Enerji Analizörleri Haberleşmesi

ouscan89

Üye
Arkdaşlar,

enerji analizörlerinin bir bilgisayara kaydedildiği bir sistem kurmak istiyorum. Burada bazı noktaları aydınlattım ama bir kaç konuda sorularıma cevap bulamadım.

Çok kritik bir ölçüm yapmayacağım için rs485 destekleyen enerji analizörü kullanmayı düşünüyorum. 32 cihazı seri olarak birbirine bağladıktan sonra modbus rtu ya girecek. Buradaki sorum şu olacak;böyle en fazla 256 cihazı mı bağlayabilirim?Bazı yerlerde 256 limittir denilmiş. Böyle bir durumda ben 300 sayısını nasıl yakalarım?

Yardımlarınızı bekler ve teşekkür ederim..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkdaşlar,

enerji analizörlerinin bir bilgisayara kaydedildiği bir sistem kurmak istiyorum. Burada bazı noktaları aydınlattım ama bir kaç konuda sorularıma cevap bulamadım.

Çok kritik bir ölçüm yapmayacağım için rs485 destekleyen enerji analizörü kullanmayı düşünüyorum. 32 cihazı seri olarak birbirine bağladıktan sonra modbus rtu ya girecek. Buradaki sorum şu olacak;böyle en fazla 256 cihazı mı bağlayabilirim?Bazı yerlerde 256 limittir denilmiş. Böyle bir durumda ben 300 sayısını nasıl yakalarım?

Yardımlarınızı bekler ve teşekkür ederim..

Bilen arkadaş yok mu?

merhaba;
öncelikle her rs485 portu olan analizör modbus rtu haberleşmeli değildir rs485 sadece bir veri yoludur, modbus rtu ise bu veri yolunu kullanan haberleşme protokolüdür bu veri yolunu profibus dp gibi farklı protokollerde kullanabilir. modbus rtu hattına 256 adet slave cihaz bağlayabilirsiniz 256'nın üstü için master'da ikinci bir haberleşme portuna ihtiyaç duyarsınız. tabi master'ınız bilgisayar ise rs-232/485 çevirici kullanmanızda gerekir. modbus rtu protokolünü, modbus tcp gateway ile modbus tcp protokolüne dönüştürdüğünüzde her gateway'in altına max 31 slave cihaz bağlayabilirsiniz.

phantasa bir çok konuyu açıklamış, bir kaç ek yapmak istiyorum. Rs485 hattı cihaz sayısı arttıkça kalitesi düşer. Pratikte 50-60 cihaz'dan sonra haberleşme kurulması neredeyse imkansız olur. Kaliteli repeater'lar ile hattı 256'ya çıkartabilirsiniz. Ama bu seferde Enerji analizörlerinin yavaş iletişimi problem çıkartacaktır. Analizörlerin iyileri bile saniyede 10 sorguya cevap verebiliyor. Eğer sata boyu kısa ise. Uzun olduğunda ise 3 sorgu ancak alınabiliyor. Eğer çok cihazın bulunduğu bir seri hat yaparsanız her bir cihazdan veri okuma periyodunuz dakikalara çıkacaktır.

Bence usb veya ethernet port çoklayıcılar ile bilgisayara 10-20 tane port yapıp her port'dan 10-20 tane cihaz ile haberleşmek daha doğru olacaktır.

modbus rtu haberleşmeyi tcp/ip ye döndüren konverter kullanabilirsin birbirine yakın olan analizörleri 30-40 yada 100 lü grup yapıp bir tcp/ip converter ile lokal networkünüze bağlarsın hem çok daha hızlı ve sağlıklı haberleşme yapabilirsin, 4 yada 5 ip numarasında bu işi bitirirsin. Ne marka analizör kullanacaksın. Elimden geldiği kadar yardımcı olurum .
saygılar.

bende benzer bir durumla karşı karşıyayım. 60 adet rs485 modbus ile haberleşen analizörün bilgilerini scadaya taşımam lazım. siemens cp341 kartlarıyla 20şerli olarak taşısam veri hızında sıkıntı yaşarmıyım, yoksa modbus-tcp/ip converter mı daha uygun olur?

ekleme: analizörler entes mpr 60s

Son düzenleme:
bende benzer bir durumla karşı karşıyayım. 60 adet rs485 modbus ile haberleşen analizörün bilgilerini scadaya taşımam lazım. siemens cp341 kartlarıyla 20şerli olarak taşısam veri hızında sıkıntı yaşarmıyım, yoksa modbus-tcp/ip converter mı daha uygun olur?

ekleme: analizörler entes mpr 60s

bir modbus rtu/tcp gatewaye 31 adet slave cihaz bağlayarak iki adet gateway ile haberleşmenizi sağlayabilirsiniz.

Banada lazımdı bu bilgi.Teşekkür ederim.

modbus rtu-modbus tcp/ip converter kullanmaya karar verdik. malzeme maliyeti oldukça düşecek.
wincc flexible doğrudan modbus tcp/ip ile haberleşebiliyor mu, yoksa wincc ye başka yazılım mı eklemek gerekecek?

merhaba arkadaşlar çalıştığım işletmede 15 adet entes mpr63 montajı ve modbus bağlantılarını yaptım modbus tcp/ip çevirici ile ağa bağladım.. wincc flexible ile 16bit lsb ve msb değerlerini okuyabiliyorum fakat 32bit çarpılmış değerlerde sıkıntı yaşadım,ardından entesin mpr-sw izleme yazılımını aldım. şu an gaz sayaçlarının pulse çıkışlarını s7 1200 de okuyup ağ bağlantısına verdim..
fakat hem sayaçları hemde analizörleri aynı arayüzde okuyup raporlama yapmak istiyorum flexible işimi çözmedi,wincc v7 de modbus tcp olarak haberleştiremedim bu yazılımı yapabileceğim Scada öneriniz varmı??

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri