Elektronik atölyesi alet hırdavat hk.

-taha-

Katılımcı Üye
Yeni bir elektronik atölyesi kuracak olsanız neler alırsınız.para limitli düşünmeyin.tavsiyeniz olan ürün varsa modelini de yazar mısınız.model olmasada ürün ismi de olur. Osilaskop mu dersiniz yoksa hava kompresörü mü.yoksa jbc havya mi.neler almak lazım

yelpaze o kadar geniş ki, yapacağınız iş koluna göre, kompresör yerine üfleyici bile işinize yarar. dediğim gibi olmazsa olmazlar el aletler (yan keskiden tornavida setleri vb.) ölçü aletleri (belirtmişsiniz avometreden osiloskopa, elektronik mikroskopa) havya seti çok önemli. ayarlı güç kaynağı, masa üstü ayaklı büyüteç, anahtar takımı, keski, çekiç vb. sınırlar size kalmış.

Yeni bir elektronik atölyesi kuracak olsanız neler alırsınız.para limitli düşünmeyin.tavsiyeniz olan ürün varsa modelini de yazar mısınız.model olmasada ürün ismi de olur. Osilaskop mu dersiniz yoksa hava kompresörü mü.yoksa jbc havya mi.neler almak lazım
Bütün takım taklavattan en önemlisi donör kart ve malzeme stoğu olması lazım her bozuk malzemeyi en kısa sürede tamir edebilmek için . Artık en önemli değer zaman insanlar için . Öyle parçayı sipariş edeyim kargodan gelecek diye beklemek hem tamirci hem kullanıcı için zaman israfı . Kaliteli bir ölçü aleti ve ayarlı güç kaynağı ile bir sürü arızanın altından kalkabilmek mümkün . Tabi skop unda olması gerektiği yerler olur .

Son düzenleme:
Para limiti olmayınca kafam çok karışıyor bunu hiç düşünmemiştim.

İhtiyacına göre Fluke multimetre.
El aletlerini Knipex,
Lehim istasyonu Weller veya Ersa,
Osiloskop Unit,
Kompresör Dalgakıran iyi diye biliyorum ama Proter de işinizi görecektir. Yağsız sessiz çalışanını,
Büyüteç falan Proskit tavsiye ederim.
İzeltaş ın çalışma tezgahları güzel ama iyileri paslanmaz çelik, onun yerine şunu önereyim,
Mengene İzeltaş veya Kanca olabilir.
Elektrikli el aletlerin mutlaka şarjlı olsun Dewalt xrp çok iyidir ama bir tık ağır. Bosch 185li ağırlık güç bakımından güzeldir fiyatı da fena değil. Ona göre Taşlama zımpara cart curt alırsın.

Bu işin en zor kısmı parça tedariği. Ankara Ostim e gidip hangi tür kartla uğraşıyorsan ona göre malzeme alacaksın kiloyla. Her parçayı satın alamıyorsun satın alabilsen bile çok geç geliyor bu yüzden ihtiyacına göre malzeme de stoklamalısın.
Bu konuda Özdisan dan başka alışveriş yapmanı önermem. Hem orjinal hem de çok geniş yelpazeleri var diğerleri oem ürün gönderiyor ya işlevini yerine getiremiyor ya da 2 ay sonra bozuluyor.

Ben bu işi yapmıyorum tabi ama alet edevatı çok severim arada bir bozulan eşyalarımızı tamir ediyorum o kadar.

yelpaze o kadar geniş ki, yapacağınız iş koluna göre, kompresör yerine üfleyici bile işinize yarar. dediğim gibi olmazsa olmazlar el aletler (yan keskiden tornavida setleri vb.) ölçü aletleri (belirtmişsiniz avometreden osiloskopa, elektronik mikroskopa) havya seti çok önemli. ayarlı güç kaynağı, masa üstü ayaklı büyüteç, anahtar takımı, keski, çekiç vb. sınırlar size kalmış.
üstad aslında benim hazırda bir atölyem var. 20mhz analog osilaskop , multimetre,2 farklı model lcr metre .
5 amper ayalı güç kaynağı . vesaire bir sürü malzemem var. başka ne alsam atölyemi geliştirmiş olurum sorusu geldi aklıma. kompresör eksiğim var. onu alacam başka ne hedef koyabilirim kendime aklıma gelmedi. güç elektroniği- ses elektroniği ve bilgisayar onarımı ile uğraşıyorum. kompresör ve termal kamera buldum. sizin faydalı gördüğünüz cihazlar varsa araştırıp öğreneyim. gerekirse alayım
youtube de murat şen in atölyesini görünce. kıskanıyorum resmen bir şeyler alıp atölyemi geliştirmek istiyorum. maşımdan extra para kazandıkça parça veya ekipmanlar alıyorum.

Son düzenleme:
üstad aslında benim hazırda bir atölyem var. 20mhz analog osilaskop , multimetre,2 farklı model lcr metre .
5 amper ayalı güç kaynağı . vesaire bir sürü malzemem var. başka ne alsam atölyemi geliştirmiş olurum sorusu geldi aklıma. kompresör eksiğim var. onu alacam başka ne hedef koyabilirim kendime aklıma gelmedi. güç elektroniği- ses elektroniği ve bilgisayar onarımı ile uğraşıyorum. kompresör ve termal kamera buldum. sizin faydalı gördüğünüz cihazlar varsa araştırıp öğreneyim. gerekirse alayım
youtube de murat şen in atölyesini görünce. kıskanıyorum resmen bir şeyler alıp atölyemi geliştirmek istiyorum. maşımdan extra para kazandıkça parça veya ekipmanlar alıyorum.
bak güzel insan, birilerine özenmek iyidir. ama öyle olabilmek başka bir şeydir. mesleki yeterliliğin nedir bilmiyorum. ben burada bir çok ustaya göre çırak sayılırım. çünkü elektronikçi değilim. ben tekne/yat marangozluğu yaptığım için kendimi normal bir marangoz olarak bile görmem. çünkü bir marangozun yaptığı kapı/pencere/dolabı yapamam. buradaki ustalarım kartın üzerindeki direnci okurken veya yerine göre ne kadar olabileceğini tahmin ederlerken ben yapamam. yaptığın iş çerçevesinde yoğunlaşmanda fayda var. termal kamera diyorsun, güzel ama kaç kere kullanacaksın? aldığın takım süs değildir. görüntü değildir, sana senin için çalışacak ve ondan ekmek yiyeceksin. bu da alacağın her aletin bir işlevi olması demek. eskiden servis tornavidaları vardı, yan komşudan lütfen isterdik. servis tornavida takımı her türlü değişik marka ev aletlerini sökmende sana yardımcı olacaktır. bizim işin en uyuz kısmı söküp parçalamaktır. sökemediğin bir şeyi tamir edemezsin. bodrum deniz liman şehri. redresör invertör bizim işimizdi. bir invertörü sökmek bazen 1,5 saatimi alırdı. yani almış olmak için alet alma. pek lazım olmasa da mini matkap al (gerçi dremel benzeri alet setleri ona yakın iş görüyor.) yani güzel insan ihtiyacın olanı alacaksın benim söylediğimi değil. spiral dediğimiz avuç taşlama bizim çok içimize yarardı. yani işine göre sen seçeceksin.

güç elektroniği- ses elektroniği ve bilgisayar onarımı ile uğraşıyorum
Ses elektroniğinin en önemli ekipmanı AUDIO ANALYZER'lardır.
Bir audio-fil herif ses kalitesini kulağı kuyruğu ile ölçmeye devam ederken, bir profesyonel bir audio analyzer ile harikalar yaratabilir.
https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_analyzer
Audio analyzerlar ister eski model olsun isterse modern teknoloji ile üretilmiş olsun, tekniği ve kullanmayı bilen bir kişi elinde harikalar yaratacaktır.
Tekniği bilmeyenler bu aygıtları kullandıkça yeni yeni şeyler öğrenecek, internette dolaşan dedikodulara rağbet etmek yerine kendi ölçümleri doğrultusunda, kendi bilgilerini sağlam olarak öğrenecektir. Bu sayede internetteki bazı bilgilerin bile ne denli saçma olduğunu bile anlayabilecektir.
https://www.ap.com/
https://www.valuetronics.com/analyzers/audio
Elbette ki bu tür ölçüm aygıtları oldukça pahalıdır. Ancak profesyonel birisi ise ve yaptığı işten para kazanıyorsa her türlü cihaz kendisini mutlaka amorti edecektir.
Başlangıç olarak eski modeller ile kullanmayı öğrenip, kazanç durumuna göre üst seviye cihazların teminine bile gidilebilir.
https://www.ap.com/analyzers-accessories/apx52x/
https://www.ebay.com/itm/194899193974

ustam hepsini anladımda elektronikte kompresörün ne işe yarıcagını tam oturtamadım yani komponenti hava ile temizlemek pc kasasındaki toz pislik için olabilir tezgah atelye temizliği için olabilir başka işlev olarak nasıl kullanılıyor

ustam hepsini anladımda elektronikte kompresörün ne işe yarıcagını tam oturtamadım yani komponenti hava ile temizlemek pc kasasındaki toz pislik için olabilir tezgah atelye temizliği için olabilir başka işlev olarak nasıl kullanılıyor
Saydıkların gayet yeterli . Daha ne olsun . Bunun için tanklı bir kompresör lazım değil. Ufak fişe takılan bir fazli makine de iş görür.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri