Enerji İletim hattı uzadıkça kayıp oranı artar mı ?

sahteker

Üye
Arkadaşlar merhaba,
50 km lik bir enerji iletim hattımız olsun.
bu hattı tek bir taraftan bir trafo ile beslediğimizde mi kayıplar daha fazladır ?
yoksa her iki taraftan iki tane trafo ile mi beslediğimizde kayıplar daha fazladır?
yani enerji bir telde ilerlerken 25. km de 1 cm lik bir kablo kesitindeki kayıpla 50. km deki 1 cm lik kesitteki kayıp aynı mıdır?
(diğer kayıplar göz ardı edilelecek)
teşekkür ederim..

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba,
50 km lik bir enerji iletim hattımız olsun.
bu hattı tek bir taraftan bir trafo ile beslediğimizde mi kayıplar daha fazladır ?
yoksa her iki taraftan iki tane trafo ile mi beslediğimizde kayıplar daha fazladır?
yani enerji bir telde ilerlerken 25. km de 1 cm lik bir kablo kesitindeki kayıpla 50. km deki 1 cm lik kesitteki kayıp aynı mıdır?
(diğer kayıplar göz ardı edilelecek)
teşekkür ederim..

İki trafo arasına direnç koymuş olursunuz uzaktan beslerseniz.İletkendeki güç kaybı I kare x R dir.Çekilen akımla orantılı olarak güç kaybı da artar.

yani tek trafo dan beslemek daha uygundur diyorsunuz değil mi hocam?

direnci kaybını vücundun su kaybı gibi düşün. 25 km yürüdün, koştun, diyelim ki terledin 250 gr su kaybettini yürümeye koşmaya devam ettin 50 km sonunda 650 gr su kaybedersin, arada su içersen kaybını tamamlarsın bu tamamen bir örneklemedir.

50 metredeki 1 cm2 iletkendeki kayıp, 25 metrede 1 cm2 iletkendeki kayıptan fazladır.
Yani iletkenin boyu uzadıkça kayıp artar.
Ve yine iletkenin kesiti küçüldükçe kayıp artar.
Bu hattı 2 ayrı koldan beslemek daha mantıklıdır.

50 metredeki 1 cm2 iletkendeki kayıp, 25 metrede 1 cm2 iletkendeki kayıptan fazladır.
Yani iletkenin boyu uzadıkça kayıp artar.
Ve yine iletkenin kesiti küçüldükçe kayıp artar.
Bu hattı 2 ayrı koldan beslemek daha mantıklıdır.

Bende aynı şekilde düşünüyorum hocam
mantığıma yatan seçenek budur diye düşünüyorum
Paskomya' nın düşüncesi de bizimle aynı yönde..

bunu formülüze eden bağıntı denklem matematiksel ifade ne vardır acaba arkadaşlar?
yanılmıyorsam Güç sistem analizi ve Enerji İletim hatları derslerinde bundan bahsetti hocalarımız.
çok aradım ama bulamadım:(
kanıtlayabilmem için matematiksel ifade ya da denkleme ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz?
yani kısaca söylemek istediğim şu:

eğer hattı tek trafo dan beslersek 25. km de örneğin 25 kWh harcıyorsak ve 50. km de örneğin 70 kWh enerji harcarız diye düşünüyorum ben,
50. km de 50 kWh saat değil yani, daha fazlası..
haksız mıyım ?

Kayıp derken harcadığın elektrik değişmez yanlış anlaşılmasın, kayıp derken iletken iç direncinden kaynaklanan gerilim düşümünden bahsediyorum. Bana sorarsanız @emodiyator arkadaşın dediği gibi gerilim düşümü haricindeki hat kayıpları değişmez.

Kayıp derken harcadığın elektrik değişmez yanlış anlaşılmasın, kayıp derken iletken iç direncinden kaynaklanan gerilim düşümünden bahsediyorum. Bana sorarsanız @emodiyator arkadaşın dediği gibi gerilim düşümü haricindeki hat kayıpları değişmez.

Ben anlatmak istediğimi bir örnekle açıklayayım mesele yanlış anlaşılmasın önceki mesajlarım da anlatmak istediğimi bir örnekle açıklayayım.Hattan çekilen akım 300 amper iletken direncide 1 ohm olduğunu varsayalım.

İletkendeki güç kaybı 300 x 300 x 1= 90000 watt (90 kw) bu sadece bir faz iletkeni için güç kaybıdır.Yani bu rakamı 3 ile çarparsak 270 kw/saat güç kaybı olmuş olur.Bu sadece iletkende kaybolan güçtür.Yük tarafındaki güç ayrı olarak bu kaybolan güce eklenir.Yani besleyen kaynak tarafından ölçüm alınırsa 270 kw/saat +yük gücü olarak karşımıza çıkar.Eğer ölçüm yük tarafında yapılırsa bu defa 270 kw/saat eksik ölçülmüş olur.Burada gerilimi 34,5 kabul edersek 1,73*300*34,5= 17,9 MVA eder (bu yük tarafı gücüdür.)
Toplam çekilen güç 17,9 MVA+270 kw= 18,17 MVA olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri