Encoder Nedir?

serkan tg

Üye
arkadaşlar encoder tam olarak nedir ? bi örnekle açıklarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Enkoder motorun fan kısmında bulunan çıkıntıya bir aparat yardımıyla baglanıp.Motorun dönüşüne göre darbe üreten bir cihazdır.
ileri ve geri olarak çalışma uygunluguna göre fiyat degerlendirilmesi yapılır.
örnek olarak; motor sarımı için önemli olan sargı sayısıdır,torna kalıbına baglanan bakır uygulanacak sarım için motorun kaç tur dönecegi ayarlanır.1024 motorun bir turuna eşittir. stator sargısı için örnegin 10 tur sarılması gerekır Bunun içinde sayıcıya 10240 sayısı yazılır.Motor dönmeye başladıgında darbe sayısıda başlar sayıcı 10240 oldugunda hafif şekilde sürücü yardımıyla durur.

Konu olarak motor sarımı terçih ettim asansörler,mermer kesme makinaları vs birçok alanda birçok faliyette kullanılır.

24V'da çalışan tercih edilir egitim amaçlı olarak terçih edilir. İleri yönlü enkoderde 3 uç mevcuttur.2 uç besleme ucudur(+,-),3. uç ise datadır darbe sayısını saglıyan uctur.Hassasiyet olarak orta derecelidir,
tknsyn arkadaşımızında verdigi link i incelersen sevinirim.

Enkoder Sadece okul içerisinde kulladıgın ve inceledigim bir cihaz.

kullanimalanlari-520x277.jpg

Enkoder her zaman motorun arkasına bağlanacak diye bir kaide yok, şekilde bağlantı yerleri gösterilmiş.

Son düzenleme:
elektronikmuh Haklısınız Çok ayrıntılı olarak anlatamadım sanırım,okul içi imkanlarımızı iyi degerlendirmeye çalıştım bilmiyorum demekten daha iyidir biraz bilginin olması.

Üstüne alınma , karşına çıkan fırsatları kullan , mesela yukarıdaki pdf i indirip incelersen okula da yararı olur.

encoder çok özellikli ve çok çeşittir
ama kısaca anlatmak gerekiyorsa,devir sayısını sayan aractır,

ben semedo, ilerde birgün ben de mühendis olacam o zaman size encoder in nede ek oldugunu sleyebilirm :(

Encoder'lar mekanik yapısına göre:
1) Rotary: Adından da anlaşılacağı gibi dönen makina, motor.... vs. açısal bilgisini almak için kullanılır.
2) Lineer: Hassas mesafe ölçümlerinde kullanılır. Mesela CNC tezgahları.
Çıkış tipine gore:
1) Incremental encoder: Basitçe 360 derecede bir reset palsi üreten bir çıkışı ve kare dalga pals üreten başka iki çıkışı bulunur. Bu iki çıkış arasında bir faz farkı vardır, bu faz farkı encoderin dönme yönünü tesbite yarar. Açısal değer reset palsi sonrası gelen ve çıkıştan alınan palslerin sayılması ile hesaplanır. Bu tip encoderin kullanıldığı bir makina ilk enerji verilmesinden sonar bir tur çevrilmedikçe doğru açı bilgisi alınamaz.
2) Absolute encoder:Encoderin çözünürlüğüne gore parallel çıkışlarla açı bilgisi grey koduyla kodlanmış olarak alınır ve çözülür. Bu tür encoderler artık pek fazla kullanılmamaktadır.
Encoder çözünürlüğü: Encoderin bir derecenin kaçta kaçına kadar ölçebildiğidir. Mesela 2880 step/rev çözünürlüğe sahip bir encoder 360/2880=0.125 derece hassasiyete sahiptir.
Günümüzde çoğunlukla encoderler endüstriyel haberleşme arabirimlerine sahiptirler ve PLC sistemine doğrudan bağlanmak yerine bu haberleşme protokolleri ile okunur ve gerekirse settingleri de bu şekilde yapılır.
Aslında anlatacak daha fazla şeyler de var ama benden şimdilik bu kadar.

Son düzenleme:
ben elektrik ve elektronik mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim tavsiyeleriniz nelerdir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri