ENH Projesi Çizmeyi Öğrenmeye Çalışıyorum

Öncelikle herkese merhaba,
ben 4.sınıf öğrencisiyim ve ENH projelerini çizmeyi öğrenmek istiyorum.Başlangıç olarak kendime basit bir proje seçtim, 1800 metrelik bir 3xSwallow hattı kullanılacak ve direk tipi trafoya enerji verilecek.Enerji, mevcut ENH hattının bir direğinden gevşek bağ ile alınacak. Kurulacak direk tipi trafonun gücü 50kVA. Bu projeye nereden başlamayalım ? Kısa devre ve gerilim düşümünü bu projede hangi aşamada yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu konuyu bilmiyorum, dedigim gibi ,bulduğunuz eğitimleri satın alın, bulabilirseniz almanlarin çizdiği projelere çalışabilirsiniz, Üzülerek söylüyorum, turkiyede kimse kimseye birsey ,anlatıp ogretmiyiyor, bazı firmalarda soru sormakta yasak, masana işi (bombayı) bırakıp giderler, bu sebeple vasilalar bulup kendi kendinizi yetiştirmeniz gerekiyor,,

ben 4.sınıf öğrencisiyim ve ENH projelerini çizmeyi öğrenmek istiyorum.Başlangıç olarak kendime basit bir proje seçtim, 1800 metrelik bir 3xSwallow hattı kullanılacak ve direk tipi trafoya enerji verilecek.Enerji, mevcut ENH hattının bir direğinden gevşek bağ ile alınacak. Kurulacak direk tipi trafonun gücü 50kVA. Bu projeye nereden başlamayalım ? Kısa devre ve gerilim düşümünü bu projede hangi aşamada yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.
Bağlantı alacagınız hat dağıtım şirketi neresi ise oradan hat bilgisi allacaksınız onlarda hazır hesap da oluyor Excel hali adm elektrik dağıtım firmasının kısa devre hesabı hazır oradan kullanıyorum sonrada çıkan sonucları degerlendirip ilektenlerin akım ve gerilim düşümünü hesaplayıp kompanzasyon hesapları yapılabilir ve tek hata işleyip vaziyette aktarıp direklerde demontaj işleri onu belirleyip proje ve tablolar da belirtirsin zaten elinde baglantı görüşü varsa oradan tek tek okuyup ilerleyebilirsin biraz karışık anlattım kusura bakma Primer malzeme listesi isterler dagıtım şirketi

Bağlantı alacagınız hat dağıtım şirketi neresi ise oradan hat bilgisi allacaksınız onlarda hazır hesap da oluyor Excel hali adm elektrik dağıtım firmasının kısa devre hesabı hazır oradan kullanıyorum sonrada çıkan sonucları degerlendirip ilektenlerin akım ve gerilim düşümünü hesaplayıp kompanzasyon hesapları yapılabilir ve tek hata işleyip vaziyette aktarıp direklerde demontaj işleri onu belirleyip proje ve tablolar da belirtirsin zaten elinde baglantı görüşü varsa oradan tek tek okuyup ilerleyebilirsin biraz karışık anlattım kusura bakma Primer malzeme listesi isterler dagıtım şirketi
teşekkür ederim ben de bu şekilde çözmeye başladım. Udemy'de ümit sönmez hocanın eğitim kursunda bahsettiğiniz hazır excel tabloları veriliyor oradan aldım ben de( bu konuda çalışma yapmak isteyen arkadaşlar için isim verdim).
Peki aklıma şu takıldı, ENH hatlarında direk seçimlerini yaparken mesafeyi neye göre ayarlıyoruz? Dümdüz ve yola paralel ilerleyecek bir hat olduğunu varsayarsak nasıl bir mesafe koymalıyız 2 direk arasına? hat tertibi 3xSwallow

teşekkür ederim ben de bu şekilde çözmeye başladım. Udemy'de ümit sönmez hocanın eğitim kursunda bahsettiğiniz hazır excel tabloları veriliyor oradan aldım ben de( bu konuda çalışma yapmak isteyen arkadaşlar için isim verdim).
Peki aklıma şu takıldı, ENH hatlarında direk seçimlerini yaparken mesafeyi neye göre ayarlıyoruz? Dümdüz ve yola paralel ilerleyecek bir hat olduğunu varsayarsak nasıl bir mesafe koymalıyız 2 direk arasına? hat tertibi 3xSwallow
Hattı ENH direği ile yapacaksan, sehim şablonları ile belirliyorsun. Müşterek direk ile yapacaksan kaçıncı buz yükü bölgesinde çalıştığına göre 40 ya da 50m arasında bırakabilirsin.

Belki artık sıkıcı geliyordur bunu tekrar okumak fakat Atilla Yunusoğlu Hocamızın enerji nakil hatları ile ilgili kitabını edinmenizde fayda var. Zira bu forumda da saygı değer arkadaşlarımız ellerinden geldiğince bilgi paylaşıyorlar fakat taşıma su ile değirmen bir yere kadar dönüyor. Tüm bilgilerin yer aldığı derli toplu bir kaynağa kesinlikle ihtiyacınız var.

Şunu da ayrıca belirleteyim, proje sonunda çıkan hatta göre yapılan gerilim düşümü hesabına ek olarak, mutlaka ama mutlaka taslak olarak belirlenen güzergaha göre proje yapılmadan hatta sahaya ölçüme çıkılmadan önden bir gerilim düşümü hesabı yapılarak iletken kesiti ve devre adedi belirlenmelidir. Bunlar bağlantı görüşünde belirlense dahi bazen gerçekçi olamayabiliyor. Duruma göre erken davranıp iş işten geçmeden bağlantı görüşünde revizeye ihtiyaç varsa bunu saptamalı ve revize ettirilmelidir. Belki Swallow hatlarda çok sorun olmaz ama uzun metrajlı hatlarda iletken karakteristiğinin değişmesi, arazide alınan ölçümlerin çöpe gitmesine sebep olabiliyor. Zira belirlenen hat karakteristiğine en uygun güzergah ve some açıları seçilerek sahadan alım yapılıyor.

Merhaba kardeşim..Yanlış hatırlamıyor isem, sana cevap olabilecek bilgiler bir zamanlar bu sayfada vardı.
https://kitap.emo.org.tr/genel/kitap_goster.php?kodu=86

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri