Elektrikle en uygun ısınma?

sis651

Üye
Dairemde kombi var ama aboneliğim yok henüz, abone olmayacağım gibi. Evde zaten tek başına kalıyorum, o da bazı haftalar sadece üç dört gün kalıyorum ve esas kullandığım ve ısıtma ihtiyacım olan sadece bir oda. Diğer iki oda ve mutfağı ısıtmak istemiyorum. Daire apartmanın tam ortasında kalıyor, üstü altı ve yanlarında daire var; kuzey cephe. 15 derece altına inmiyor genelde kolay kolay.

Şimdi bu odayı fatura tutarı açısından kombi ile mi ısıtmak daha avantajlıdır bir elektrikli ısıtıcı ile mi? Kombi mutfakta ki oradan suyun 10 metre kadar mesafede peteklere gelmesi var. Elektrikle ısınma amaçlı da en işe yarar çözüm nedir? Yani cayır cayır yanmak istemiyorum, 20 - 22 derece civarında olsa yeterli. Bu şekilde ısınmak için ufo mu kuartz ısıtıcı mı radyatörlü ısıtıcılar mı iyidir?

Şuanda eski bir İhlas süper quartz ısıtıcım var 1600 vat. Bunun dört rezistansından biri kopmuş idi, 800 vat olarak kullanıyordum 19, 20, 21 derece kadar oluyor oda. Akşam rezistans telini tüpünün içinden çekip pense marifetiyle kenarındaki metal parçaya tutturdum ve hayata döndürdüm. 24 derece kadar gördüm dün gece. Bu gece ise 21 dereceye kadar çıktı anca. :) Genel olarak saat 22.00'den sonra açıyorum ki ucuz tarifeden olsun. 22.00 öncesi çok fazla soğuk olmadan açmam, zaten çok da ihtiyacım olmuyor daha öncesinde. İlk başta 1600 vat olarak açıp biraz ısınınca 800 vat olarak devam edeceğim gibi.

Bu İhlas ısıtıcıdan memnun gibiyim ama daha iyi ısıtacak faturaya daha az etki edecek bir elektrikli ısıtma yöntemi ne önerirsiniz? Ufo mu, bir radyatörlü ısıtıcı mı, başka bir şey mi yoksa bu İhlas'ta devam mı edeyim. Kumtel'in şömine tipi ısıtıcılarını çok beğendim ama görünümle olmuyor bu işler.

ısı konusunda ,ısıyı elde ettikten sonra onu muhafaza etmek ve onu sirküle etmek yani odanın her yerinde aynı ısıyı aynı ölçmen gerekli.Şöyle tavanda ısıyı yansıtıcı bir malzeme olsa daha çabuk ısınırsın ıscaklık tavandan kaçmak ister gelen soğuk havada bizim üşüdüğümüz yerdedir.Elektrikli battaniye türü halı altı ısıtıcıları incele bence.

Yağlı petekli ısıtıcıları deneyebilirsiniz. Diğer anlık ısınan ısıtıcı türevlerine göre daha verimli ısıtma sağlamakta. Yani özetlemek gerekirse ufo vb rezistans telli ısıtıcılar üşüdüğünüzde açıp dakikasında karşısında ısınmaya başlayabileceğiniz daha çok ortam değilde cisim ısıtma mantığına dayanan cihazlar. Yağlı petek ısıtıcılar ise tam tersine ortamı ısıtmak için çok daha başarılılar ki ortam havasını diğerleri kadar kurutmamaları ise cabası. Amacınız gece yatarken kullanıp oda sıcaklığını hesaplı bir şekilde stabil tutmaksa eğer, petek tipi yağlı ısıtıcı, kalorifer mantığı ile istediğiniz derecede tutacaktır. İlk ısınma sürecinde sarfiyatı fazla olacaktır fakat sonrasında aralıklarla devreye girip çıkacaktır. İçerisindeki yağın özelliği ve yoğunluğu sebebiyle bu süre ilerleyen saatlerde ortam ısınmaya başladıkça daha da uzayarak devam eder. Hem termostat attıktan sonra biranda soğumayacak hemde ısınırken diğeri gibi her seferinde maksimum enerji harcamayacaktır.
Çocukluğumda sobalı evimizde kalırken bizde kullanırdık. Yattığımız odada soba yakmadığımız zamanlar, beton bina, zemin kat, altı beton dolgu yerde bu bahsettiğim bu ısıtıcıdan kullanırdık. Ne yalıtımı ne bir yandan alttan ısıtması olan yerde odayı hamam gibi kordu ki ısıtmasına göre de aşırı bir fatura gelmezdi. Yanlış hatırlamıyorsam eğer markası da ZASS olması lazımdı. Tek sevmediğim yönü ısınırken ve ısındığında kızartma yağı gibi içinde çın çın diye yağ patlaması sesleriydi ona da bir süre sonra alışıyor insan:)

Ufo tarzı infrared ısıtıcılarla ısınmak ve odayı sabit bir sıcaklıkta tutmak senin için maliyetli olabilir.Biraz yatırım yapabilirim be konfor benim için önemli dersen inverter bir klima alıp eğer evde klima yoksa (m.e.daikin v.s)hem ucuz maliyetle ısınır hemde yazın sıcaklarda rahat edersin.O kadar masrafa giremem dersen sayın scorpion un dediği gibi yağlı radyatörleri düşünebilirsin.infrared ısıtıcılara göre çok daha tasarruflu olacaktır.

Ev sizin mi? Kira mı?
Kira. Benim olsa kombiyi de açtırmayı düşünürüm tabi.

ısı konusunda ,ısıyı elde ettikten sonra onu muhafaza etmek ve onu sirküle etmek yani odanın her yerinde aynı ısıyı aynı ölçmen gerekli.Şöyle tavanda ısıyı yansıtıcı bir malzeme olsa daha çabuk ısınırsın ıscaklık tavandan kaçmak ister gelen soğuk havada bizim üşüdüğümüz yerdedir.Elektrikli battaniye türü halı altı ısıtıcıları incele bence.
Alt, üst ve yan komşularım kombilerini açıyor sanırım, çoğu çocuklu çünkü; o sayede üst kayıpların fazla olmadığını düşünüyorum. Hatta onlardan bana doğru bile olabilir. :) Termometrem dış sensörden içeri kablo geldiği için zeminde zaten; camla önünde bir perde var. Orası ısınıyorsa daha yukarıları ve daha içler daha iyi ısınıyordur. Halı altı ısıtıcı olayını bilmiyordum, onu da bir inceleyeyim.

Yağlı petekli ısıtıcıları deneyebilirsiniz. Diğer anlık ısınan ısıtıcı türevlerine göre daha verimli ısıtma sağlamakta. Yani özetlemek gerekirse ufo vb rezistans telli ısıtıcılar üşüdüğünüzde açıp dakikasında karşısında ısınmaya başlayabileceğiniz daha çok ortam değilde cisim ısıtma mantığına dayanan cihazlar.
Ben de araştırırken yağlı ısıtıcıların övüldüğünü gördüm. Bir inceleyeceğim artık.

Ufo tarzı infrared ısıtıcılarla ısınmak ve odayı sabit bir sıcaklıkta tutmak senin için maliyetli olabilir.Biraz yatırım yapabilirim be konfor benim için önemli dersen inverter bir klima alıp eğer evde klima yoksa (m.e.daikin v.s)hem ucuz maliyetle ısınır hemde yazın sıcaklarda rahat edersin.O kadar masrafa giremem dersen sayın scorpion un dediği gibi yağlı radyatörleri düşünebilirsin.infrared ısıtıcılara göre çok daha tasarruflu olacaktır.
Ev işte benim değil, kiradayım ve kışa olabilir dendi olmadı ama yaza taşınma ihtimalim de çıkabilir. Ondan klima düşünmüyorum. Bir de zaten kuzey cepheye bakıyor ki yazın Ağustos'ta geldiğimde bile aşırı bir sıcaklık yoktu evin içinde.

Sonuç olarak rezistanslı ısıtıcılardan bir halt olmama ihtimali yüksek, radyatörlü ısıtıcılara bakacağım demek ki. Teşekkürler herkese cevapları için.

Yağlı radyatörde bir rezistanslı ısıtıcıdır. İçinde bulunan yağ ve diğer ısıtıcılara göre nispeten fazla olan metal aksam ısıl akümülatör görevi görür.

Saygılar...

Slm, evde kombi varken neden teferruatlı seylere yönelıyorsun anlamış deyılım. Kombıyle hem evi ısıtıcan hemde mutfak ve banyoda sıcak su kullanıcan oturduğun odanın ısı değerini ister 22 ister15 yapmakta senın elınde. Aylık gıderinde fazla olmayacak tüm odaları ısıtsan bıle150 tl yı geçmeyecek; öteki ısıtıcılarda ise kat kat fazlası gelecek. Evden cıkınca oda termostadını duşurursun 16 veya18 gelınce de 21 e alırsın rahatına bakarsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri