Elektrikli kapı karşılığı kilidi çalışması ile ilgili (kartlı geçiş)

mhmtdgn

Üye
merhaba arkadaşlar bu şekilde bir kilidim var bunu elimde bulunan kart okuma cihazıyla beraber çalışan com nc ve no olan röle kartımla çalıştırmak istiyorum

bu kildlin çalışma mantığı enerji klemensi ve nasıl yapacağımı dair yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

bas-aç kilitlerin 2 türü mevcuttur

1 enerji verilince kapıyı açan
2 enerji kesilince kapıyı acan (elektrık kesılmelerınde kılıt bosa düşer yanı kapı acık kalır)

once kılıdın üzerinde ufak bir pim vardır bu pim kapıyı bosa dusurmek ıcındır kılıdı denemeden once bu pım kapalı konumda olacak yanı kılıt ın dili hıc hareket etmeyecek

pımı kapattıgında veya acdıgında dil hareket edıyorsa bu kılıt 2 numaralı yanı enerjı kesıldıgınde kapıyı acan kılıttır

pım ı kapattın kılıt dılı hareket ettı pım ı acdın kılıt dılı hareket etmıyorsa buda 1 numaralı kılıttır yanı enerjı verdıgınde acılan

bazı modellerde ıse pim olmaz bu nedenle;

kılıt dili hareket edıyorsa 2 numaralı kılıt
kılıt dılı hareket etmıyorsa 1 numaralı kılıttır

kılıt tanımasını yapdıkdan sonra baglantılara gecelım

dıyelım kı kılıdıgımız enerjı verıldıgınde kapıyı acıyor

kart reader uzerınde bulunan rölenin #com ucuna +12 v # verın ve# rolenın n.o ucunu kılıt e baglayın # kılıt ın dıger ucunu - 12V verin

kartı okuttugunuzda role cekecek ve kılıt acılacakdır

egerkı kılıt enerjı kesıldıgınde kapıyı acıyo ıse

readerde bulunan rolenın #Com ucuna +12V verın# ve N.C ucunu kılıt e baglayın kılıt ın dıger ucuna ıse -12v verın

bı kılıt ıcın bıle makale yazdım resmen :):)

Çooook teşekkürrr ederimmmm :)

Bu kdr güzel anlatım için 1 yetmez defalarca Tşk ederm :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
bas-aç kilitlerin 2 türü mevcuttur

1 enerji verilince kapıyı açan
2 enerji kesilince kapıyı acan (elektrık kesılmelerınde kılıt bosa düşer yanı kapı acık kalır)

once kılıdın üzerinde ufak bir pim vardır bu pim kapıyı bosa dusurmek ıcındır kılıdı denemeden once bu pım kapalı konumda olacak yanı kılıt ın dili hıc hareket etmeyecek

pımı kapattıgında veya acdıgında dil hareket edıyorsa bu kılıt 2 numaralı yanı enerjı kesıldıgınde kapıyı acan kılıttır

pım ı kapattın kılıt dılı hareket ettı pım ı acdın kılıt dılı hareket etmıyorsa buda 1 numaralı kılıttır yanı enerjı verdıgınde acılan

bazı modellerde ıse pim olmaz bu nedenle;

kılıt dili hareket edıyorsa 2 numaralı kılıt
kılıt dılı hareket etmıyorsa 1 numaralı kılıttır

kılıt tanımasını yapdıkdan sonra baglantılara gecelım

dıyelım kı kılıdıgımız enerjı verıldıgınde kapıyı acıyor

kart reader uzerınde bulunan rölenin #com ucuna +12 v # verın ve# rolenın n.o ucunu kılıt e baglayın # kılıt ın dıger ucunu - 12V verin

kartı okuttugunuzda role cekecek ve kılıt acılacakdır

egerkı kılıt enerjı kesıldıgınde kapıyı acıyo ıse

readerde bulunan rolenın #Com ucuna +12V verın# ve N.C ucunu kılıt e baglayın kılıt ın dıger ucuna ıse -12v verın

bı kılıt ıcın bıle makale yazdım resmen :):)

Anlatım için teşekkür ederim..Affınıza sığınarak küçük bir hatırlatma yapayım.Rolenin +ve - uçları arasına 1N 4001-4007 Diot ' u ters bir şekilde bağlamanızı öneririm.

Saygılarımla...

Anlatım için teşekkür ederim..Affınıza sığınarak küçük bir hatırlatma yapayım.Rolenin +ve - uçları arasına 1N 4001-4007 Diot ' u ters bir şekilde bağlamanızı öneririm.

Saygılarımla...

dıyod sadece A.C Gerılımde etkılı olur
D.c gerılımde ıse bır anlamı yokdur
egerkı devreye serı baglanan dıyod devre gerılımı; enerji*1.44 degerınde arrtırır buda gerılım yetmeyen otomatıklerde işe yarar
ayrıca D.c gerılım uygulanan kılıtlerde dıyod u ters baglarsanız kısa devreye neden olursunuz :):):): Salım abıcım :):)

bazı sökülen yerlerde diyot gördm ama mantığını bir türlü çözemedm .

egerkı devreye serı baglanan dıyod devre gerılımı; enerji*1.44 degerınde arrtırır buda gerılım yetmeyen otomatıklerde işe yarar
ayrıca D.c gerılım uygulanan kılıtlerde dıyod u ters baglarsanız kısa devreye neden olursunuz :):):): Salım abıcım :):)

Merhaba ,
Evet diodun ters bağlanması konusunda hem fikirim.. Düşündüğümü yazıya aktaramadım herhalde.. Ac voltajlarda elbette diot kullanmak gerekir hem o bobinden gelen bazı durumlarda anlamsız ve rahaysız edici ( zııııııııııt ) :))) diye sesi ortadan kaldırmak için.Dc voltajlarda ise bobine bir polarite vermek en azından vermezsek olmazmı bana sorarsan olmaz be...sistemin tam olarak kararlı çalışmasını sağlamak ,sık sık giriş çıkış kullanımı sağlanan kapılarda ise bobin üzerinde oluşan indüklenen elektriğin geri dönüş yapması durumlarında besleme kaynağına fazla bir yük bindirmemesi için diot kullanımı yapılmalıdır..En azından elektronik ile uğraşan bir kişi diot kullanır be kardeş..

Konu ile alakası yok ama..Zamanında çok alarm sistemleri gördüm..hiç direnç kullanmamışlar ..ama sistem çalışıyordu ...şahsen ben dirençsiz alar sistemi kullananlar hakkında kesin hükmüm işi bilmiyorlar olduğudur.. Bobin üzerine atılması gereken diyodu ise olmazsa olmaz olarak görüyorum...hepsi bu ...kendine iyi bak...bol diyotlu günler dilerim.:))))

kilit.png

ACR-0567LKR Kullanum kılavuzu

Sistemde dc akım kullanılmış ve Diyot kullanılmamış ise güç kaynağı arızalarında ,bazı firmalar kendi cihazlarını garanti kapsamı dışında bırakıyor. bu uyarıyı lütfen dikkate alıp...elektrikli kilit karşılığı kullandığınız yerlere mutlaka ve mutlaka ' 'DIYOT '' kullanınız.....

Anlatımlar güzel, herkese teşekkür..

AC gerilimde diyot bağlantısı nasıl yapılır?Ve diyot gerilimi nasıl arttırır?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri