Enda PLC Programı

TKAY

Üye
Arkadaşlar merhaba;

Firmamızda 14 adet Enda ELC-386R PLC mevcut.
Ancak Bu cihazlara GMT soft veya GMT suite ile ulaşamıyorum.
Enda ile iletişime geçtim GMT ile görüşmemi söyledi.
GMT ile iletişime geçtim cihazları GMT marka cihazlarla yenileyin dönüşünü aldım. ( Bu yaklaşımla ben firmama GMT alır mıyım? )
Enda PLC programlama için gerekli yazılım hangisidir?
Elinde olan paylaşabilir mi?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba aynı problemi bende yaşadım. Gmt sitesindeki plc editör programı ile plc bağlanıyor.
GMTSOFT V5.0.18 versiyonu indirip deneyin

Merhaba aynı problemi bende yaşadım. Gmt sitesindeki plc editör programı ile plc bağlanıyor.
GMTSOFT V5.0.18 versiyonu indirip deneyin
Malesef ...
Asıl tuhaf olan koca internet ortamında Enda'ya ait programın olmaması.

Olmadığına eminmisiniz ben halen kullanıyorum bağlanıyor ve program çekip atabiliyorum.

Merhabalar @TKAY bey. Şahsen bir GMT kullanıcısı olarka teknik destekde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sahada sıkıntı yaşadığım zaman uzaktan bağlantı, telefon bağlantısı ve saha destekde sahada iddalı olarak bildiğim firmalardan. Sizin telefonda görüştüm bana bu ürün eski bunu günceleyin gibi birşey hiç yaşamadım. Enda plc'nin yazılımının GMT sayfasında olmaması bence gayet doğal bir durum. Sonuçta firmalar farklı... Bildiğim kadarı ile plcler yerli malı. Arge ve Üretim yerleri Beykozda diye biliyorum. Yani dediğim gibi ben gayet memnunum ürünlerinden. Diğer ürünlerinizide denemenizi tavsiye ederim. :)

@Erolcum evet Enda plcler için bu işlem yapılıyor diye biliyorum.

Merhabalar @TKAY bey. Şahsen bir GMT kullanıcısı olarka teknik destekde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sahada sıkıntı yaşadığım zaman uzaktan bağlantı, telefon bağlantısı ve saha destekde sahada iddalı olarak bildiğim firmalardan. Sizin telefonda görüştüm bana bu ürün eski bunu günceleyin gibi birşey hiç yaşamadım. Enda plc'nin yazılımının GMT sayfasında olmaması bence gayet doğal bir durum. Sonuçta firmalar farklı... Bildiğim kadarı ile plcler yerli malı. Arge ve Üretim yerleri Beykozda diye biliyorum. Yani dediğim gibi ben gayet memnunum ürünlerinden. Diğer ürünlerinizide denemenizi tavsiye ederim. :)

@Erolcum evet Enda plcler için bu işlem yapılıyor diye biliyorum.
Arkadaşlar gmt olan cihazlarımda herhangi bir servis sorunu yaşamıyorum. Yanlış anlaşılmasın. Enda diye bir firma plc grubunu gmt ye devrediyor ama gmt kendi ürünü olmadığı gerekçesiyle yardımcı olmuyor. Örnek vermek gerekirse eskiden telemecanique diye bir marka vardı. Bu markanın bazı gruplarını schneider aldı. Schneider aldığı gruplarla alakalı halen destek vermeye devam ediyor. Gmt'ye toz kondurmayan arkadaşlar yarın bir gün Gmt plc grubunu X bir markaya verse ve ne Gmt ne de X firmasından destek alamasanız ne düşünürdünüz? Şu an yaşanan durumun hiç profesyonel olmadığını düşünüyorum.

@TKAY Sizde farklı bir durum var herhade. Bizim elimize ara ara Enda plcler geçiyor. Revizyon vs yapılması gerekiyor. GMT'ye gönderiyoruz. Onlar Enda'lı ürünleri zaten GMT'ye uygun hale getiriyorlar. Bilginiz olsun. Sizde de benzer bir durum gerekebilir.

ELC186R nin içindeki program GMT' nin GMTSoft yazılımı ile geri alınabilir. Şayet yazılımcı tarafından farklı şifre konulmadı ise default upload şifresi 1234 tür.

Bir PLC yi fabrika ayarlarına çevirmek diye bir kavram yoktur. Yeni bir program yüklendiğinde eskisini silmiş olursunuz.

Ancak ELC186R model PLC' ye ethernet portu ile bağlanıldığı için değiştirilmiş olma ihtimaline karşı ip ayarları ve network şifresi, run/stop tuşuna basılı tutarken cihaza enerji verilip 20sn kadar beklenerek, fabrika ayarlarına dönüştürülebilir.

Fabrika ayarlarında PLC otomatik ip alır ve network şifresi 1234' tür.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,594
Son üye
srdrgl1905

Yeni konular

Geri