Elektroniğe Başlangıcınız ...

Maxim-1995

Üye
Arkadaşar ben şahsen çok merak ettim ...
- Elektronik merakı veya sizin mesleğinize hangi adımlarla çekti ????

- Ben , 6.sınıfta basit temel elektronik öğrenirken başladım ... Devre yaptım ozamandan geliştim gelişiyorum ... garip tarafı beni çeken ilk devre yapmam ... ( ışığa giden araban )

Merhaba
Litz telinden 70 sarım bobin,hatırımda kaldığı kadarı ile uaa81 ama kesin olan GERMANYUM bir diyot OC71 silisyum ampli transistoru 600/8 ohmluk minik bir trafo 8 ohmluk bir hoparlör.4.5 volt yassı pil.5 metre anten ve de mutlaka toprak.İşte size Istanbul Rumelihisarından Çamlıca vericisinden yayınlanan Istanbul radyosunu alan ilk radyo.YIL? 1962 EMİRGAN ortaokulu 3. sınıf.Not:İşin ilginç tarafı mesleğim elektronik değil.

S.a Ustalarım :)

Ben daha bacak kadar velettim yıl 91 - 92 falan işte, O zamanlar eski siyah beyaz televizyonların devri kapanıp renklilere geçtiği seneler sanıyorum ki ama iyi hatırlıyorum tv nin arkasına bi elişi işinde kullanılan şişlerden soktuk mu star mtarı çekiyodu :D TRT1 falan cam gibi oluyodu.
İşte o zamanlar bir tv miz vardı es kazaa bozuldu ve babam da gitti bir usta getirdi o zamanların en meşhur ustası Kızılcalı şerif usta kulakları çınlasın çok kafa adamdır... ( Bana Tv tamirini öğreten ustam :D sonra birlikte çalıştık çırak usta olarak ) Usta geldi büyük bir ahenk ile Tv yi masaya koydu arka kapağını açtı elinde eski tip ibreli bir avo metre propları biyerlere değdiriyo ibre sapıyo Tv nin arkasına baktım karma karışık içinde bişiyler var falan Taa o zamandan ilgimi çekmişti.

Marangozumuz vardı orda çalışan bir mehmet ustam vardı Kulakları çınlasın marangoz ustası baktı bu çocuk bu işlere hoş gidiyo kalktı atadan dededen kalma bi lehim makinası ile 15cm kadar da bir tel hediye etti bana ama kullanmak nasip olmadı o zamanlar piyasada o cihazlar olmadığı için hemen amcam el koydu Sen napcan ceyran çarpar kıl tüy aldı alımden makinamı :) Hoşuna gitmiş herifin naapsın gücü yettiya ;)

Babamda Tır şöförü arabaların tırların kamyonların üstünde büyüdük orasını sök burasını tak şu kablo onun bu kablo bunun ordan da bi hoşlantımız vardı...

En son bizim burda tanıdığımız bir hamza amca var 76 lı yıllarda yayınlanan KENDİ KENDİNE RADYOCULUK adlı kitaplarını verdi ordan şema okumayı öğrendim kendimce sonra parçaların isimlerini yapılarını falan en sonunda dedim ben bu radyo şemasına bakarak bunu yaparım trafoları buldum ama o zamanın meşhur transistörü AC187 yi bulamadım dedim ki kendi kendime gidip çankayadan alayım yol iz bildiğimizde yokya :D gittim dedim elimde bi liste var şunu ver bunu ver onu ver derken sıra AC187 ye geldi onun adını bi söyledim malzemeci bana bakarak güldü dalga geçti biraz olum bunlar artık tarih oldu şimdi BC ler var onlardan vereyim mi dedi :D

Derken orta okul çıraklık okulu ( çıraklıktan kovuldum :D ) meslek lisesi üniversite staj sonra zamanla Saygı değer Beyinci ali usta Lakaplı Ali UYGU hocam ve ustamla tanıştım ( sitemizin meşhuru "alfa_romeo" benim fikir olarak gelişmemde çok büyük bir yere sahiptir kendileri...Teşekkürlerimi borç bilirim.

Ama baktım elektronik ince iş sonu bucağı yok tasarımlar para etmiyo herkes emeğinin karşılığını sömürüyo bende artık bir hobi olarak yapmaya elimden geldiğince gelişmeleri takip etmeye başladım ama bu alanda bir yerde çalışmadım dahada.

Yıllarca elektrikçi Yüksel abi var bizim köyümüzde onun yanında çıraklıktan çalışarak bişiyler öğrenmiştim baktım elektrik işinde özellikle kumanda işlerinde güzel para kazanılıyor.Hemen az buçuk bilgimle elektrik işlerine döndüm ha çok bilgili değilim ama hamd olsun ekmeğimi çıkartıyorum...
Bu arada Sitemizde bir zamanlar moderatörlük yapan Sn Mesut Pürmüslü hocama da Ayrıca Çok teşekkürlerimi sunuyorum kendileri de kumanda bazında çok büyük bilgiler verdiler...

Derken bu günümüze kadar geldik işte bakalım Allah daha nelerle karşılaştıracak neler yapacağız....

ilk devrem bir flamanlı lambayı yakmak oldu :)
sonra elektronik elektrik gelişti işte
99 da ilk bilgisyarla tanıştım.
ilk komut
c:\> dir c:\oyunlar\mario.exe
ne kadar şahaneydi mario :)
hala birşey bilmiyoruz ya orası ayrı :)
dijital dünya 1000 basamaklı merdiven
ben ilk basamağa 1000 basamak daha yaptım ikinci basamağını tırmanıyorum :)

Harbiden ya birde ilk devrelerimiz varıdı dimi ;)

Benimde ilk yaptığım elektronik devre iki transistörlü flip flop devresi olmuştu Mustafa bakır diye bir arkadaşımla onların evde delikli ama bakırlı olmayan plaketler vardı onların üstüne kurmuştuk devreyi biz onu çalıştırmaya çalışırken mustafanın abisi hasanali bize kızıyodu :D siz o devreyi yapın o da çalışsın bende o devrenizin üstüne çişimi yapıcam diye :D devre çalıştı ama o Halen yapacak :)

Bende bilgisayarla ilk 2004 yılında tanıştım Halk eğitim merkezinin açtığı bilgisayar kurslarında öğrenip geliştirmeye başladım
O zamanlar okuduğum lisede bilgisayar doluydu ama öğreten hoca olsaydı da şimdi dua etseydik şerefsizlere...Anca ramazan ayında öğretmenler odasında masaları birleştirip yatıyodu şerefsizler.Ben bu lafımı bütün hocalara değil sadece böyle hocalara söylüyorum elbette eli öpülesi hocalarımızda oldu Allah razı olsun.Bir elde beş parmağın beşi bir değil hocaların hepsi için nasıl laf söylerim ki...

Halen bilgisayar denildiği zaman acaba milyarda 1 kısmını öğrendim mi diye düşünüyorum ;)

2003-2004 yıllarında ben Açık öğretim endüstri meslek lisesinde okuyorken bu pic entegreleri daha yeni şöhret basamaklarını tırmanmış tırmanıyo sıralarındaydı işi bilenler 5-6 satır kod için 1000 dolar fiyat çekiyolardı...

O dönemlerde bir hocamız vardı Seyit şanlı eml de İsmi Ali erhan gök
Adam pic ve diğer işlemcilere dans ettiriyodu hemde asm dili ile projeler yapıyor milleti hayran bırakıyordu o kadar yalvardım öğret die ama nerdee

Size pic programlamayı öğretcez diye o okulun elektronik bölümünü bize baştan başa fayans yaptırdılar ama yinede öğretmediler Yazıklar olsun diyo başkada bişiy demiyorum Fayans yaptırdıkları için değil ama
Hem sözlerinde durmadıkları hemde umut verdikleri için...

Forum istatistikleri

Konular
128,252
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri