Elektronik Mühendisliği Okumak

• Konbuyu başlatan sinyalyok
  • Başlangıç tarihi

sinyalyok

Guest
Öncelikle herkese merhabalar.
Ben Elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bu bölümü seçtim ama kafam hala rahat değil. Çünkü sadece elektronik mühendisliği okumak, insan da eksiklik duygusu uyandırıyor. Sanki elektrik mevzularını hiç anlamayacağımı düşünüyorum. İş bulmada daha çok sıkıntı çekeceğimi düşünüyorum. Çünkü elektronik iş sahası Türkiye'de elektrik sahasının gerisinde kalıyor bence. Ama bu iki disiplini ayrı okumanın daha mantıklı olduğunu diyenler de var. Sonuç olarak artık bu bölümde devam mı etmeliyim ? Yoksa yol yakınken vaz mı geçeyim yani gidip EEM mi okuyayım ? Ama azimli biriyim hangi bölümde kalsam hakkını vereceğimi düşünüyorum. Bu işin içinde olanlar ne düşünüyorlar ?
Cevap veren-vermeyen herkese teşekkür ederim.

Çok çalışırım Elektriğinde Elektroniğinde hakkını veririm diyorsan EEM okumak avantajdır. Bir bölümü bitirip sonra diğer bölümü okumak zaman kaybından başka birşey değil (Elektrik-Elektronik için). Çünkü asıl bilgi ve tecrübe okulda değil iş hayatındadır.

Çok çalışırım Elektriğinde Elektroniğinde hakkını veririm diyorsan EEM okumak avantajdır. Bir bölümü bitirip sonra diğer bölümü okumak zaman kaybından başka birşey değil. Çünkü asıl bilgi ve tecrübe okulda değil iş hayatındadır.

Peki bir alan üzerinde yani diyelim ki sadece elektronik üzerinde uzmanlaşmak daha mantıklı olamaz mı ?
Banada EEM okumak mantıklı geliyordu. Ama elektronik m. seçtim ben.

Peki bir alan üzerinde yani diyelim ki sadece elektronik üzerinde uzmanlaşmak daha mantıklı olamaz mı ?
Banada EEM okumak mantıklı geliyordu. Ama elektronik m. seçtim ben.

Bu tercih ileride hangi sektörde çalışmak istediğinle direk alakalı. EEM mezununun iş bulma ve çalışma alanı daha geniş olduğu için söyledim.

Bu tercih ileride hangi sektörde çalışmak istediğinle direk alakalı. EEM mezununun iş bulma ve çalışma alanı daha geniş olduğu için söyledim.
Ben aslında haberleşme düşünüyorum. Bir yandan da acaba yanlış mı yapıyorum diye düşündüm.

Hiç bir meslek tercihi için yanlış yapıyorsun tabiri uygun değildir. Ancak Ülkenin şartları, arz-talep durumları düşünülerek değerlendirme yapmakta fayda vardır. Yoksa ben bu mesleği çok seviyorum demek yalın ve yetersiz kalır. Örneğin Seviyorum diye uzay bilimlerini seçersen Türkiyede aç kalırsın.

"Transistör bile üretemeyen bir ülkede elektronik mühendisliği okumak"
Tasvir edilemeyecek duygular içerisindeyim.

Yine de o okula git arkadaşım ama:
  1. En az kendine 10 ayrı dalda hobi bul(yazılım,mekatronik vs vs)
  2. En az 75 ile mazun ol(100 üzerinden)(Yarın kendini bölümünle ilgili kitapları kurcalarken bulma diye)
  3. İngilizce iyi öğren üzerine (Almanca veya teknik olarak ilerde olan bir ülkenin dili(çince de olabilir))
  4. Bu benim neyime yarıyacak ? Ne işim olur bununla? deme sakın öğren!(Hafızanı yüksek seviyede tut !)
  5. Maddi durumu asla düşünme ve insanlara para kazandırmayı görev edin(sıra bir gün sana da gelebilir/gelecektir)
  6. Asla makam, mevki, prestij amacın olmasın(öğrenmeye sürekli açık ol)
  7. Etrafındaki insanları boşver(annen,baban,eşin,çocukların(bu en nefret ettiğim kısım)) Önemli olan topluma faydalı bir insan olmak(sadece kendi yakınlarına değil. Bknz:politikacılar)
  8. Dinazor olmaktan korkma ! (Dinazor candır gerisi heyecandır)(Sürekli yanlız kalacaksın, sosyal olanlar laf üretir, asosyal olanlar başarı...)
  9. Asla kız arkadaş edinme(Çok ihtiyacın olursa gerilla taktiği kullan (vur & kaç), tavsiye etmem kendini eşine sakla(mide meselesi))
  10. Sakın öğretmenlerine saygıda kusur etme(velev ki senden daha az zeki veya daha az bilgili olsun)
***"Sen dediklerime bakma takıl kafana göre, memleketi sen mi kurtarıcaksın" sözünü söyleyen lalelere bir çift sözüm var "Kurtarıcı ithalatı yapmak ekonomiye can vermez !"

"Transistör bile üretemeyen bir ülkede elektronik mühendisliği okumak"
Tasvir edilemeyecek duygular içerisindeyim.

Yine de o okula git arkadaşım ama:
  1. En az kendine 10 ayrı dalda hobi bul(yazılım,mekatronik vs vs)
  2. En az 75 ile mazun ol(100 üzerinden)(Yarın kendini bölümünle ilgili kitapları kurcalarken bulma diye)
  3. İngilizce iyi öğren üzerine (Almanca veya teknik olarak ilerde olan bir ülkenin dili(çince de olabilir))
  4. Bu benim neyime yarıyacak ? Ne işim olur bununla? deme sakın öğren!(Hafızanı yüksek seviyede tut !)
  5. Maddi durumu asla düşünme ve insanlara para kazandırmayı görev edin(sıra bir gün sana da gelebilir/gelecektir)
  6. Asla makam, mevki, prestij amacın olmasın(öğrenmeye sürekli açık ol)
  7. Etrafındaki insanları boşver(annen,baban,eşin,çocukların(bu en nefret ettiğim kısım)) Önemli olan topluma faydalı bir insan olmak(sadece kendi yakınlarına değil. Bknz:politikacılar)
  8. Dinazor olmaktan korkma ! (Dinazor candır gerisi heyecandır)(Sürekli yanlız kalacaksın, sosyal olanlar laf üretir, asosyal olanlar başarı...)
  9. Asla kız arkadaş edinme(Çok ihtiyacın olursa gerilla taktiği kullan (vur & kaç), tavsiye etmem kendini eşine sakla(mide meselesi))
  10. Sakın öğretmenlerine saygıda kusur etme(velev ki senden daha az zeki veya daha az bilgili olsun)
***"Sen dediklerime bakma takıl kafana göre, memleketi sen mi kurtarıcaksın" sözünü söyleyen lalelere bir çift sözüm var "Kurtarıcı ithalatı yapmak ekonomiye can vermez !"

2. dil öğrenme dışında dediklerinizin hepsini yapabilecek bir potansiyele sahip olduğumu düşünüyorum. Ama asıl sorun şu : Tüm bunları sadece elektronik mühendisliği için yapacağım. Yani EEM için değil, kendimi yarım mühendis gibi hissedeceğim sanırım.
Kişisel meraklarım için ve bir de insanlığa bir katkım olması açısından çalışıyorum.
Yaşayacak kadar param olsa yeter.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektronik diye bir şey yoktur. zayıf akım elektriği vardır hepsi elektrik. zaten yurt dişi okulları arastırın elektronik alanında çalışmak için elektrik okumak zorundasınızdır der. komponentler değişebilir zamanında kolaylık olsun diye elektronik denmiş öyle kalmiş

itü ytü ve koü deki elektrik mühendislikleri hem elektronik hem de elektrik için en iyi bölümlerdir. elektrik- elektronik mühendisliği denilen bölümler fasa fisodur

bu dediğim okullarda elektrik okuduktan sonra elde edeceğin '' elektronik'' bilgin , yüzde 90 EEM bölümünde elde edeceginden daha fazla olacaktır

Birkaç sayılı okul dışında okulun fazla bir etkisi olmaz. Emin olun mesleğinizi iş hayatında öğreneceksiniz. Okulda verilen bilgilerin büyük bir kısmının ne kadar yavan ve yetersiz olduğunu anlayacaksınız. Okulda sizi öylesine teoriye boğarlarki uygulamada birçok şeyin farklı olduğunu zamanla anlarsınız. En basitinden sonsuz direnç, saf endüktans, kayıpsız eleman gibi gibi gerçekte olmayan kavramlarla kafanızı ne kadar boşa harcadığınızı düşünmeye başlarsınız. yorumlarımı okuyan teori düşmanı gibi algılamasın teorik bilgi çok önemli ve gereklidir ama gerçeklerde farklıdır...

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri