Encoder İle takometre arasinda ne fark vardir.

teşekkür ederim

peki arkadaşlar takometrelerin ürettiği voltaj değişken mi yoksa dc midir herkese teşekkürler

yani anolog

Analog olabilir dijitalde olabilir belli bir şıtandartı yok :) Encoder çeşitleri çok. Encoderlerin bazıları kare dalga üretir kimiside analog sinyal üretir. Takometrenin tasarımına bağlı.

Takolarin AC ve DC modelleri var. DC modellerde ripili dusuk olsun dedinmi fiyatlari da artiyor.

peki takometre ile resolvar arasındaki fark şu mudur!! tako 0-10v resolvar 0-60v arası gerilim üretiyor yoksa daha farklı değişiklikler varmı

encoder dıjıtal sınyal(kare dalga)uretır
takometre analog sınyal(volt) uretır
calısma mantıkları aynıdır...tek farkları urettıklerı sınyaldır

Arkadaşlar ilk önce hepinize verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim..Umarım banada yardımcı olursunuz..
Benim üzerinde çalıştıgım bi makina var bu makinada beyin denilen bi bölüm mevcut..
Ve bu beyin denilen bölümde bi çok çıkıntıyı algılayan bi çok sensör bulunmaktadır..
Ve ben bu sensörlerin yaptıgı işi encoder ile yapmak istiyorum fakat encoderler hakkında yeterli bilgiye sahip degilim..Eger bu konuda benden yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim..
Mesela encoder denilen şeyin kendisine özel belli bi programı varmı?
Yoksa plc gibi programlarla birliktemi kullanılmaktadır?
Yada belli bazı çıkışları var biz sadece onlarımı kullanabiliruz..
Veya döndügü deviri pulsa çeviriyo ve deviri kadar bize çıkış veriyo ve biz devir hesabından yola bıkarakmı hesaplarımızı gerçekleştirebilirz vss.
Bu konu hakkında hiç bilgim olmadıgından bira uzun oldu kusura bakmayın okumakda yoracagım sizi=/
Şimdiden ilgilendiginiz için teşekkür ederim..
Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri