elektronik devre tasarlama

superpro

Üye
mrb arkadaşlar
hep başkalarından devre şemaları istemektense bu devreleri kendimiz tasarlamamız için bize yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı? biliyorum bu hemen olacak kolay bi iş değil ama bi başlangıç yapılamazmı gerekli dökümanlar hazırlanıp bi arşiv oluştıramazmıyız. şimdiden teşekkürler

lego değil ki bu, alıp parçaları birbirine tutturasın. iki kurs bir notla yapılabilseydi herşey, biz onca zaman boşuna okumuş olurduk. tamam, belki başlangıç yapma açısından dediğin şekilde olabilir ama en basit devrenin bile gerisinde yatan bir teorisi var. yani birşeyler bilmeden tasarıma geçemezsiniz. "ben geçtim" diyenler sadece taklitçilerdir, işin hamallığını yapan kopyacılar yani. devrede bir sorun çıkarsa apışıp kalmıyor, sorunu çözebiliyorlarsa birşey öğrenmeye başlamışlar demektir.

size önerim, önce herhangi bir konudaki basit bir devreyi enine-boyuna inceleyin. hangi eleman, hangi değerde neden kullanılmış, bunları araştırın, sorun ve deneyin, yakın yeniden yapın. hiç okumadığı halde (okul anlamında) kendini yetiştirmiş nice insan var ki mühendislere bile taş çıkartır. hevesliyseniz, mutlaka tuttuğunuzu koparırsınız. işin basitine kaçmayın, belki siz kaçarsınız ama fizik buna izin vermez çünkü pozitif bilimle uğraşanlar bilir ki yapılan ya çalışır ya çalışmaz. çalışması için gerekli tüm koşulların eksiksiz olarak uygulanmış olması gerekir.

doğru söylüyorsunuz sayın timpati bu konu lego değil bir anda öğrenilemez ama sizlerin yardımıyla bir temel oluşturulamazmı yani BD transistörleri güç devrelerinde kullanılır devreye şöyle bağlanır diyemezmiyiz bir 24v ac dc dogrultma devresi yapmak basit ama 220vac- 24vdc devresi yapmak için 24v ac-dc devreye ilaveler yaparak bu istediğimiz sonucu alamazmıyız bu şekilde küçük adımlarla ilerleyemezmiyiz

Forum istatistikleri

Konular
128,611
Kullanıcılar
450,614
Son üye
goktug59

Yeni konular

Geri