Endüstri tipi termostat ile sıcaklık kontrolü

Arkadaşlar merhaba. EMKO ESM-4420 Pano tipi termostat aldım. Bağlantılarını yapıp fan ile alarm çalıştırdım. Her şey iyi güzel ama aklıma bir yer takıldı. Deneme yaparken kullandığım fan 35W'lık bir fandı. Ben termostat ile trafo odasına klima koyup onu çalıştırcam. Fakat bağlantı şemasında proses çıkışında 5A 250V yazıyor. Klima gücü yüksek olacağı için 5A'den fazla çekiyor. Acaba bir sıkıntı olur mu? max 5A'lik bir şey mi bağlamam lazım. Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Aşağıda bağlantı şeması resmi var.

Düzeltme: Aslında termostat ucundan kontaktöre sinyal için faz besleme çekiyorum. Mantıken bağladığım cihazın termostata herhangi bir etkisi yok sadece kontaktörü uyarma amaçlı sinyal geçiyor kablodan. O yüzden sorum yanlış olmuş. Neticede kontaktör uçlarına çektiğim fazdan geçecek yük akımı.

Ekli dosyalar

• termostat.PNG
    termostat.PNG
    30.9 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Proses cikis com ucuna yani 9 numarali uca enerji verip 8 numaradan isi ayarladiginiz derecenin ustune gelince enerji alirsiniz aldiginiz enerji ile kilimanin enerji ucunu acik kontagina bagladiginiz kilimanin gucune uygun olan kontaktoru kontrol edersiniz sorun cikmaz lakin kontaktor kullanmaz iseniz termostatin kontagi kilimani cekecegi guce dayanamayip bozulucaktir

zaten kontaktör üzerinden devreye alıyorum. sonradan düşününce yanlış bir soru sorduğumu fark ettim. Yine de cevabınız için teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba. EMKO ESM-4420 Pano tipi termostat aldım. Bağlantılarını yapıp fan ile alarm çalıştırdım. Her şey iyi güzel ama aklıma bir yer takıldı. Deneme yaparken kullandığım fan 35W'lık bir fandı. Ben termostat ile trafo odasına klima koyup onu çalıştırcam. Fakat bağlantı şemasında proses çıkışında 5A 250V yazıyor. Klima gücü yüksek olacağı için 5A'den fazla çekiyor. Acaba bir sıkıntı olur mu? max 5A'lik bir şey mi bağlamam lazım. Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Aşağıda bağlantı şeması resmi var.

Düzeltme: Aslında termostat ucundan kontaktöre sinyal için faz besleme çekiyorum. Mantıken bağladığım cihazın termostata herhangi bir etkisi yok sadece kontaktörü uyarma amaçlı sinyal geçiyor kablodan. O yüzden sorum yanlış olmuş. Neticede kontaktör uçlarına çektiğim fazdan geçecek yük akımı.

merhaba, benim sormak istediğim üründe procces out, alarm out çıkışları aynı işi mi görüyor, bir de algılayıcı 1-2-3 no.lu kontaklara mı bağlanıyor?

proses out denilen genel itibari ile klima fan veya diğer aygıtlar falan oluyor. alarm out ise alarm/siren anlamına geliyor. Termostat üzerine bağlantı yaparken c yazan uca faz bağlayıp no yazan uçtan bir kablo çıkıp kontaktörün a1 ucuna girmen gerekiyor. Termostat no ucundan kontaktöre sinyal gönderiyor ve kontaktör kontakları çekip fanın çalışmasını sağlıyor. daha ayrıntılı bilgi için şuna bakmanı tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• tur_esm-4420_02_v07_07_13 (1).pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri