Elektrikli kapı karşılığı kilidi çalışması ile ilgili (kartlı geçiş)

sen hic okulda yarım dalga dogrultmac devresı yapmadın mı?
Hayır yapmadım.onun için soruyorum..

dıyod sadece A.C Gerılımde etkılı olur
D.c gerılımde ıse bır anlamı yokdur
egerkı devreye serı baglanan dıyod devre gerılımı; enerji*1.44 degerınde arrtırır buda gerılım yetmeyen otomatıklerde işe yarar
ayrıca D.c gerılım uygulanan kılıtlerde dıyod u ters baglarsanız kısa devreye neden olursunuz :):):): Salım abıcım :):)
yanlıs bilgi....

Dc voltaj uygulanan bobinlerde ters paralel diyot bağlanması yerinde bir uygulamadır.

Bobin enerjisi kesildiğinde bobin üzerinde yüzlerce voltla ifade edilebilecek ters emk oluşur.

Ters paralel bağlı diyot normalde yalıtımda iken, enerji kesildiğinde bobin ile birlikte kapalı bir devre oluşturur ve ters emk burada sönümlenir.Bu sayede bobini besleyen transistör vb elemanların delinmesi, anahtar kullanıldıysa kontaklarının ark yapması önlenmiş olur.

Tartışmayalım beyler/bayanlar (Kişisel mevzulara girmeyiniz)!

Soru soran arkadaş o devreyi akü ile beslemezsen dışarda kalırsınız.
Ayrıca BKNZ Orhan Gencebay Ya Evde Yoksan!
Kolay Gelsin...

Orhan baba...
Kilit mi dayanır sana..:D

sayın tyıldızak a katılıyorum DC bobinli devrelerde mutlaka emk yı sıfırlamak için dıyot atılmalı bu sistemı çalıştıran cihaz yazılımlı veya lojik olsun farketmez cıhazsa hata yapma oranı çok yuksek tamamen çalışmaz demek yanlış olur ama hatalı çalışır her DC kaynak yarı ıletkenden veya bobinden geçince AC olabılır tam olmasada mutlaka filtrelemek gerek bobin içinde ters dıyot sağlıklı ama:) çalışması ıstenıyorsa şart

Konuya ilişkin yazmış olduğum kısa ek bilginin amacı, tartışma ortamı oluşturmak değil sadece bir hatırlatma babındaydı.Kesinlikle bilmediğim ve daha çok şeyler öğreneceğim tartışmasız doğrudur.Bu tip ele avuca sığmayan konular ile tartışmamız da pek doğru değil gibi..Formdan çok şeyler öğrendim inşallah daha da öğreneceklerim var...Diyot konusunu keşke açmamış olsaydım diye düşünüyorum..Ne var ki !.Doğru bir tane bunuda kabullenmek bir erdemliktir.Herkese selam eder saygılar sunarım

Arkadaslar elektrik kilit karsiligi kapiya monte ediliyor, fakat kablolamasi nasil oluyor, kapiya elektrik kablosu nereden ulastiriliyor, bilgisi olan arkadaslarin yardimlarini bekliyorum/
Saygilar

Sn. stv1982,

Kapının cinsine göre değişir. Ama kasanın içerisinden geçirmek uygundur.

Saygılarımla,

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri