Elektroniğe yeni başlayanlar için proje

Ata67

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elektronik işlerine başlayalı 1 hafta olmadı daha. Araştırmalarıma göre devreleri deneye deneye öğrenebileceğimi anladım. Ne yaparak başlamalıyım sizce. Basit bi proje arıyorum açıkçası.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Nette bir dünya var...Araştır...Sonra hangi alanla ilgilisin?Ona göre bak.

Bir elektronikçinin olmazsa olmazı
karaşimşek devresidir.

Joule thief
çok basit bir devredir ama epey zevkli.

NE555 entegresi ile sınırsız sayıda devre kurulabilir,
breadboard kullanımını geliştirir,
eğlenceli örneklerde var.
http://www.talkingelectronics.com/projects/50 - 555 Circuits/50 - 555 Circuits.html

Opamp devreleri var,
karanlıkta yanan led vs.

Biraz daha işleri ilerletince
el çırpma-alkış ile yakıp söndürebileceğin led devresi var
şu konuda yine yeni başlayan bir arkadaşa
adım adım anlatmıştık:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/el-çırparak-röle-kontrolü.69031/

Transistörlerle yapılabilecek yüzlerce devre var,
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/200TrCcts.html

Daha sonra mikrodenetleyicilere geçersin,
orası tam bir derya.

Merhaba.Kendi adıma çok dürüst olmak da gerekirse eğer,ben tam söyleyeceğim şekliyle de başlamadım.Ama amatör ruhla veya okul deneyimleriyle elektroniğe ilk adım atan bir kişi,ilk öncelikle elektronik devre elemanlarının değerlerini tam okumayı,daha doğrusu dijital bir multimetrenin tüm kademelerini kullanabilmeyi de çok iyi öğrenebilmelidir.

Bunu özellikle de belirtmemmin asıl sebebi örneğin en basit trafo-köprü diyot-elektrolitik kondansatörlü regülesiz bir redresör (adaptör=doğrultmaç) bile yapmış olsanız herhangi bir noktasındaki arzıayı veya o anda bozulan veya bozuk satın aldığınız bir parçayı doğru ölçerek ve değerlendirerek hemen sonuca varabilmeniz,neticesinde de zaman kaybına hiç süre tanımamanız şeklinde olacaktır bunun sonucu.

Çünkü forumumuzda üyelerin birtakım küçük deneyimlerine bu yeni başlayanlara tavsiye ettkleri çok basit devrelerde bile ölçüm hataları veya elektronik devre elemanlarını (Zaten ikinci ve en önemli tavisyem tüm elektronik devre elemanlarını kendi adınız gibi çok iyi tanımanız ve öğrenebilmeniz olacaktır,2. çok önemli diğer bir adım olarak) yeterince tanımamaktan dolayı çok fazla zaman kaybının,bu çok basit olan devrelerde bile harcanabiliyor olmasıdır.

Yoksa internet sınırsız bir elektronik devre kaynağıdır,yani bir sonuç alınıp kolayca yapılabilenleri zaten her an baş ucumuzda,bizleri "Adete,sadece beni yaparak bu alanda deneyim kazan,beni bir uygulama yap,ille de beni yap!" diyerek hazırda bekliyor.Örneğin 320volt.com'da basit elektronik devreler ve elektroniğe yeni başlayanlar için 1-2. bölümleri ölçme konusunda bir ilk adım atılmasını bizlere kolaylıkla sağlayabiliyor.Öncelikle ölçme kısmına ve elektronik devre elemanlarını doğru ve net okuma kısmına ağırlık verebilmenizi tavsiye edebileceğim.Bu konuda da yine www.320volt.com'dan tam kaynak ve gerekli olan ilk başlangıç desteğini kolayca da bulabilmeniz mümkün.

Sizin yerinizde olsam ilk önce regülesiz bir adaptör devresini,sonra 78XX'li tam regüleli olanlarını yapmanız ve çalıştıracağınız ilk devrelerin ilk güç kaynağını (Besleme) devresini kendinizce yapmanız,adaptöre smps'ler dışında (Bunların yapısı daha karmaşıktır,ileride düşünülebilir belki) para ödememek de olabilmelidir,hiç olmazsa ilk çalıştırdığınız çok basit devreyi ilk bununla besler ve çok daha fazla kişisel tatmin elde edilebilir,bana göre de.

Opamp'lar konusunda forumumuzda seçenek çoktur.Ama hem ilk tecrübem olsun hem de bu yaptığım çok işe yarayabilsin derseniz eğer,bence ilk olarak tda1554q'dan başlayın bu işe.Hem yapımında çok fazla devre elemanı yoktur,hem de çıkış gücü 2*22 watt. değerinde küçümsenmeyecek değerde bir amfi gücünde olacak,çok da işe yarayabilecektir,işin aslına bakarsanız.

Tabi,yine siz bilirsiniz bu konuda.Ama ilk başlangıç için ve ilk devre için ilk söylediklerim (Ölçüm tekniği,ilk adaptörün kendinizce yapımı,tüm elektronik devre elemanlarını doğru okuma ve bunları net ve doğru öğrenebilme konusunda) şu anda da tam geçerlidir,bunları ilk etapta yapabilmenizi şiddetle tavsiye edebileceğim size.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Bir elektronikçinin olmazsa olmazı
karaşimşek devresidir.

Joule thief
çok basit bir devredir ama epey zevkli.

NE555 entegresi ile sınırsız sayıda devre kurulabilir,
breadboard kullanımını geliştirir,
eğlenceli örneklerde var.
http://www.talkingelectronics.com/projects/50 - 555 Circuits/50 - 555 Circuits.html

Opamp devreleri var,
karanlıkta yanan led vs.

Biraz daha işleri ilerletince
el çırpma-alkış ile yakıp söndürebileceğin led devresi var
şu konuda yine yeni başlayan bir arkadaşa
adım adım anlatmıştık:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/el-çırparak-röle-kontrolü.69031/

Transistörlerle yapılabilecek yüzlerce devre var,
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/200TrCcts.html

Daha sonra mikrodenetleyicilere geçersin,
orası tam bir derya.

nerde benim FOTA kodlarım :D senden umutluyum bak unutma :D

Hocam fota konusunda merak ettiğim bir kısım vardı,
bunun bir örneği var mı diye sorduğum,
microchip in halihazırda sunduğu kısım var demişsiniz,
bu kısım neresi microchip nerede yayınlamış,
o kısmı bildirebilirseniz bakacağım duruma.

microchip fota ile ilgili kod örneği vermiyor yanlış anlaşılmış sadece bootloader hexi veriyor. orada sıkıntı yok yani. ben usb den yada seriden zaten hex upgrade ediyorum aynı durumu telit ile yapmak için telitin fota örneği lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri