Elektrik tesisatındaki özel yükler nelerdir?

Elektrik projelerinde farklı linye hattı gerektiren (fırın, bulaşık mak., çamaşı mak., vs), talep gücü belirlenirken eşzamanlılık katsayısı %100 alınan (asansör gbi) ve vb. özel yükler nelerdir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bildiğim kadarıyla asansör eşzamanlılık katsayısı büro binalarında ve otellerde %100, okullarda ve hastanelerde %85, apartmanlarda %55 olarak alınmalıdır. Bunun dışında mekanik cihazların beslemeleri %100 alınıyor.

daha da açarmısınız konuyu?

Yani,

*Eşzamanllılık (talep) katsayısı hesaplamalara %100 alınan -asansör, klima ve benzeri yükler hangileri

*Fırın, çamaşır, bulaşık makineleri gibi kendileri için ayrı linye çekilmesi gereken başka yükler var mı, yoksa mesela aydınlatma için 7 sorti deniliyor; ama eğer 600-700W'lık avize türü aydınlatma yükleri ise, bunlar için ayrıca hesaplamalar ve daha büyük yarıçap yerine, daha az sayıda sorti, daha çok sayıda linye kullanılması uygun olur tarzındad mı? Başka bir deyişle, linye başına toplam şu yük değerinden fazla değere çıkılmamalı denilebilecek bir yük var mı?

*Enerji kalitesi bakımından dikkat edilmesi gereken (mesela UPS çekilmesi gerekmesi gibi) yükler (bilgisayar gibi) nelerdir?

Projelendirmede dikkat edilecek bu tür özel yükler nelerdir, onu merak ediyorum.

Şimdi %100 alınan talep katsayısı illa da ne derseniz?
Projeye göre değişir diyebilirim.
syalniz arkadaşım talep katsayısı ile ilgili bir bilgi vermiş.
ben projede talep gücü olarak tam verimle çalışacağını düşünmüşümdür.
başkası daha farklı düşünmüştür.
illa da hangisidir diye bir şey diyemem.
çamaşır makinası için 2500w düşünürüm.akım değerini ortalama 11.3A çıkar.
ben bunun için tek linye düşünürüm.
çünkü hattı da fazla yüklemenin bir anlamı yok.

aydınlatma için max.9 sorti prizler içinse max. 7 sorti yönetmelikte vardır.
bunlarıun ayrımını şu şekilde yapabiliriz:
75w lık bir armut ampül kullanacaksınız buradan akım değeri 0,34A çıkar.
Aydınlatma linyelerinde kullanılan kablo kesiti 1.5mm2 dir.(genelde)
bu kablonun taşıyabildiği akım değeri ise ortalama 10A dir diyebiliriz.
şimdi 9x0,34A=3A
yani benim illada aydınlatma sortim 9 tane yada priz sortilerim kesinlikle 7 tane olacak diye birşey yok.
bu verilen değerler max sorti sayısıdır.
akım değerimde az çıktı.ölese ben sayısını artırayımda diyemiyorum.
çünkü yönetmeliklerde bunlar düşünülmüş.
ama dikkat edin bunlar max. sayılardır.

Benim bildiklerim bu kadar:))
yardımcı olabildiysem ne ala.
Tabi ki doğru bilgi;
Benim gibi acemilerin değil bu işe yıllarını veren üstadlarımındır.

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri