elektronik kartların yanmasının sebebi ne olabilir

elektro34

Üye
merhaba site sakinleri:)benim çalışdığım bir şantiyede iki adet elektrik kartı(klima ve otomatik kapı)yandı.bu kartların yanmasını sebepleri neler olabilir yüksek gerilim mi yoksa topraklamayla ilgili bir sorundan dolayı mı?sistemde kompanzasyon mevcut jenaratör sistemi mevcut tüm site sakinlerine şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sn.elektro34,her şey mümkün,jeneratör yüksek veya düşük gerilim veya frekans vermiş olabilir.Topraklama ile ilgili sorunlar da olabileceği gibi şebekeden kaynaklı aşırı gerilim,pik ve darbeler sonucu da olmuş olabilir.Sık sık oluyor ise yada bu kartları korumak kart fiyatlarına değecek ise koruma tedbirleri düşünülebilir.Kesin nedeni için daha fazla bilgi olması gerekir.Sizin verdiğiniz bilgi ile sorunuzun tam cevabını vermek mümkün değildir.

topraklama sorunu var demektir. klimanın kartında bozulmalara topraklama sebeb olabiliyor.nötr le topragın ayrı olduğundan emin olun

merhaba site sakinleri:)benim çalışdığım bir şantiyede iki adet elektrik kartı(klima ve otomatik kapı)yandı.bu kartların yanmasını sebepleri neler olabilir yüksek gerilim mi yoksa topraklamayla ilgili bir sorundan dolayı mı?sistemde kompanzasyon mevcut jenaratör sistemi mevcut tüm site sakinlerine şimdiden teşekkürler.

Her şeyde de elektriği sorumlu tutmamak lazım.Bordrolarınız gerçek maaşınızı yansıtıyor mu?Sigortalarınız tam yatırılıyor mu?Mesailerinizi alabiliyor musunuz? Bunlar tam olmuyorsa,bir yerden çıkacak :)
Şaka bir yana, hocam her şey olabilir.Tesadüf de olabilir,gerilim de olabilir,topraklama da olabilir.Bunları iyice ölçmeden bir şey demek mümkün değil.

devrede kaçak akım var.nötrle toprak ayrı yani nötrle toprak arasını ölçdüğümde 1,7v gibi bir değer okuyorum.işini yapdığımız bir firma başka bir elektrikciye sormuş Parafudr takılmasını önermişler parafudrun kartları yanması olayına katkısı ne olabilir benim bildiğim parafudr yıldırımla alakalı olarak sistemi koruyan bir eleman görüşlerinizi bekliyorum herkese ilgisinden dolayı teşekkürler.

Sn.elektro34,sorun aşırı gerilim vepiklerden kaynaklanıyor ise(aslında önemli,loadcel,santral vs gibi kartların olduğu her yerde)aşırı gerilim ileticilerinin kullanılması çok faydalıdır.Ama parafudr diye isimlendirdiğimiz zaman aynı şey olmaz.Parafudrlar değişken dirençli,belirli bir gerilime kadar yalıtkan,daha sonra iletime geçen,gerilim normale döndüğünde tekrar yalıtıma geçen,bazende tekrar yalıtıma geçemeyen bir devre elemanıdır.Parafudrlar kart delinmelerini asla koruyamazlar.Phonex,OBO Betterman,Erkoç gibi firmalardan temin edebileceğiniz aşırı gerilim ileticiler işinizi görür.
Sizin sorun bildirdiğiniz yerde hala bir çok bilinmeyenler olduğundan.Aşırı gerilim ileticileri takıp kurtulmak mümkün olmayabilir.Bunu da unutmamak gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri