetkisi Kapsamındaki Projelerin Onayına İlişkin Usul ve Esaslar" yayınına göz atarsan kurumların ENH projeleri için istediği çizim ve hesapların listelerine ulaşabilirsin.

ENH proje çizimi çok kapsamlı ve detayları çok olan bir konu olduğu için buradan ancak bu kadar bilgi verebiliyorum. Umarım işine yarar. Bana her zaman özel mesajla ulaşabilirsin. Zamanım oldukça yardımcı olmaya çalışırım.
merahaba,
E PLAN da ENH çizimine dair bilginiz var mı?
mesela hazır şablon kodları var mıdır direk, iletken,izolatör vs.. için

merahaba,
E PLAN da ENH çizimine dair bilginiz var mı?
mesela hazır şablon kodları var mıdır direk, iletken,izolatör vs.. için

Merhabalar,

Daha önce E PLAN adlı bir program ya da uygulama kullanmadım. Dağıtım şirketlerinin proje tesis bölümlerinde ve genel olarak proje tesis işlerinde de bu uygulamayı malesef duymadım ve denk gelmedim. Bahsettiğiniz program işletme bölümlerince kullanılıyorsa işletmeye ait pek bir bilgim yok.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri