Encoder - Servo Motor

ZPolizei

Üye
Merhaba,

Servo motoru encoder aracılığı ile nasıl sürdürebilirim? Örneğin bir malzemeyi 10 cm sürdürdükten sonra bir pistona bir çıkış verip daha sonra 15 cm daha sürdürmek istiyorum. Bu motorun çap hesaplaması ve encoder milinin çap hesaplamalarını nasıl yapabilirim? Encoder çapı ile milinin çap hesaplamaları farklımıdır? Ne kadar pals üretmesi gerektiğini nasıl bulabilirim? Ve ne kadar gittiğini ekran aracılığı ile görmek istiyorum. Bunun hakkında bilgiye ihtiyacım var. Şimdi den bilgisini paylaşanlara çok teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar

Servo motoru bir sürücü ile sürmen gerekir. Sürücüden motorun encoder anlık palsini görüp işlem yapabilirsin. Bir sıfırlama noktası belirle ve oradan motoru 1cm gidecek şekilde çalıştır. Encoder palsini sürücüden okuyup, PLC de matematiksel işlem buna göre oluşturabilirsin. PLC kullandığın zaman ekran adepte etmek ve verileri okumakta senin için kolay olur.

umarım anlatabildim

iyi çalışmalar

servo motoru encoder aracılı ile sürmek diye bir şey nasıl bir şey ?
eger şöyle bir zannediyorsanız yanlış.
ben bi servo motor kullanıyım onu çalıştırayım sonra enkoder bana onun ne yaptıgını soylesin sonra bende karar vereyim.
doğrusu
ben servo motora şunu yap diyim(mili şu kadar derece yada tur dondur yada şu devir sayısı ile dondur) o kendi içindeki encoder ile bu işi yapıp yapamadığını denetlesin ve en doğru sonucu versin.

sizin projenize gelince
bir servo motor takımı alacaksınız(motor-sürücü-kabloları)
bir plc alacaksınız.
plc den motor a şu kadar git diyeceksiniz.
o da aşırı yükle karşılaşmadığı sürece gidecek.
ve duracak.
fatek marka plc kullanamanızı öneriyorum.
böyle işlerde çook kullanışlıdır.

bence encodera ihtiyacın yok, servo motoru zaten istediğin uzunluklar için hareket ettirebilirsin

İyi günler Bir enkoderli Dc motoru matlabda arduino haberleşmesi yaparak nasıl açı verebilirim :Yalnız matlab simulink kullanamadan yapabiliyor muyuz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri