elektrikli scooter mosfet arızası yardım

lefkefb

Üye
Üstadlarım merhaba,

2004 yılında tarafıma coca cola dan hediye çıkan elektrikli 24v akü ile çalışan scooter ımı yiğenim için toplamaya karar vermiştim.

kablolarının temizliğini yaptıktan sonra ve devrede 1 adet kondansator değiştirdikten sonra,

2 adet mosfet ve 1 adet diyotu aliminyum kasasına montajlamadığım için soğutamadığımdan motora binerken bir müddet sonra araç sigorta attırdı.
sigorta değiştirdiğimde farkettim ki sürücü devre işlevini yerine getirmiyor.
kontağı açmadan bile motoru son sürat döndürüyor.

sorunun 2 adet rfp50n06 mosfet ve 1 adet mbr20100 diyottan kaynaklanacağını düşündüğümden,
muadil olarak uyumlu olduğunu söyledikleri;
*MBRF20100 - 100V 20A İzoleli Schottky Diyot
*KIA50N06 - 50A 60V MOSFET

tedarik ettim ve devreye bağladık.

dün devreyi motora montajladım test ettiğimde kontak kapalıyken motor off konumda herşey doğru gibiydi fakat kontağını açtığımda motor gaz kolunu önemsemeden full hız devam ediyor.
gaz kolunun soketini çıkardığımda motor duruyor.
gaz koluda potansiyametreli değil de sensörlü mıknatıslı bi düzenekmiş.
sizce sorunum neyden kaynaklı?
değiştirdiğim elemanlar mı uyum sağlamadı yoksa gaz kolu da mı yandı?
devre üzerinde lm339n entegre var fakat bunda sorun olduğunu düşünmedim çünkü sinyaller ve korna kontak falan çalışıyor.
nasıl bi test yapabilirim?
yardımlarınızı bekliyorum...
P60420-081257.jpg
IMG-20160413-WA0009.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Gaz kolunu test ettiniz mi?Çevirdikçe herhangi bir değişiklik oluyor mu?Mesela yavaş hıza getirdiğinizde duruyor mu?

Gaz kolunu test ettiniz mi?Çevirdikçe herhangi bir değişiklik oluyor mu?Mesela yavaş hıza getirdiğinizde duruyor mu?

hocam yok sanki gaz kolu yokmuş gibi davranıyor.
fakat gaz kolunun soketini çıkarınca motor tamamen duruyor.

Başka bir gaz kolu ile tesst etme imkanınız varsa test edin veya gaz kolunu söküp içini temizleyip tekrar takın!Başka bir gaz koluyla test ettiğinizde aynı şeyi yaparsa karta taktığınız parçalarla ilgili bir sorun var demektir!Bence bunun haricinde yapılacak hiç bir şey yok!

Kolda hall sensörü var, pc dc fanlarında bulunur kimi 3 kimi 4 pin elinde varsa birini feda edersin yönüne dikkat et, ucuzdur ama duyduğum kadarıyle bisiklet parçası satanlar daha yüksek fiyattan satıyormuş 2. fetin orta ayağındaki lehimi beğenmedim, yine bir ölçüm yap.

denemek için half sensör temin edemedim hocam.
O 2.fetin orta bacağı ters devrede lehimli hocam.

Eğer uyuyorsa bir pc fanı alıp içindeki hall sensörü gaz kolunuza uydurmayı deneyiniz. Burada by lent arkadaşımın değinmek istediği nokta bu konu idi sanırım. Pc fanları her yerde bulunuyor.

bu hall sensörü nasıl kontrol edebilirim sağlam mı bozuk mu diye

yanan devre elemanlarını değiştirdikten sonra gaz kolu hiç arada yokmuş gibi kontağı açınca motor dönüyordu.
sorun gaz kolundan kaynaklanıyormuş.
devre elemanlarının yandığı esnada o da yandı sanırım.
sorun düzelmiştir. teşekkür ederim yardımı geçenlere

yanan devre elemanlarını değiştirdikten sonra gaz kolu hiç arada yokmuş gibi kontağı açınca motor dönüyordu.
sorun gaz kolundan kaynaklanıyormuş.
devre elemanlarının yandığı esnada o da yandı sanırım.
sorun düzelmiştir. teşekkür ederim yardımı geçenlere
Maliyeti nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri