Elektrikli Şofben Topraklama sorunu

topraklama yerine kaçak akım kullansak olur mu şimdi ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kaçak akım rölesi içerisindeki toroid yüke giden akımla yükten dönen akımı mukayese eder fark 30mA'e ulaştığında açma yapar. Bu fark nasıl oluşur kablo izolasyon kaçaklarıyla,cihaz arızası neticesi şaseye kaçak ile v.b. nedenlerle; sizin topraklamanız sağlam ise yani cihaz gövdeniz topraklama hattı ile birleştirilmişse arıza durumunda kaçak akım toprağa akacak ve kaçak akım rölesini hemen attıracaktır.
Topraklama tesisatınız yok ise ne olur? Cihazın zeminle teması neticesi akan sızıntı akımları kakr'si eşik değerini geçtiğinden açtırabilir. Cihazın zemine izolasyonu iyiyse nem yoksa o zaman kakr'si açtırmaz. Ne zaman açtırır? siz o cihazın gövdesine dokunduğunuzda yani direk temas olayı. Evet bu çok riskli bir durumdur, kakr rölesi sizin üzerinden akan kaçak akımı algılayıp açtırma yapacaktır buradaki açma süresi ve sizin o anki devre direnciniz(vücut direnci,zemin ıslaklığı) önem arz eder. Bu nedenden dolayı yara alan eli şişip ödem yapan vakalara şahit oldum. Olay yeri banyo zemin ıslak olunca topraklamanın kesinlikle yapılması gerektiğini belirtmeye gerek yok.

Sonuç: Topraklama tesisatı yoksa direnci çok yüksekse kaçak akım röleniz çalışır açtırma yapar ama sonrası sizin haliniz ne olur meçhul. İnsan hayatı riske atılamaz, can ile kumar oynanmaz.

ARKADAŞLAR SELAM,
DEDEMİN KÖY EVİ İÇİN TERMOSİFON ALACAĞIM VE EVDE TOPRAK HATTI YOK. ISLAK ZEMİN VE YÜKSEK AKIM NEDENİYLE OLASI CİDDİ SAKATLIKLARA NEDEN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE ERGONUMİK OLARAK SADECE TERMOSİFON VE ÇAMAŞIR MAKİNESİ İÇİN TOPRAK ÇEKMEK İSTESEM DÜŞÜK MALİYETLİ ÖNERİLERİNİZ NE OLUR.

Not: Köy evi olduğu için toprak zemine plaka yada metal benzeri topraklama yapılabilir, şartları ve özellikleri ne olmalıdır. Teknik bilgi paylaşır mısınız? TEŞEKKÜRLER

ARKADAŞLAR SELAM,
DEDEMİN KÖY EVİ İÇİN TERMOSİFON ALACAĞIM VE EVDE TOPRAK HATTI YOK. ISLAK ZEMİN VE YÜKSEK AKIM NEDENİYLE OLASI CİDDİ SAKATLIKLARA NEDEN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİYLE ERGONUMİK OLARAK SADECE TERMOSİFON VE ÇAMAŞIR MAKİNESİ İÇİN TOPRAK ÇEKMEK İSTESEM DÜŞÜK MALİYETLİ ÖNERİLERİNİZ NE OLUR.

Not: Köy evi olduğu için toprak zemine plaka yada metal benzeri topraklama yapılabilir, şartları ve özellikleri ne olmalıdır. Teknik bilgi paylaşır mısınız? TEŞEKKÜRLER
Sadece kazık çekerek ; ucuna kazık bağlayıp toprağa çakmak topraklama için yeterli olmuyor ; bu mevzu ile ilgili bir sürü özel mevzular var ( eşpotansiyel topraklama gibi) ; elektrikçi olmadığınızı tahmin ettiğim için anlatmıyorum .
Dediğim gibi bu işi en doğrusu elektrikçiye yaptırmanız ve yapılan topraklamanın ölçümünü yaptırmanız . Yapılan toprak hattını da evinizdeki bir panoda oluşturacağınız topraklama barasına bağlayın ve bu baradan bütün prizlerinize toprak hattını dağıtın.
Lokal topraklama uygulamalarının ( bir veya bir kaç cihaz için ) çeşitli mahzurları var ki bu noktada bir sürü tartışma forumda zamanında yapılmış ; tekrar anlatmak da bence gereksiz .
Yok bunların hepsini yapmak size zor geliyorsa 10 mA kaçak akım rölesi alıp termosifonunuza bağlayabilirsiniz. Onuda yapamam derseniz en kötü ihtimal duş yaparken termosifonun elektriğini kesin ki en basit koruma tedbiri budur.
Şu linkide inceleyin bence.
http://www.emo.org.tr/ekler/504e3eeff19b74f_ek.pdf?dergi=488

ben evimde sayaçtan banyoya kadar 3x4 nym çekerek banyo kapı önüne 12 li sigorta kutusu taktım 1 ad 32 amp. legrand otomat 1 ad kaçak koruma rolesi 2 ad 3tf 42 kontaktör rezistansın devrelerini kontaktör üzerinden geçirdim dışarıda 2 ad 1mt cu som çubuk çakılı ve çok güzel oldu swiç anahtar ve kablolarda yanma ve ısınma olmuyor tüm yük ve enerji kontaktörde nötr kopsa bile kaçak korumadan önce kontaktör nötürsüz çekmeyeceği için + bir önlem oluyo herkese tavsiye ederim ama şofben servisleri hariç onlar bu işi sevmeyecekler
Merhaba hocam konu eski olsada hala güncelliğini koruduğu için sormak istiyorum. Kontaktörün kaçak akım rölesi kadar ebatı var.Bunları şofbenin içine mi dışına mı koydunuz, içine sığmaz gibi sanki. Basit bir şemayla gösterebilir misiniz? Kontaktörden faz yükü geçince diğer kısmı tetiklemiyor mu?Ek önlem nasıl olmuş oluyor.

Merhaba hocam konu eski olsada hala güncelliğini koruduğu için sormak istiyorum. Kontaktörün kaçak akım rölesi kadar ebatı var.Bunları şofbenin içine mi dışına mı koydunuz, içine sığmaz gibi sanki. Basit bir şemayla gösterebilir misiniz? Kontaktörden faz yükü geçince diğer kısmı tetiklemiyor mu?Ek önlem nasıl olmuş oluyor.
hocam bu şofbenler artık tavsiye edilmiyor yada kullanılmamakta 2000 wat lık termosifon alsanız letgoda 400 tl siz normal 7500 watlık sofben alsanız zaten şuan en az 300 tl 300 de emniyetine harcasanız 600 tl ederki astarı yüzünden pahalı ama illede konuyu açıkla derseniz şöyleki

sofbenin rezistans fazları sırası ile anahtar ve swich ten geçerek rezistansa ulaşır dolayısı ile anahtar ve swivh ten 32 amper akım geçer buda risk ama siz anahtar ve swiçh ten geçen faz ile rezistansı değilde kontaktör çektirirseniz akım kontaktörden geçer kontaktör 3tf41 kullansanız ve 3 kontağınıda köprüleyip tek fazı geçirseniz hem dayanıklı olur hemde sofbenin içine sığar

şofbeni bağladığım yerde toprak hattı olmadığı için toprak hattını nötr hattına bağlamanın bi zararı olur mu?(özellikle hayati açıdan.Arıza akımının suya karışması gibi bi durum olur mu)
Not:Topraklama hattı olmayan evlerde kesinlikle kullanmayın diye bir ibare var şofbenin üzerinde.
Ayni sorun bende de var daire cok eski 5.kat topraklama yokve 3 fazli sohben taktim malesef sohben nötr ile calismadi🤔
şofbeni bağladığım yerde toprak hattı olmadığı için toprak hattını nötr hattına bağlamanın bi zararı olur mu?(özellikle hayati açıdan.Arıza akımının suya karışması gibi bi durum olur mu)
Not:Topraklama hattı olmayan evlerde kesinlikle kullanmayın diye bir ibare var şofbenin üzerinde.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri