Elektronik Mühendisliği Okumak

• Konbuyu başlatan sinyalyok
  • Başlangıç tarihi
Ben hem EEM (bu sene bitti) hemde Makine(son sene) birlikte okuyorum çok mutluyum.

Ben hem EEM (bu sene bitti) hemde Makine(son sene) birlikte okuyorum çok mutluyum.

Bilgi güçtür ama gücün etkili olabilmesi için bir noktaya odaklanıp vurmak gerekir. Yani rotanı ve hedef noktayı belirlemedikçe gücün bir anlamı olmaz. Başka biri senden çelimsizdir ama zayıf noktana iyi bir vuruş yapıp yıkar.
Eğitiminin akabinde öğrenme azmine süreklilik kazandırabilirsen, tüm bilgi birikiminide kullanabileceğin bir sektörde iş bulabilirsen ve kendini geliştirebilirsen emeklerin boşa çıkmaz. Aksi taktirde ilk paragrafımdaki cümleleri yaşaman kaçınılmaz olur.

çok yanlış tercihler.
Yanlış tercih değil. İyiki de böyle yapmışım her iki bölüm hakkında beya bilgi edinip eksikler ve neler yapabileceğimi buldum. Türkiye'de mekatronik müh. diye bir bölüm var ve ders programları eğitimleri o kadar kötü ki herşeyden az az öğrenen insanlar yetişiyor. Bense her iki bölümün tüm derslerini alarak yetiştim yetişiyorum. Siz ne okudunuz veya okuyorsunuz?

@Biryorum Akademisyen olmak istediğim ve ilgi alanım mekatronik robotik sistemler olduğu için iyiki de böyle okumuşum diye çok diyorum.
Geçenlerde CNC tezgahı üzerinde işlenen malzemenin kuvvet verilerini okumamız gerekliydi. Sistemin tasarımından koduna kadar tek başıma yapabildim ve satın almamız gereken fiyatın 1/10 fiyatına işi çözdük.

Yanlış tercih değil. İyiki de böyle yapmışım her iki bölüm hakkında beya bilgi edinip eksikler ve neler yapabileceğimi buldum. Türkiye'de mekatronik müh. diye bir bölüm var ve ders programları eğitimleri o kadar kötü ki herşeyden az az öğrenen insanlar yetişiyor. Bense her iki bölümün tüm derslerini alarak yetiştim yetişiyorum. Siz ne okudunuz veya okuyorsunuz?

@Biryorum Akademisyen olmak istediğim ve ilgi alanım mekatronik robotik sistemler olduğu için iyiki de böyle okumuşum diye çok diyorum.
Geçenlerde CNC tezgahı üzerinde işlenen malzemenin kuvvet verilerini okumamız gerekliydi. Sistemin tasarımından koduna kadar tek başıma yapabildim ve satın almamız gereken fiyatın 1/10 fiyatına işi çözdük.
eem nin de ders içerikleri berbat ki türkiye de. geçen bize geldi bi tane burdurdan mi ne 4.sınıfa geçmiş elektrik makinalari almadik diyo 4 de secmeliymiş o da bir ders hafta da 3 saat. rezillik. elektrik mühendisliginde 4 ayri derste anlatilirdi elektrik makinalari

okuyacaksan itü kocaeli ya da ytü de elektrik okucaksın yanına mekanik alabilirsin gerçi mekanik kolay evde okuyarak da ögrenilir. geçen bi tanesine baktım elektrik - elektronik müh demiş derslerde güç elektroniği yok . bilecikte şeyhli meyhli dandik bi üniversite.

bu yazdıgım elektrik mühendisliklerinde iletim dagitim yüksek gerilim enerji üretimi falan vardı üstüne güc elektronigi mikro işlemci lojik devreler fln daha bi ton da ders vardi. ve hepsi de zorunluydu secmelilerden advanced seviyedeki dersleri aliyodun.
devletin elektrik elektronik bölümlerini kapatmasi ve yerine adam gibi elektrik mühendislikleri acmasi lazım itünün ders içeriklerini kopyalayabilirler.

Son düzenleme:
Aslına bakarsanız doğrusu seçmeli olması çünkü Türkiye'de büyük üniversiteler paket programları kullanıyor not ortalaması 3 ün üstünde olmayan öyle istediği dersi alamaz. Elektrikçi olacaksa sadece elektrik elektronikçi olacaksa da sadece elektronik dersi alır. Yoksa diğer türlü hangi hocadan daha rahat geçiliyor ona göre ders alırlar. Bunlar yaşanan olaylar. Bunu yanı sıra benim not ortalamam yüksekti bense istediğim dersleri aldım.

Aslına bakarsanız doğrusu seçmeli olması çünkü Türkiye'de büyük üniversiteler paket programları kullanıyor not ortalaması 3 ün üstünde olmayan öyle istediği dersi alamaz. Elektrikçi olacaksa sadece elektrik elektronikçi olacaksa da sadece elektronik dersi alır. Yoksa diğer türlü hangi hocadan daha rahat geçiliyor ona göre ders alırlar. Bunlar yaşanan olaylar. Bunu yanı sıra benim not ortalamam yüksekti bense istediğim dersleri aldım.
abicim elektronik diye bişi yok o da elektrik. zayıf akım elektrigi.hepsi birdir onların biri olmadan digeri olmaz. elektronikciyim die cikmis adam diplomada yaziyo ama güç elektronigi yok.rezillik. diyelim güc elektronigi aldi elektrik makinaları hafta da 3 saat bu 2 ders birbirinden ayrilmaz. yada güç elektronigi almiş yüksek gerilim yok sora adam enerji sektöründe calisiyo.
araştır avrupada amerikada elektronik alanınnda calismak isteyen birisi elektrik okumalıdır yazar. secmeli olması sacma cünkü özel bi alana özel diploma almiyo ki elektrik elektronik yaziyo. hepsinden parca parca ama hiç biri tam degil. adam iletim dagıtım yüksek almamiş disardan ya da secmeli üc bes dandik bilgi ile bu dersleri verip teiaşa enerji firmalarina giriyo sora ohooo

abicim elektronik diye bişi yok o da elektrik. zayıf akım elektrigi.hepsi birdir onların biri olmadan digeri olmaz. elektronikciyim die cikmis adam diplomada yaziyo ama güç elektronigi yok.rezillik. diyelim güc elektronigi aldi elektrik makinaları hafta da 3 saat bu 2 ders birbirinden ayrilmaz. yada güç elektronigi almiş yüksek gerilim yok sora adam enerji sektöründe calisiyo.
araştır avrupada amerikada elektronik alanınnda calismak isteyen birisi elektrik okumalıdır yazar. secmeli olması sacma cünkü özel bi alana özel diploma almiyo ki elektrik elektronik yaziyo. hepsinden parca parca ama hiç biri tam degil. adam iletim dagıtım yüksek almamiş disardan ya da secmeli üc bes dandik bilgi ile bu dersleri verip teiaşa enerji firmalarina giriyo sora ohooo
Birkez daha soruyorum ne mezunuz?
Diğer bir durum Avrupa içinde aynı zaten onlarda bu dediğim yöntemi uyguluyorlar. Nerden biliyorum Leicester University (İngiltere'de) Kontrol Labında stajımı yaptım. Onlar hatta Embedded System Engineering ve Control Engineering diye ayrılıyorlar. Ve asıl önemli olan onlara göre kim ne iş yaptığını bilmeli.O ayrılmaz bu ayrılmaz dendiği zaman boşu boşuna burada konuşmamıza gerek yok mühendislik 6 yıl yapılsın toptan çözülsün oluyor.

Birkez daha soruyorum ne mezunuz?
Diğer bir durum Avrupa içinde aynı zaten onlarda bu dediğim yöntemi uyguluyorlar. Nerden biliyorum Leicester University (İngiltere'de) Kontrol Labında stajımı yaptım. Onlar hatta Embedded System Engineering ve Control Engineering diye ayrılıyorlar. Ve asıl önemli olan onlara göre kim ne iş yaptığını bilmeli.O ayrılmaz bu ayrılmaz dendiği zaman boşu boşuna burada konuşmamıza gerek yok mühendislik 6 yıl yapılsın toptan çözülsün oluyor.
benim mesajlarım silindi bu arkadasın mesajları niye silinmedi.

arkadasim sen leicester üniversitesinde staj yaptin ordan mezun degilsin. bilecik üniversitesi mezunusun. ordaki üniversite de var diye dogru degil bu argüman. ne kadar bölüm o kadar ögrenci o kadar basvuru o kdar para . bir elektrik mühendisi bunların hepsini yapiyor zaten yapması da beklenir
ectronics is a subfield within the wider electrical engineering academic subject. An academic degree with a major in electronics engineering can be acquired from some universities, while other universities use electrical engineering as the subject. The term electrical engineer is still used in the academic world to include electronic engineers

elektrik mühendisliği okumus oldugumu anlayamiyor musun?

Türkiyede her mühendisin herşeyden anlaması bekleniyor yurdışında (Stajımın yanı sıra neredeyse her sene yurtdışına gittim) ise budurum farklı adamlar daha belirli konularda özelleşmiş insanları alıyor. Bunun yanı sıra size ne mezunuz diye sorarken hakaret için değil mevlananın tabiri ile kiminle ne konuşuyorum bileyim diye. İTÜ'de bile neden makine ile imalat müh. birbirinden ayrı? neden elektrik ile kontrol ve elektronik haberleşme birbirinden ayrı? Büyük üniversiteler buna dikkat ediyor.Çünkü her yıl zaman ilerledikçe konular o akdar çok artıyor ki 4 seneye sığamayacak bir konu artışı oluyor. Bilecik mezunuyum ODTÜ terkim İTÜ yüksek lisans öğrencisiyim. Siz yüksek lisansa başladınız mı madem elektrikçi herşeyden anlar ilerletme gösterseydiniz. 4 sene boyunca iki bölümü de okurken ben 2 tane tübitak 1 tane IEEE yayın verdim. Yetmedi hem mitsubshiden PLC, Festodan mekatronik sertifikası aldım. Yeni zamanından beri ne çıktısı ile elektronik malzeme aldım kullandım internette döküman yazıp paylaştım (internete beaglebone , Raspberry Pi falan yazın demek istediğimi anlarsınız). Bana tutupta aşağılama konuşamazsınız.

Edit : Yönetici ne olur benimde mesajımı silinde laf edip durmasın size de.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri